Higiena intymna u mężczyzn – jak zapobiegać grzybicy penisa? Wyjaśniamy

Do wystąpienia grzybicy penisa mogą prowadzić rozmaite czynniki. Wśród nich warto wskazać na niewłaściwą higienę osobistą, zwłaszcza w obrębie napletka narażonego na rozwój grzybów, stosowanie kosmetyków podrażniających skórę, a także noszenie zbyt obcisłej bielizny ze sztucznych tkanin. Podpowiadamy, jak dbać o higienę, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji drożdżakowej.

Higiena Intymna U Mezczyzn
Higiena intymna u mężczyzn

Infekcja drożdżakowa u mężczyzn

Grzybica intymna to powszechna, częsta zwłaszcza wśród kobiet dolegliwość, na którą mogą cierpieć również mężczyźni. Jej powodem jest przerost drożdżaków o nazwie Candida. Rozwój infekcji wywołany jest zachwianiem mikroflory narządów płciowych. W przypadku mężczyzn kandydoza obejmuje żołądź penisa. Do wczesnych objawów grzybicy penisa należą: pieczenie, zaczerwienienie i podrażnienie prącia oraz biała serowata wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.

Zapobieganie grzybicy penisa jest szczególnie ważne dla mężczyzn, którzy mają tendencję do nawracającej infekcji.

Jak dbać o higienę intymną u mężczyzn?

1. Regularne mycie

Dająca nieprzyjemne objawy grzybica penisa może być spowodowana niedostateczną higieną okolic intymnych. Bardzo ważne jest regularne mycie penisa – raz dziennie, a częściej latem, po stosunku lub po aktywności fizycznej. Poza systematycznością znaczenie ma również sama technika – podatnego na infekcję drożdżakową członka należy myć powoli i dokładnie. Warto pamiętać o odsunięciu napletka prącia. To pod nim gromadzi się wydzielina, którą należy systematycznie usuwać, aby uniknąć zapalenia dróg płciowo-moczowych. Biorąc prysznic nie używajmy gąbek ani myjek, które są siedliskiem bakterii i mogą podrażniać delikatną skórę. Na koniec należy pamiętać o dokładnym osuszeniu penisa czystym ręcznikiem.

2. Delikatne kosmetyki

W profilaktyce przeciw grzybicy penisa bardzo istotne jest stosowanie właściwych kosmetyków – takich, które dokładnie myją, a jednocześnie nie podrażniają wrażliwej skóry okolicy intymnych. Lepiej zrezygnować ze stosowania klasycznych żeli pod prysznic do całego ciała. Nie sprawdzi się również zwykłe mydło, które nadmiernie wysusza i zaburza naturalną florę bakteryjną, która chroni okolice intymne przed infekcją. Jakie kosmetyki do pielęgnacji i higieny okolic krocza warto zatem wybrać? Aby zminimalizować ryzyko grzybicy penisa należy należy stosować delikatne produkty stworzone z myślą o pielęgnacji okolic intymnych. Środki do ich higieny są łagodne i mają kwaśny odczyn pH, dzięki czemu chronią przed rozwojem infekcji i przykrym zapachem.

3. Odpowiednia bielizna

Męska higiena intymna to nie tylko regularne mycie i właściwie dobrane kosmetyki, ale też prawidłowo dobrana bielizna. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia grzybicy penisa, zamieńmy majtki wykonane z syntetycznych materiałów na nieuciskające modele z bawełny, które zapewnią skórze odpowiedni przewiew.

Nawracająca grzybica penisa – dlaczego warto dbać o higienę intymną?

Higiena intymna u mężczyzn to temat traktowany przez wielu panów z pobłażliwością. To często błąd, który może skutkować występowaniem grzybicy penisa. Choroba, która zwykle na początku nie daje wyraźnych objawów, z czasem utrudnia normalne funkcjonowanie i wymaga interwencji lekarskiej.

Sporym problemem dla panów może okazać się nawracająca grzybica penisa. Aby jej uniknąć, warto zmienić podejście do higieny intymnej.

Powikłania po grzybicy penisa – czy kandydoza może być groźna?

Nie należy ignorować objawów świadczących o grzybicy penisa. Nieleczona choroba może nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia mężczyzny. Są nimi przede wszystkim:

  • rozprzestrzeniania się infekcji – z zajęciem najądrzy i jąder,
  • stulejka,
  • zapalenie lub przerost gruczołu krokowego,
  • obniżenie płodności lub bezpłodność spowodowane zmniejszeniem żywotności plemników.
e-Konsultacja z Receptą Online Grzybica penisa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.