Pryszcz na penisie, twarda krosta na prąciu – co oznacza, jak leczyć

Najważniejsze informacje:

  • Zmiany skórne w obrębie narządów płciowych mogą znacząco obniżyć jakość życia i wzbudzić niepokój u mężczyzn.
  • Pryszcz na penisie może pojawić się z różnych powodów. Najczęściej jest to efekt takich czynników jak: choroba przenoszona drogą płciową, reakcja alergiczna lub zaburzenia pracy gruczołów łojowych.
  • Leczenie pryszczy i krost na penisie jest uzależnione od źródła problemu oraz towarzyszących temu objawów.
Pryszcz na penisie

Zmiany skórne mogą obejmować różne partie męskiego ciała, w tym m.in. prącie. Wystąpienie pryszcza czy twardej krosty na penisie może budzić niepokój, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu ból, swędzenie lub inne nieprzyjemne objawy. Sprawdź, z czego biorą się twarde krostki na penisie, jak wyglądają i kiedy wymagają leczenia.

Twarda krosta na penisie – przyczyny

Umiejętne rozpoznawanie problemów intymnych u mężczyzn, takich jak np. białe kropki na penisie czy też zmiany skórne na trzonie prącia, jest niezwykle ważne głównie z punktu widzenia zachowania zdrowia seksualnego. Wszelkie zmiany mogą sygnalizować poważne choroby przenoszone drogą płciową, w tym m.in. zakażenia bakteryjne lub wirusowe. 

Co ważne, pryszcze i kropki mogą pojawiać się w różnych miejscach intymnych, np. na żołędzi penisa, napletku, trzonie penisa lub mosznie. Chociaż zwykle występują u dorosłych mężczyzn, to zdarza się, że są też diagnozowane u dzieci i młodzieży.

W większości przypadków pryszcze i krostki na penisie nie są bolesne i nie towarzyszą im niepokojące objawy. Przykładem tego są m.in.:

  • białe krostki na penisie (prosaki) – ich nazwa wynika z dużego podobieństwa do ziarna prosa (o wielkości około 1-2 mm). Prosaki często pojawiają się u niemowląt i w okresie dojrzewania, w efekcie zamknięcia ujścia gruczołów łojowych i nagromadzenia się wydzieliny. W przypadku prosaków nie ma konieczności wdrażania specjalistycznego leczenia – zmiany nie są zakaźne, nie przeszkadzają we współżyciu i nie zagrażają zdrowiu;
  • kaszaki – mogą pojawiać się nie tylko na prąciu, ale też na wargach sromowych u kobiet oraz na twarzy i szyi. Kaszaki częściej występują na worku mosznowym niż na samym penisie. Zmiany te przyjmują postać małych, białych lub żółtych guzków, na czubku których widać mały, czarny punkcik (ujście mieszka włosowego). Kaszaki są jednak większe od prosaków, a ich rozmiar może wynosić nawet do kilkudziesięciu milimetrów. Zmiany nie są zaraźliwe i nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia;
  • grudki perliste prącia – niewielkie, perłowobiałe krostki na żołędzi penisa, które nie wymagają leczenia;
  • kłykciny kończyste – niewielkie, czerwone krostki na penisie, które stanowią wynik zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Zmiany mogą zlewać się w większe wykwity, które, chociaż przeważnie mają charakter łagodny, to niekiedy mogą ulec zezłośliwieniu;
  • opryszczka narządów płciowych – niewielkie, bolesne pęcherzyki przypominające krostki na penisie, pojawiają się głównie w formie nadżerek i strupów. Oprócz zmian skórnych zakażenie wirusem HSV-1 lub HSV-2 może prowadzić m.in. do zapalenia prącia i cewki moczowej, a także powodować powiększenie okolicznych węzłów chłonnych lub nietrzymanie moczu;
  • wrzód miękki (weneryczny) – bolesne owrzodzenie na męskich narządach płciowych, które wywoływane jest przez bakterię Haemophilus ducreyi. Początkowo na penisie pojawia się bolesna w dotyku grudka, która następnie ulega owrzodzeniu. Wrzody zwiększają ryzyko rozwoju stulejki oraz przetoki pomiędzy cewką moczową a prąciem;
  • kiła – pierwsze objawy zakażenia bakterią Treponema pallidum to twarde, niebolesne zmiany skórne widoczne w okolicy żołędzi lub na napletku. Po kilku tygodniach w ich miejscu tworzy się owrzodzenie, które goi się samoistnie po około 2-6 tygodniach;
  • grzybica penisa – czerwone wypryski i plamki, na których z czasem pojawia się biały nalot, to oznaka zakażenia grzybem z rodzaju Candida. Zmianom skórnym może towarzyszyć pieczenie, świąd i nieprzyjemny zapach wydzieliny z penisa;
  • plamki Fordyce’a – często określane jako „białe pryszcze na penisie”, które mylone są z kłykcinami kończystymi. Są to gruczoły łojowe pozbawione mieszków włosowych, które nie wymagają leczenia;
  • rak prącia – na skórze objętej procesem nowotworowym może pojawić się m.in. owrzodzenie, guzek na prąciu, uwypuklenie, małe krostki lub brązowa narośl.

Jak wyglądają krostki na penisie?

Krostki na penisie mogą mieć różny wygląd, w zależności od ich przyczyny. Często przybierają postać małych, białych lub czerwonych grudek, zlokalizowanych na trzonie prącia lub na żołędzi. Niektóre pryszcze mogą być miękkie i wypełnione płynem, przypominając małe pęcherzyki, podczas gdy inne mogą być twarde i przypominać zgrubienia na skórze.

W niektórych przypadkach mogą również występować ropnie, które są bolesnymi, czerwonymi obszarami wypełnionymi ropą. Krostki mogą być pojedyncze lub występować w grupach. Niekiedy towarzyszy im swędzenie, pieczenie lub dyskomfort, co skłania do poszukiwania przyczyny i leczenia.

Zmiany na męskich narządach płciowych – kiedy warto udać się do lekarza?

Bez względu na to, co jest przyczyną powstawania pryszczy i krost w miejscach intymnych, ważne jest, aby regularnie obserwować swoje ciało i eliminować czynniki, które mogą przyczynić się do rozwoju tych zmian. W sytuacji, gdy pryszczom i krostom towarzyszą niepokojące objawy, takie jak ból, owrzodzenia, nietypowa wydzielina, swędzenie lub pieczenie, należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą. Warto również zwrócić uwagę na wygląd skóry w okolicy narządów płciowych, w tym m.in. na jej zaczerwienienie, obrzęk lub stwardnienie, które nie znika po kilku dniach.

Konsultacja z lekarzem jest też niezbędna wtedy, gdy zmiany pojawiły się po stosunku seksualnym, ponieważ mogą świadczyć o rozwoju choroby przenoszonej drogą płciową, takiej jak opryszczka narządów płciowych, kłykciny kończyste lub kiła. Żadnej z nietypowych zmian nie należy lekceważyć, ponieważ brak wdrożenia odpowiedniego leczenia może prowadzić do bezpłodności, przerostu gruczołu prostaty, a nawet do raka penisa.

Jak leczyć krostki na penisie?

Leczenie pryszczy i krostek na penisie zależy od postawionej diagnozy. W przypadku krostek o podłożu grzybiczym stosuje się leki przeciwgrzybicze w formie kremów. Opryszczka penisa wymaga włączenia acyklowiru (lek przeciwwirusowy) – doustnie lub dożylnie, w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Wrzód miękki leczy się poprzez antybiotykoterapię ogólnoustrojową (leczeniu poddaje się też partnera seksualnego), natomiast podczas zakażenia kiłą konieczne jest stosowanie terapii penicyliną benzatynową.

Białe krostki na penisie – jak leczyć w domu?

Zdarza się, że czasami do pozbycia się pryszczy na penisie wystarczy zmiana kosmetyku do higieny intymnej lub środka piorącego na delikatniejszy. Należy jednak pamiętać, że wiele domowych metod leczenia krost na penisie nie jest skuteczna i może powodować poważne powikłania, czego przykładem jest m.in. wyciskanie lub nakłuwanie krostek. Z tego powodu nie należy leczyć zmian na narządach płciowych bez konsultacji z lekarzem.

FAQ

Co oznacza pryszcz na penisie?

Pryszcz na penisie może mieć związek z chorobami przenoszonymi drogą płciową, stanami zapalnymi, podrażnieniem skóry lub alergią.

Powiększenie okolicznych węzłów chłonnych i pryszcz na penisie - co robić?

Niebolesny, twardy pryszcz na penisie, któremu towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych, może być objawem zakażenia kiłą. Ważne jest wówczas skonsultowanie się z lekarzem i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Czyrak, twarda krosta na prąciu - jak rozpoznać?

Czyraka można w prosty sposób zdiagnozować po wyglądzie. Początkowo w okolicy mieszków włosowych pojawia się naciek zapalny i rumień, który z czasem zamienia się w czerwono-fioletowy guzek. Po kilku dniach guzek przekształca się w krostę wypełnioną masą martwiczą, która przeważnie ulega samoistnemu pęknięciu.

Opryszczka narządów płciowych - jak leczyć?

Leczenie opryszczki narządów płciowych polega na stosowaniu leków doustnych antywirusowych, które skracają okres choroby i łagodzą jej przebieg.

Bibliografia
  1. Gajewski P., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2021
  2. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2005.
  3. Jabłońska S., Chorzelski T., Choroby skóry. Dla studentów medycyny i lekarzy, wyd. PZWL, Warszawa, 2002, s. 99-102.
e-Konsultacja po Receptę Online Grzybica penisa

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.