Jakie leki stosuje się na grzybicę penisa? Tabletki, czy maść? Wyjaśniamy

Grzybica penisa to najczęstsza z infekcji, które mogą wystąpić w obrębie męskich narządów płciowych. Zazwyczaj dolegliwość ta dotyka żołędzi, czyli obszaru główki prącia. Ból, pieczenie i swędzenie oraz nieprzyjemny zapach to główne objawy kandydozy. Jak wygląda leczenie grzybicy penisa? Jakie leki na infekcję członka przepisuje lekarz? Do czego może prowadzić nieleczona choroba? Odpowiadamy! 

Leki Na Grzybice Penisa
Leki na grzybice penisa

Grzybica penisa – infekcja męskich narządów płciowych

Grzybica penisa, znana również jako kandydoza lub infekcja drożdżakowa, to choroba wywoływana przez grzyby należące do grupy Candida albicans. Ich niewielkie ilości są obecne w ludzkim organizmie i nie stanowią dla niego zagrożenia. W przypadku osłabienia systemu immunologicznego, grzyby namnażają się, wywołując infekcję dającą bolesne dolegliwości. Do rozwoju choroby penisa może przyczyniać się również współżycie z zarażoną osobą i niewłaściwa higiena osobista.

Kiedy rozpocząć leczenie grzybicy penisa?

Warto wiedzieć, jak wygląda grzybica penisa. Charakterystycznymi jej objawami, które powinny skłonić nas do rozpoczęcia leczenia, są:

  • pieczenie i swędzenie penisa,
  • zaczerwienienie żołędzi i napletka,
  • biały nalot pod napletkiem,
  • biała wydzielina z cewki moczowej,
  • nieprzyjemny zapach ejakulatu,
  • częsta potrzeba oddawania moczu,
  • problemy z oddawaniem moczu,
  • ból podczas stosunku lub ejakulacji,
  • stulejka.

Na czym polega leczenie grzybicy penisa?

Leczenie grzybicy penisa polega na przyjmowaniu środków farmakologicznych. Na rynku medycznym dostępny jest szeroki ich wybór – w kandydozie zastosowanie znajdują leki w postaci maści i kremów oraz przyjmowanych doustnie tabletek. W ich składzie można znaleźć takie substancje czynne o działaniu przeciwgrzybiczym, jak flukonazol, mikonazol, klotrimazol, ketokonazol czy ekonazol.

Jak długo należy przyjmować leki przeciwgrzybicze?

Leczenie grzybicy penisa trwa przeważnie od 3 do 7 dniu – długość procesu uzależniona jest od stopnia rozwoju infekcji. Podczas trwania kuracji konieczne jest zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej. Uprawianie seksu podczas przyjmowania leków na grzybicę penisa może obniżyć skuteczność ich działania i prowadzić do nasilenia objawów, tym samym wydłużając też leczenie kandydozy.

Grzybica penisa – jaki lekarz przepisuje leki na infekcję?

W przypadku zaobserwowania objawów grzybicy penisa, zalecane jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, urologa, androloga lub wenerologa. Kandydoza to choroba diagnozowana podczas wywiadu lekarskiego. W jego trakcie należy poinformować specjalistę o wszystkich dolegliwościach. Niekiedy lekarz może zlecić dodatkowo wymaz spod napletka lub z żołędzi. Jest on wykonywany w przypadku, kiedy mamy do czynienia z nawracającą grzybicą penisa.

Leczenie grzybicy penisa – dlaczego nie należy go lekceważyć?

Grzybica penisa, mianem której określa się drożdżakowe zapalenie błon śluzowych w męskich okolicach intymnych, to dla większości panów bardzo wstydliwy problem. Dlatego wielu z nich nie decyduje się na rozpoczęcie leczenia i próbuje uporać się z infekcją bez pomocy specjalisty. To błąd, ponieważ domowe sposoby na kandydozę nie są wystarczająco skuteczne, a nawet mogą zaostrzyć dolegliwości. Ważne jest więc, aby po rozpoznaniu objawów choroby, jak najszybciej umówić się na konsultację ze specjalistą, który przepisze odpowiednie leki na grzybicę penisa.

Objawów grzybicy penisa nie należy lekceważyć nie tylko z powodu uciążliwego bólu, swędzenia skóry czy nieprzyjemnego zapachu. Infekcja może być też wynikiem innych chorób, w tym niezdiagnozowanej cukrzycy. Nieleczona grzybica penisa prowadzi do poważnych komplikacji, w tym przerostu gruczołu prostaty i bezpłodności wywołanej obniżeniem żywotności plemników.

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybica penisa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.