Grzybica penisa a seks. Czy stosunek przy infekcji drożdżakowej jest dozwolony? Podpowiadamy

Panowie, który zauważą u siebie objawy grzybicy penisa, zwykle rezygnują ze współżycia. To dlatego, że aktywność seksualna podczas wstydliwej infekcji drożdżakowej staje się dla nich bardzo bolesna. Kiedy jednak choroba nie daje dotkliwych symptomów lub te ustępują w trakcie leczenia, mężczyźni zastanawiają się, czy mogą bezpiecznie powrócić do zbliżeń. Czy seks przy infekcji drożdżakowej jest dozwolony? Wyjaśniamy!

Grzybica Penisa A Seks
Grzybica penisa a seks

Grzybica penisa a seks – zbliżenia podczas infekcji

Grzybica penisa może rozwijać się, nie dając początkowo żadnych objawów. Gdy te jednak wystąpią, stają się bardzo dokuczliwe. Panowie przy infekcji drożdżakowej skarżą się zwłaszcza na uczucie pieczenia i swędzenia penisa. Typowym objawem kandydozy jest też grudkowa wysypka z bolesnymi krostami zawierającymi ropę. W fałdach skóry prącia gromadzi się dodatkowo gęsta, biała substancja o przykrym zapachu.

Grzybica penisa – czy w jej trakcie można uprawiać seks?

W trakcie leczenia grzybicy penisa zalecane jest powstrzymanie się od współżycia. Przede wszystkim jest to podyktowane możliwością zakażenia partnera. Stosunek płciowy w trakcie trwającej infekcji może też obniżyć skuteczność leczenia farmakologicznego lub znacząco je wydłużyć.

Seks przy grzybicy penisa często prowadzi również do zaostrzenia objawów – dlatego w trakcie miłosnych zbliżeń i zaraz po nich, chory może ze zdwojoną siłą odczuwać ból, świąd i pieczenie w strefie okolic intymnych. Uprawianie seksu mimo trwającej choroby może nawet przyczyniać się do jej nawrotów w przyszłości.

Rozwiązaniem problemu nie jest stosowanie prezerwatywy, która przy infekcji grzybiczej będzie powodować dodatkowy dyskomfort. Podrażniające działanie wykazują też używane podczas stosunku lubrykanty, które mogą wysuszać wrażliwą skórę. Dlatego warto zrezygnować z aktywności seksualnej aż do całkowitego wyleczenia grzybicy penisa, nawet, jeśli objawy kandydozy ustępują i odczuwamy znaczną poprawę.

Leczenie grzybicy penisa – jak skutecznie pozbyć się infekcji i wrócić do aktywności seksualnej?

Leczenie grzybicy penisa polega na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i oględzinach jego narządów płciowych. Rozpoznaną tym sposobem infekcję zwalcza się za pomocą leków przeciwgrzybiczych. Dzięki aplikowaniu przepisanej na grzybicę penisa maści, infekcja ustępuje zwykle po 3-7 dniach. Jeśli jednak leczenie miejscowe nie przynosi pożądanych efektów, koniecznie może być rozpoczęcie kuracji doustnej skutecznymi lekami zawierającymi flukonazol. Na leczenie powinien zdecydować się też partner chorego, nawet jeżeli nie wykazuje objawów choroby.

Nieleczona infekcja drożdżakowa i jej konsekwencje

Pamiętajmy, aby nie ignorować objawów grzybicy penisa i możliwie jak najszybciej rozpocząć farmakoterapię. Nieleczona infekcja drożdżakowa może prowadzić do poważnych problemów ze strony układu płciowo-moczowego mężczyzny. Groźnymi powikłaniami, do których może przyczyniać się uprawianie seksu mimo trwającej choroby, są zapalenie najądrza i przerost gruczołu prostaty. W skrajnych przypadkach grzybica penisa może skutkować bezpłodnością wynikającą z obniżenia żywotności plemników.

Jak uniknąć grzybicy penisa? Ważna profilaktyka

Do rozwoju grzybicy przyczynia się wiele czynników. Część z nich związana jest z aktywnością seksualną mężczyzn. Na infekcję drożdżakową naraża ich stosunek płciowy bez prezerwatywy z osobą chorą na grzybicę i nadmierne stosowanie środków plemnikobójczych. 

Do wystąpienia choroby przyczyniać się może również niewłaściwa higiena osobista po stosunku – zwłaszcza w obrębie napletka, gdzie panują korzystne warunki do rozwoju grzybów. Bardzo ważne jest więc dokładne mycie penisa po zbliżeniu – należy przy tym stosować delikatne kosmetyki, które nie podrażniają delikatnej skóry okolic intymnych.

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybica penisa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.