e-Konsultacja z Receptą Online

Travogen

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Travogen? Cena, refundacja

Koszt leku Travogen zależy od apteki oraz wielkości opakowania (tuba 20 g lub 50 g) i wynosi od ok. 38 do 45 zł. Krem Travogen nie jest obecnie refundowany. 

Cena leku może w przyszłości ulec zmianie. 

Travogen — jak działa, na co i dla kogo?

Travogen  ten jest stosowany w leczeniu powierzchownych zakażeń grzybiczych skóry, w tym takich schorzeń jak grzybica skóry rąk i stóp, grzybica pachwin oraz grzybica okolic narządów płciowych. Ponadto znajduje zastosowanie w przypadku łupieżu pstrego oraz łupieżu rumieniowego. Mechanizm działania leku polega na hamowaniu wzrostu i rozmnażania się grzybów, co przyczynia się do eliminacji infekcji. 

Travogen — skład leku 

Krem Travogen zawiera jako substancję czynną izokonazolu azotan w stężeniu 10 mg na 1 g kremu, co jest równoważne z 1% (w/w) izokonazolu azotanu.
W składzie leku znajdują się następujące substancje pomocnicze: alkohol cetostearylowy, polisorbat 60 (sorbitanu stearynian), parafina ciekła, wazelina biała oraz woda oczyszczona. 

Travogen — dawkowanie

Travogen jest lekiem do aplikacji miejscowej na skórę. Zaleca się stosowanie go jednokrotnie w ciągu dnia, bezpośrednio na obszar skóry dotknięty zmianami grzybiczymi. Standardowy okres leczenia infekcji grzybiczych wynosi od 2 do 3 tygodni. W przypadku infekcji charakteryzujących się podwyższoną opornością, w tym infekcji przestrzeni międzypalcowych, czas terapii może zostać przedłużony do 4 tygodni. W niektórych sytuacjach zależnie od indywidualnych potrzeb pacjenta terapia może być kontynuowana przez dłuższy czas.

W leczeniu grzybicy przestrzeni międzypalcowych dłoni i stóp zalecane jest stosowanie paska gazy nasączonego lekiem Travogen, który umieszcza się między palcami. Aby zapobiec nawrotom infekcji, terapia powinna być prowadzona przez minimum 2 tygodnie po zaniku objawów.

Travogen — przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Travogen:

  • nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze.

Środki ostrożności:
Stosowanie kremu Travogen wymaga zachowania ostrożności w przypadku aplikacji na skórę twarzy, ze szczególnym unikaniem kontaktu z oczami. W sytuacji przypadkowego dostania się produktu do oczu konieczne jest ich natychmiastowe przemycie wodą. Pacjenci powinni zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty w kwestii odpowiedniej higieny i pielęgnacji skóry podczas terapii. Dodatkowo, przy stosowaniu w okolicy narządów płciowych, należy mieć na uwadze, że substancje pomocnicze, takie jak parafina ciekła i wazelina biała mogą wpływać na obniżenie skuteczności lateksowych środków antykoncepcyjnych, w tym prezerwatyw i krążków domacicznych. Ten lek zawiera alkohol cetostearylowy, który może wywołać reakcje skórne, np. kontaktowe zapalenie skóry.

Interakcja z innymi lekami 

Interakcje Travogenu z innymi lekami nie zostały zbadane.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie leku Travogen w ciąży:

Dane dotyczące użycia izokonazolu azotanu, składnika aktywnego Travogen, w czasie ciąży nie wykazują negatywnego wpływu na rozwój ciąży ani zdrowie płodu lub noworodka. Brak jest jednak kompleksowych danych epidemiologicznych. Zaleca się ostrożność przy przepisywaniu tego leku przyszłym matkom. 

Stosowanie leku Travogen w okresie karmienia piersią: 

Travogen jest lekiem o działaniu miejscowym. Nie ustalono, czy izokonazol przenika do mleka matki, co oznacza potencjalne ryzyko dla niemowlęcia. Zaleca się, aby matki karmiące unikały aplikacji produktu na brodawki sutkowe. Przy prawidłowym stosowaniu, ryzyko przeniknięcia izokonazolu do mleka jest niskie. Należy jednak stosować lek u karmiących matek tylko wtedy, gdy oczekiwane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla dziecka.

Travogen — skutki uboczne 

Możliwe działania niepożądane leku Travogen:

Częste działania niepożądane (≥1/100 do <1/10):

  • podrażnienie,
  • pieczenie.

Niezbyt częste działania niepożądane (≥1/1,000 do <1/100):

  • przesuszona skóra,
  • świąd,
  • zmiany sączące,
  • wyprysk potnicowy,
  • kontaktowe zapalenie skóry.

Rzadkie działania niepożądane (≥1/10,000 do <1/1,000):

  • obrzęk,
  • pęknięcia.

Częstość nieznana:

  • rumień,
  • pęcherze,
  • alergiczne reakcje skórne.

Przechowywanie leku Travogen

Lek Travogen powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci. Przechowywanie go wymaga utrzymania temperatury poniżej 30˚C.


Inne leki na grzybicę penisa:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Travogen (6)

Zaleca się ograniczenie spożycia alkoholu podczas stosowania kremu Travogen 10 mg ze względu na potencjalne interakcje i zwiększenie ryzyka działań niepożądanych.

Krem Travogen na twarz i inne części ciała nie zawiera steroidów.

Nie obecnie dostępnego zamiennika kremu Travogen.

Nie, Travogen krem dostępny jest wyłącznie na receptę.

Travogen maść oraz Clotrimazolum to leki przeciwgrzybicze, ale różnią się zawartością substancji czynnej. W maści Clotrimazolum zawarta jest substancja czynna: klotrimazol.

Oba leki zawierają tę samą substancję czynną, ale Travocort zawiera dodatkowo steryd — walerianian diflukortolonu.

e-Konsultacja z Receptą Online
Travogen

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.