e-Konsultacja z Receptą Online

Bakteryjne zapalenie pochwy – leczenie, domowe sposoby

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Bakteryjne zapalenie pochwy – leczenie, domowe sposoby

Najważniejsze infromacje

 • Bakteryjne zapalenie pochwy jest jednym z najczęstszych intymnych problemów zdrowotnych u kobiet, szczególnie w wieku reprodukcyjnym. 
 • Jest to stan, który wywołuje nieprzyjemne objawy (rybi zapach wydzieliny, świąd i pieczenie, ból w podbrzuszu).
 • W przypadku zaniedbania prowadzi do powikłań, w tym przedwczesnego porodu u kobiet ciężarnych.
 • Dlatego kluczowe jest odpowiednie rozpoznanie infekcji i jej leczenie – podstawę stanowi antybiotykoterapia w postaci leków z klindamycyną i metronidazolem. Stosowane są tabletki, żele i globulki dopochwowe oraz probiotyki ginekologiczne zawierające kwas mlekowy.
 • Warto również stosować domowe sposoby, które mogą wspomagać proces zwalczania infekcji o podłożu bakteryjnym. 
bakteryjne zapalenie pochwy leki

Bakteryjne zapalenie pochwy jest uciążliwym problemem zdrowotnym, jednak dzięki właściwej diagnozie i leczeniu można skutecznie go zwalczyć. Ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdy pojawią się podejrzenia waginozy bakteryjnej, co pozwoli złagodzić objawy infekcji i uniknąć powikłań. W tym artykule omówimy, do kogo z podejrzeniem bakteryjnej waginozy warto się udać, jak przebiega diagnoza lekarska, do czego może prowadzić nieleczona infekcja intymna, jakie na bakteryjne zapalenie pochwy leczenie jest stosowane, jakie domowe sposoby mogą przynieść ulgę oraz jak zapobiegać nawracającym infekcjom intymnym.

Podejrzenie infekcji bakteryjnej pochwy. Do jakiego lekarza z waginozą bakteryjną?

Doświadczając objawów sugerujących bakteryjne zapalenie pochwy (wywołane przez bakterie beztlenowe Gardnerella vaginalis), takich jak nieprzyjemny (określany jako rybi) zapach wydzieliny z pochwy, zmieniony jej kolor, świąd i pieczenie pochwy oraz ból w podbrzuszu, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. 

W razie podejrzenia infekcji bakteryjnej pochwy najlepiej jest udać się do ginekologa, który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu problemów związanych z układem rozrodczym

Gdy naturalne mechanizmy obronne zawiodą i dojdzie do infekcji intymnej na skutek działania bakterii beztlenowych, szybka reakcja i skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą może pomóc w sprawnym rozpoznaniu problemu i podjęciu skutecznej terapii (np. w postaci globulek dopochwowych).

Bakteryjne zapalenie pochwy to infekcja wymagająca leczenia farmakologicznego. Zauważyłaś u siebie niepokojące objawy? Zgłoś się do lekarza – nieleczone lub nieprawidłowo leczone bakteryjne infekcje intymne, w tym infekcja bakteryjna pochwy, mogą wiązać się z rozwojem groźnych powikłań

Diagnoza bakteryjnego zapalenia pochwy w gabinecie lekarskim – jak wygląda badanie ginekologiczne?

Diagnoza bakteryjnego zakażenia pochwy opiera się głównie na badaniu ginekologicznym oraz pobraniu wymazu z pochwy

Podczas badania lekarz może zaobserwować charakterystyczne objawy, takie jak nieprzyjemnie pachnąca wydzielina z pochwy czy zaczerwienienie błon śluzowych (któremu towarzyszy pieczenie i silny świąd wywołane przez stan zapalny). 

W celu potwierdzenia diagnozy przeprowadza się mikroskopowe badanie wymazu, które pozwala zidentyfikować obecność bakterii charakterystycznych dla bakteryjnego zakażenia pochwy. Obecność komórek jeżowatych w preparacie mikroskopowym świadczy o bakteryjnej waginozie.

Lekarz może zlecić dodatkowo badanie pH pochwy, które jest podwyższone w przypadku bakteryjnej waginozy (powyżej 4,5). Wykonywany jest również test anionowy na bakteryjne zapalenie pochwy – dodanie 10% roztworu wodorotlenku potasu do próbki wydzieliny pochwowej powoduje nasilenie się rybiego zapachu, typowego objawu tej infekcji intymnej wywołanej przez bakterie beztlenowe.

Dokładna diagnoza jest kluczowa dla właściwego leczenia i zapobiegania powikłaniom wywołanym przez bakteryjne zapalenie pochwy.

Na czym polega leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy? 

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy opiera się głównie na stosowaniu antybiotyków, takich jak metronidazol (tabletki lub żel dopochwowy) lub klindamycyna (postać doustna lub dopochwowa). Leki te działają na bakterie, które są odpowiedzialne za infekcję intymną, przez co pomagają w szybkim zwalczaniu jej objawów i przywracaniu równowagi flory bakteryjnej pochwy

Te leki na bakteryjne zapalenie pochwy dostępne są wyłącznie na receptę. Czas trwania terapii oraz dawkowanie antybiotyków zależą od stopnia zaawansowania infekcji i indywidualnej reakcji organizmu pacjentki. Aby leczenie ukierunkowane na infekcje bakteryjne było skuteczne, należy je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i przez określony czas.

Często na infekcje bakteryjne pochwy (bakteryjne zapalenie pochwy) stosuje się również terapię w postaci kremów lub żeli antybakteryjnych do stosowania miejscowego, które łagodzą dolegliwości bólowe okolic intymnych. 

Probiotyki w formie globulek dopochwowych pomagają z kolei przywrócić naturalną florę bakteryjną pochwy, wspierając proces gojenia się i zapobiegając nawrotom infekcji. Wspomagająco warto stosować je po zakończeniu terapii przeciwbakteryjnej oraz w profilaktyce nawrotów

Na bakteryjne zakażenie pochwy przyjmować można również preparaty doustne zawierające szczepy Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego), które kolonizują pochwę. Preparaty tego typu na zapalenie pochwy wydawane są bez recepty. 

Czy bakteryjne zapalenie pochwy samo przejdzie?

Bakteryjne zapalenie pochwy rzadko ustępuje samoistnie – w większości przypadków wymaga leczenia antybiotykami. Nieleczone infekcje mogą prowadzić do poważniejszych powikłań, dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem i podjęcie odpowiedniej terapii. 

W przypadku wystąpienia objawów sugerujących bakteryjną waginozę (zapalenie pochwy), zaleca się jak najszybsze zasięgnięcie porady medycznej.

U ponad połowy kobiet bakteryjne zapalenie pochwy przebiega bezobjawowo – ważne są więc regularne kontrole lekarskie, które pozwalają na wykrycie możliwej infekcji bakteryjnej.

Nieleczona infekcja bakteryjna – do czego może prowadzić? Powikłania bakteryjnej waginozy

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy (waginoza bakteryjna) jest niezbędne do zachowania zdrowia intymnego. Nieleczona infekcja może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak:

 • zapalenie narządów miednicy mniejszej,
 • zakażenie wyższych odcinków układu moczowo-płciowego,
 • poronienie lub przedwczesny poród u kobiet w ciąży,
 • poporodowe zapalenie endometrium,
 • zakażenie rany po cięciu cesarskim,
 • zakażenie wirusem HIV,
 • powikłania infekcyjne po zabiegach ginekologicznych,
 • posocznica bakteryjna.

Leczenie bakteryjnej waginozy nie tylko pomaga złagodzić objawy infekcji intymnej, takie jak upławy mające nieprzyjemny zapach, uporczywy świąd i pieczenie pochwy czy trudności z oddawaniem moczu, ale również chroni ogólny stan zdrowia kobiety

Właściwa terapia pozwala przywrócić równowagę bakteryjną w pochwie, co sprzyja utrzymaniu zdrowia intymnego.

Leczenie bakteryjnej waginozy. Ile trwa infekcja intymna?

Czas trwania leczenia bakteryjnego zakażenia pochwy może być różny w zależności od indywidualnego przypadku oraz wdrożonej terapii. 

U większości kobiet terapia antybiotykowa trwa od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od stopnia zaawansowania infekcji

Konieczne jest przy tym przestrzeganie zaleceń lekarza oraz terminowe przyjmowanie przepisanych leków, co pozwala zapewnić skuteczność leczenia i uniknąć nawrotów infekcji. Należy wystrzegać się leczenia na własną rękę, nie powinno się też przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli objawy ustąpią.

Infekcje bakteryjne mają skłonność do nawracania. Ważne są dlatego regularne kontrole u lekarza po zakończeniu terapii. Monitorowanie stanu zdrowia intymnego pozwala zapobiegać ponownemu wystąpieniu infekcji.

Domowe sposoby na bakteryjne zapalenie pochwy. Co może przynieść ulgę przy infekcji intymnej?

Leczenie farmakologiczne jest kluczowe przy zdiagnozowanej infekcji intymnej. Istnieją jednak również domowe sposoby na bakteryjne zakażenie pochwy, które mogą pomóc złagodzić uciążliwe objawy

Ziołowe kąpiele są jednym z popularnych sposobów na ulgę. Dodanie do ciepłej wody ziół o właściwościach łagodzących, takich jak rumianek, nagietek, babka lancetowata czy lawenda, może przynieść ulgę w przypadku objawów wskazujących na infekcję bakteryjną (świąd i podrażnienie pochwy). 

Zioła te posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które mogą pomóc w zwalczaniu infekcji intymnych, w takich jak infekcje bakteryjne pochwy.

Regularne stosowanie ziołowych kąpieli może przyczynić się do przyspieszenia procesu gojenia, kiedy wystąpi infekcja bakteryjna pochwy.

Należy pamiętać, że domowe sposoby mogą być jedynie uzupełnieniem terapii farmakologicznej, a w razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Nawracająca infekcja intymna. Jak zapobiegać bakteryjnemu zapaleniu pochwy?

Nawracające infekcje intymne, zwłaszcza bakteryjne zapalenie pochwy, mogą być utrudniać codzienne funkcjonowanie. Istnieją jednak pewne strategie, które mogą pomóc w zapobieganiu ponownemu wystąpieniu infekcji:

 • utrzymywanie odpowiedniej higieny intymnej – regularne mycie okolic intymnych wodą i łagodnym mydłem, unikając nadmiernego stosowania perfumowanych produktów higienicznych, może pomóc w utrzymaniu zdrowej mikroflory bakteryjnej pochwy,
 • unikanie czynników drażniących – należy nosić bawełnianą bieliznę, unikać długotrwałego noszenia wilgotnych ubrań oraz stosowania perfumowanych tamponów, podpasek i wkładek, co może pomóc w zapobieganiu podrażnieniom i rozwojowi infekcji intymnych,
 • stosowanie probiotyków – regularne spożywanie produktów bogatych w probiotyki, takich jak jogurt naturalny, może pomóc w przywróceniu równowagi flory bakteryjnej pochwy,
 • dbanie o zdrowy styl życia – regularna aktywność fizyczna, zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały oraz unikanie nadmiernego stresu mogą wspomóc w utrzymaniu zdrowego układu odpornościowego, co z kolei może służyć zapobieganiu infekcjom intymnym,
 • regularne badania kontrolne u lekarza ginekologa – systematyczne wizyty u specjalisty pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia intymnego i wczesne wykrywanie ewentualnych infekcji intymnych. 

Podobne wpisy o bakteryjnym zapaleniu pochwy:

e-Konsultacja z Receptą Online
Bakteryjne zapalenie pochwy – leczenie, domowe sposoby

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem