Nieprzyjemny rybi zapach z pochwy – co oznacza, jak leczyć, domowe sposoby

Najważniejsze informacje:

 • Nieprzyjemny zapach z pochwy, określany jako rybi, może być objawem różnych problemów ze zdrowiem intymnym.
 • Za rybi zapach z pochwy najczęściej odpowiada zapalenie bakteryjne pochwy, wywołane zaburzeniem równowagi bakteryjnej. 
 • Również infekcje grzybicze, nadmierna higiena czy zmiany hormonalne mogą przyczynić się do wystąpienia ostrego zapachu z pochwy. 
 • W przypadku problemu z przykrym zapachem z pochwy zaleca się konsultację z ginekologiem w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia.
 • Oprócz antybiotyków na waginozę bakteryjną wywołującą niepożądany zapach, pomóc mogą również domowe sposoby i przestrzeganie zasad higieny intymnej.

Naturalnie wydzielina z pochwy jest bezwonna i przyjmuje białawą lub przezroczystą barwę. Nieprzyjemny rybi zapach z pochwy może sygnalizować różne problemy ze zdrowiem intymnym – najczęściej winne jest bakteryjne zapalenie pochwy. Warto wiedzieć, co może być powodem brzydkiego zapachu pochwy oraz jak się go pozbyć, zarówno stosując odpowiednie leki i wspomagając się domowymi sposobami.

Nieprzyjemny zapach z pochwy – z czego może wynikać? 

Intensywny zapach z pochwy – rybi, może mieć wiele przyczyn, a najczęstszą z nich jest bakteryjne zapalenie pochwy. Tzw. bakteryjna waginoza występuje, gdy naturalna flora bakteryjna pochwy ulega zaburzeniu, co prowadzi do wzrostu bakterii Gardnerella vaginalis

Przyczynami nieprzyjemnej woni wydzieliny mogą być też grzybica pochwy spowodowana Candida albicans oraz zapalenie pochwy wywołane przez pierwotniaki. Również infekcje przenoszone drogą płciową, w tym opryszczka narządów płciowych i zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), mogą powodować niepokojące zmiany zapachu wydzieliny.  Przykry zapach z pochwy może nasilać się po stosunku lub po okresie. 

Waginoza bakteryjna jest dość często występującym schorzeniem u kobiet w wieku rozrodczym. Obserwujesz u siebie dziwny zapach z pochwy? Oprócz niego zauważyłaś zmiany w kolorze i konsystencji wydzieliny z pochwy? Odczuwasz świąd i pieczenie w okolicach intymnych? To objawy charakterystyczne dla infekcji bakteryjnej. 

Brzydki zapach z pochwy przy bakteryjnym zapaleniu pochwy 

Bakteryjne zapalenie pochwy (BV, bakteryjna waginoza) to najczęstsza z przyczyn nieprzyjemnego, rybiego zapachu z pochwy. Infekcja bakteryjna spowodowana jest zaburzeniem naturalnej równowagi bakteryjnej w pochwie, co prowadzi do wzrostu bakterii Gardnerella vaginalis. Kiedy te bakterie zaczynają dominować, mogą one wydzielać substancje chemiczne, które powodują charakterystyczny rybi zapach. 

W prawidłowych warunkach, pochwa zawiera mieszankę różnych bakterii – 95% stanowią bakterie Lactobacillus, pałeczki kwasu mlekowego, odpowiadające za utrzymanie kwaśnego odczynu środowiska. Pozostałe 5% to bakterie beztlenowe. Gdy dochodzi do zaburzenia proporcji, wzrasta prawdopodobieństwo rozwoju infekcji intymnych, których jednym z objawów jest brzydki zapach z pochwy. 

Bywa, że brzydki zapach z pochwy jest jedynym objawem bakteryjnego zapalenia pochwy, jednak infekcji mogą towarzyszyć również inne symptomy. W wielu przypadkach zakażenie przebiega całkowicie bezobjawowo

Waginoza bakteryjna, objawiająca się rybim zapachem z pochwy, często występuje u kobiet w wieku rozrodczym, zwłaszcza u tych, które są aktywne seksualnie. Może jednak również rozwinąć się u dziewic czy kobiet w wieku menopauzalnym. 

Rybi zapach z pochwy – objawy infekcji bakteryjnej pochwy

Rybi zapach z pochwy to charakterystyczny objaw infekcji intymnej o podłożu bakteryjnym – oprócz niego istnieją również inne symptomy, które mogą świadczyć o rozwoju zakażenia pochwy. 

Poza nieprzyjemnym zapachem pochwy, kobiety zaobserwować mogą u siebie zmianę w konsystencji i kolorze wydzieliny z pochwy. Jest ona gęstsza i przyjmuje szarobiały lub żółtawy odcień.  

Intymne infekcje bakteryjne często powodują też pieczenie lub świąd pochwy, obrzęk błony śluzowej oraz podrażnienie skóry wokół narządów płciowych. Niektóre kobiety mogą również skarżyć się na dyskomfort podczas oddawania moczu lub stosunku seksualnego. Przy waginozie bakteryjnej pojawić się może również stan podgorączkowy.

W przypadku wystąpienia wymienionych objawów, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z ginekologiem w celu zdiagnozowania infekcji i podjęcia odpowiedniego dla niej leczenia.

Waginoza bakteryjna, objawiająca się nieprzyjemnym zapachem z pochwy, wymaga konsultacji lekarskiej i właściwego leczenia, które zwalcza przyczynę i objawy zakażenia oraz zapobiega powikłaniom (u kobiet w ciąży istnieje ryzyko przedwczesnego pęknięcia błon płodowych). 

Co sprzyja nieprzyjemnemu rybiemu zapachowi z pochwy?

Niemiły zapach z pochwy może być objawem infekcji bakteryjnej, zwłaszcza gdy dochodzi do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy. 

Do czynników sprzyjających rozwojowi infekcji intymnych należą między innymi:

 • niewłaściwa higiena intymna – nadmierne lub zbyt rzadkie mycie się i używanie do mycia okolic intymnych podrażniających produktów,
 • częste irygacje pochwy,
 • duża aktywność seksualna (częsta zmiana partnerów),
 • stosowanie nieprzepuszczającej powietrza bielizny,
 • noszenie obcisłej odzieży,
 • używanie wkładek higienicznych,
 • niewłaściwa dieta, bogata w cukier,
 • okres menopauzy,
 • zażywanie antybiotyków i/lub leków sterydowych,
 • przyjmowana długotrwale antykoncepcja hormonalna,
 • częste korzystanie z jacuzzi i basenów,
 • palenie papierosów,
 • ciąża,
 • cukrzyca,
 • nietrzymanie moczu.

Leki na nieprzyjemny zapach z pochwy – jak pozbyć się rybiego zapachu?

W przypadku bakteryjnej waginozy, która jest najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu, stosuje się antybiotyki doustne lub dopochwowe z metronidazolem lub klindamycyną. Mają na celu zlikwidować nadmierny wzrost bakterii Gardnerella vaginalis

Jako uzupełnienie antybiotykoterapii należy stosować probiotyki ginekologiczne, dostępne najczęściej w formie globulek dopochwowych. Pozwalają one utrzymać prawidłowy odczyn pH pochwy i zmniejszają ryzyko nawrotów infekcji intymnych.

Leczenie rybiego zapachu z pochwy zależy od diagnozy problemu. W przypadku infekcji grzybiczej, zalecane są leki przeciwgrzybicze, które mogą być podawane doustnie lub miejscowo w postaci kremów czy dopochwowych czopków. 

Nieprzyjemny zapach z pochwy po okresie – naturalny czy niepokojący objaw?

Rybi zapach z pochwy po okresie to często obserwowana przypadłość, która w większości przypadków jest zjawiskiem naturalnym, związanym z procesem oczyszczania organizmu. W trakcie miesiączki krew miesza się z bakteriami i innymi substancjami, co może prowadzić do powstania charakterystycznego, rybiego zapachu z pochwy. 

Jeśli jednak brzydki zapach z pochwy jest wyjątkowo intensywny lub towarzyszą mu inne objawy, na przykład pieczenie i swędzenie, może świadczyć to o infekcji intymnej. W trakcie okresu należy szczególnie dbać o higienę okolic intymnych, co pozwala zmniejszyć ryzyko infekcji bakteryjnej. 

Niemiły zapach z pochwy – ważna również odpowiednia higiena intymna

Nieprzyjemne objawy bakteryjnej waginozy, a zwłaszcza intensywny zapach z pochwy, są uciążliwą dolegliwością. Aby pozbyć się dyskomfortu wywołanego brzydką wonią wydzieliny, ważne jest nie tylko stosowanie leków na rybi zapach z pochwy  – konieczna jest również odpowiednia higiena intymna. 

Przede wszystkim należy unikać używania środków, które mogą zaburzać naturalne pH pochwy, takich jak perfumowane mydła, dezodoranty intymne czy środki do irygacji pochwy. Ważne jest stosowanie suchej, przewiewnej bielizny i staranne osuszanie krocza po każdej wizycie w toalecie. Również noszenie niezbyt obcisłych ubrań chroni przed rozwojem infekcji bakteryjnych. 

Podczas menstruacji zaleca się częstsze używanie podpasek niż tamponów oraz regularne podmywanie się, aby zachować czystość i świeżość okolic intymnych. Na czas infekcji należy powstrzymać się od wizyt na basenie i saunie – wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii, które wywołują przykry zapach z pochwy.

Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z pochwy

Chociaż domowe sposoby nie zastąpią leczenia przepisanego przez lekarza, mogą być pomocne jako uzupełnienie terapii ukierunkowanej na bakteryjne zapalenie pochwy. 

W zmniejszeniu dziwnego zapachu z pochwy pomóc mogą zwłaszcza probiotyki – spożywanie jogurtów naturalnych sprzyja przywróceniu równowagi bakteryjnej pochwy.

Również kąpiele z dodatkiem soli morskiej mogą pomóc w utrzymaniu pH pochwy na odpowiednim poziomie oraz być skuteczne w łagodzeniu nieprzyjemnego zapachu i zmniejszaniu uczucia podrażnienia.

Niektóre zioła, takie jak szałwia czy lawenda, wykazują właściwości antybakteryjne i łagodzące niemiły zapach. Można je dodawać do wody kąpielowej lub stosować w formie płukanek.

Dodatkowo, zdrowa i zbilansowana dieta mogą okazać się skuteczna w zwalczaniu ostrego zapachu z pochwy poprzez utrzymywanie właściwego pH. Zwłaszcza ograniczenie spożycia cukrów może być korzystne dla zachowania zdrowia intymnego.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania dotyczące nieprzyjemnego rybiego zapachu z pochwy.

Jaki jest naturalny zapach z pochwy?

Pochwa i wydzielina pochwowa mają określony zapach, indywidualny dla każdej kobiety. Zwykle jest on łagodny, delikatnie kwaskowaty, co wynika z obecności śluzu oraz bakterii kwasu mlekowego w mikroflorze narządu rodnego.

Rybi zapach z pochwy po stosunku – czym jest spowodowany?

Równowaga flory bakteryjnej okolic intymnych zostaje zaburzona po stosunku na skutek mikro otarć i urazów. Skutkiem tego może być charakterystyczny, brzydki zapach z pochwy. W przypadku waginozy bakteryjnej, często dochodzi do nasilenia jej objawów.

Jak pozbyć się rybiego zapachu z pochwy?

Tak jak w przypadku każdej infekcji intymnej - z rybim zapachem z pochwy najlepiej udać się do ginekologa. W większości przypadków konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego w postaci antybiotyku, który zwalcza zakażenie bakteryjne.

e-Konsultacja z Receptą Online Bakteryjne zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.