Najważniejsze informacje:
W poniższym opisie znajdziesz ulotkę producenta oraz informacje dotyczące stosowania i dawkowania leku Flucorta, ceny, jego skutków ubocznych i zamienników. W przypadku dodatkowych pytań, możesz skorzystać z konsultacji ze specjalistą na Receptomat.pl. W razie potrzeby uzyskasz tam również e-receptę na lek Flucorta.
postać / dawka | Flucorta 50 mg/10 ml (syrop); Flucorta 50 mg, 100 mg, 200 mg (tabletki) |
substancja czynna | Fluconazolum / Flukonazol |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | zakażenia grzybicze (np. grzybica pochwy) |
podmiot odpowiedzialny | Polfarmex S.A. , ul. Józefów 9, 99-300 Kutno, Polska |
Lek Flucorta nie jest objęty refundacją.
Należy zaznaczyć, że podana cena w przyszłości może ulec zmianie.
W obrocie znajdują się również inne opakowania leku Flucorta, jednak mogą występować problemy z dostępnością.
Lek Flucorta zawiera flukonazol. Substancja ta stanowi syntetyczny azolowy preparat przeciwgrzybiczy należący do grupy pochodnych triazolu (związku chemicznego najczęściej wykorzystywanego w walce z chorobami grzybowymi). Mechanizm działania flukonazolu polega na hamowaniu działania enzymu odpowiedzialnego za biosyntezę składnika budującego błonę komórkową grzybów. Dzięki temu staje się ona bardziej przepuszczalna i nie spełnia funkcji ochronnych. W kolejnym etapie dochodzi również do zahamowania wzrostu i ostatecznie obumarcia grzyba.
Flukonazol po podaniu doustnym wchłania się szybko i niemal całkowicie. Osiąga najwyższe stężenie we krwi po ok. 0,5-1,5 h, a biologiczny okres półtrwania wynosi nawet 30 h.
Flukonazol wykazuje działanie wobec drożdżaków z rodzaju Candida, najczęstszej przyczyny zakażeń grzybiczych u ludzi.
Wskazaniem do stosowania leku Flucorta są ostre i nawracające kandydozy: pochwy, prącia, błon śluzowych, jamy ustnej, gardła, przełyku, układu oddechowego, dróg moczowych, serca, mózgu (kryptokokowe zapalenie opon mózgowych) oraz grzybice skóry i paznokci.
Flucorta zalecana jest również w celu zapobiegania zakażeniom drożdżakowym u osób z upośledzoną odpornością, neutropenią, pacjentów w trakcie chemio- i radioterapii, chorych na AIDS, zakażonych wirusem HIV oraz przyjmujących leki immunosupresyjne.
Flucorta jest preparatem stosowanym w leczeniu dzieci od chwili narodzin i osób dorosłych.
Sprawdź opinie pacjentów o Flucorta.
W obrocie znajduje się kilka leków zawierających flukonazol, stanowiących zamiennik Flucorty, zarówno w formie syropu: Candifluc, Fluconazin, Fluconazole Hasco, jak i tabletek: Flucofast, Fluconazole Aurobindo, Fluconazole Genoptin, Fluconazole Polfarmex, Fluconazole Teva, Flumycon, Fluxazol, Mycosyst.
Wszystkie preparaty dostępne są wyłącznie na receptę.
Lek występuje w postaci syropu lub tabletek.
Substancją czynną leku jest flukonazol.
Pozostałe składniki:
Lek Flucorta należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie i długość leczenia zależy od rodzaju zakażenia, nasilenia objawów i wieku pacjenta.
Najczęściej zalecane dawki:
Nie należy stosować leku Flucorta, jeśli:
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku Flucorta u pacjentów:
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie i w ostatnim czasie, również tych dostępnych bez recepty.
Bezwzględnym przeciwskazaniem do zastosowania leku Flucorta (interakcje zagrażające zdrowiu i życiu!) jest przyjmowanie niektórych leków stosowanych w:
Możliwe są jednak również interakcje z innymi lekami, szczególnie takimi jak niektóre preparaty:
W przypadku ciąży (lub podejrzenia ciąży) przed rozpoczęciem leczenia preparatem Flucorta pacjentka powinna zasięgnąć opinii lekarza. Nie zaleca się stosowania leku Flucorta w ciąży, chyba że lekarz uzna, że korzyści dla matki są większe od potencjalnego ryzyka dla płodu.
Ponieważ preparat wykorzystywany jest w leczeniu lub zapobieganiu zakażeniom grzybiczym u noworodków, uważa się, że stosowanie leku Flucorta w okresie karmienia piersią jest w pełni bezpieczne dla dziecka karmionego mlekiem matek przyjmujących preparat.
Jak każdy lek Flucorta może wywoływać skutki uboczne, jednak nie u każdego one wystąpią.
Flucorta — działania niepożądane występujące:
O innych działaniach niepożądanych, występujących z mniejszą częstotliwością można dowiedzieć się z ulotki Flucorta.
W przypadku pojawienia się objawów świadczących o silnej reakcji alergicznej, takich jak: nagłe trudności z oddychaniem, opuchlizna, swędzenie całego ciała, ciężkie reakcje skórne, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Flucorta powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze nie większej niż 25°C.
Najczęstsze pytania pacjentów przyjmujących lek Flucorta.
Nie. Flucorta jest lekiem wydawanym wyłącznie z przepisu lekarza.
Tak. Leki przeciwgrzybicze zawierające flukonazol, a więc mogące stanowić zamiennik Flucorty, dostępne są wyłącznie na receptę.
Nie. Flucorta to lek o działaniu przeciwgrzybiczym, a nie bakteriostatycznym lub bakteriobójczym. Niekiedy konieczność zastosowania preparatu Flucorta wynika ze stosowania antybiotyków, ponieważ zaburzenia równowagi mikrobiologicznej spowodowane antybiotykoterapią mogą przyczynić się do nadmiernego namnażania drożdżaków z rodzaju Candida.
Ponieważ na ulotce leku nie ma żadnych informacji dotyczących możliwych działań niepożądanych wynikających z picia alkoholu w czasie przyjmowania leku Flucorta, przyjmuje się, że nie ma zdecydowanych przeciwskazań. Należy jednak pamiętać, że flukonazol może wpływać na pracę wątroby w wyniku czego może dochodzić do nieprawidłowości w metabolizowaniu alkoholu. Ponadto obciążanie wątroby lekiem i alkoholem stwarza ryzyko uszkodzenia organu. Dlatego warto zrezygnować z picia alkoholu na czas leczenia.