Infekcja intymna a okres i spóźniająca się miesiączka

Najważniejsze informacje:

 • Infekcje intymne i spóźniający się okres to jedne z najczęstszych powodów wizyt u ginekologa.
 • U kobiet współżyjących spóźniająca się miesiączka jest przeważnie spowodowana ciążą. Wśród pozostałych powodów wydłużonego cyklu miesiączkowego wymienia się stres, nadmierną aktywność fizyczną, zaburzenia hormonalne oraz zmiany w pH okolic intymnych.
 • Zaniedbane infekcje intymne mogą spowodować opóźnienie lub zanik okresu, a nawet wpłynąć na rozwój stanu zapalnego szyjki macicy.
Infekcja intymna a okres

Szacuje się, że zaburzenia cyklu miesiączkowego to problem, który dotyka średnio co piątą kobietę w wieku rozrodczym. Część Pań zmaga się z bolesnym lub obfitym miesiączkowaniem, natomiast inne mają problem z nieregularnymi miesiączkami, a czasami nawet ich brakiem. Dowiedz się, jakie są przyczyny zaburzeń miesiączkowania i czy infekcja intymna może opóźnić okres.

Zaburzenia cyklu miesiączkowania – czym mogą być spowodowane?

Każda kobieta doświadcza cyklicznych zmian w swoim ciele, które są niezbędne do tego, aby mogła w przyszłości zajść w ciążę i utrzymać ją aż do rozwiązania. Cykl menstruacyjny może jednak ulegać zaburzeniom, które są wynikiem różnorodnych czynników. Stres, gwałtowna utrata masy ciała czy zmiana otoczenia mogą prowadzić do nieregularności w cyklu. Jeżeli nieprawidłowości te utrzymują się przez dłuższy okres, konieczna jest konsultacja z lekarzem, gdyż mogą one sygnalizować poważniejsze problemy zdrowotne.

Brak menstruacji może być z kolei sygnałem wskazującym na poważne choroby, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS), nadmierna produkcja prolaktyny, dysfunkcja ciałka żółtego czy cukrzyca. Hormonalne nieprawidłowości, w tym niedoczynność tarczycy czy choroba Hashimoto, również mogą być przyczyną zaniku miesiączki. Regularne wizyty u lekarza i przeprowadzane badania są zatem kluczowe dla utrzymania zdrowia reprodukcyjnego kobiety – i to nie tylko w obliczu nieprawidłowości występujących w cyklu miesiączkowym.

Brak śluzu i spóźniający się okres – jak wpływa to na florę bakteryjną okolic intymnych?

Spóźniający się okres to problem, który może wywołać spory niepokój u wielu kobiet. Jest to zrozumiałe, ponieważ opóźnienie miesiączki sygnalizuje nie tylko zajście w ciążę, ale również może wskazywać na istotne zaburzenia hormonalne, problemy z pracą tarczycy, różnego rodzaju dolegliwości związane z układem rozrodczym, a także stan wyczerpania lub niedostateczne odżywianie się.

Nieregularności w cyklu miesiączkowym mogą mieć różne konsekwencje zdrowotne, w tym m.in. spowodować zmiany w składzie flory bakteryjnej w obrębie narządów płciowych. Zachowanie odpowiedniej równowagi w tej sferze jest kluczowe dla zdrowia, ponieważ zbyt wysokie pH, przekraczające wartość 4,5, oraz nagromadzenie się patogennych mikroorganizmów może skutkować rozwojem infekcji pochwy. W związku z tym w przypadku występowania nieregularnych miesiączek zaleca się stosowanie preparatów wspierających naturalną mikroflorę narządów płciowych i dostarczających korzystnych bakterii z grupy Lactobacillus, które zapobiegają infekcjom.

Infekcja intymna a okres – czy infekcja może opóźnić okres?

Zdaniem ginekologów infekcje intymne nie przyczyniają się do zaburzeń miesiączkowania. Wygląda to wręcz przeciwnie – brak okresu i zachwiana równowaga mikroflory bakteryjnej zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji intymnych, takich jak bakteryjne zapalenie pochwy oraz infekcje grzybicze (grzybica pochwy). Z tego powodu, chcąc uniknąć nawracających chorób okolic intymnych, należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem, który jest w stanie ustalić przyczynę zaburzeń miesiączkowania i wdrożyć odpowiednie leczenie. W niektórych sytuacjach konieczna jest też wizyta u endokrynologa, który zadba o przywrócenie równowagi hormonalnej, co w dłuższej perspektywie czasu może pomóc w przywróceniu zdrowia intymnego kobiety.

Infekcja intymna podczas okresu – jaki rodzaj leczenia zastosować?

Infekcje intymne mogą pojawić się w dowolnej fazie cyklu menstruacyjnego kobiety. Zauważa się jednak, że część kobiet jest bardziej podatna na infekcje grzybicze w drugiej fazie cyklu, szczególnie w czasie poprzedzającym miesiączkę. Jest to związane ze zmianami stężenia estrogenów, które wpływają na kwasowość środowiska pochwy. Aby skutecznie zwalczyć infekcję, kluczowe jest szybkie rozpoczęcie terapii. Niezbędna jest konsultacja z ginekologiem, który po zebraniu niezbędnych informacji, zdecyduje o najlepszym sposobie leczenia.

Wśród dostępnych metod leczenia infekcji intymnej podczas okresu wymienić można:

 • leki doustne najbardziej efektywna metoda terapii w czasie krwawienia miesiączkowego. Ich skuteczność jest wysoka, jednak kluczowe jest tu postawienie precyzyjnej diagnozy, która pozwoli odróżnić infekcję grzybiczą od bakteryjnej. W przypadku prawidłowo zdiagnozowanej dolegliwości poprawa stanu zdrowia pacjentki powinna być zauważalna już po upływie 1-2 dni;
 • globulki dopochowowe ich efektywność w trakcie menstruacji jest ograniczona. Wyjątek stanowią produkty o podwyższonej zdolności przylegania do nabłonka pochwy. Zastosowanie takiego leczenia jest wskazane, gdy inne metody nie są dostępne, jednak w takich okolicznościach czas terapii powinien być odpowiednio wydłużony;
 • kremy dopochwowe – preparaty wyróżniające się nowoczesną formułą o dłuższym czasie działania i wyższej skuteczności, co wynika z ich zdolności do adhezji do śluzówki pochwy. Są one odpowiednie do stosowania w okresie przedmiesiączkowym, ponieważ ich bioadhezyjne właściwości zapobiegają wypłukiwaniu leku przez krew menstruacyjną, co umożliwia utrzymanie kontaktu z zainfekowanymi obszarami pochwy;
 • irygacje pochwy nie są zalecane w leczeniu infekcji intymnych, ponieważ mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się patogenów i pogorszenia stanu zdrowia.

Infekcja intymna a spóźniający się okres – jak temu zapobiec?

Biorąc pod uwagę fakt, że spóźniający się okres zmienia florę bakteryjną okolic intymnych, warto pamiętać o możliwie jak najszybszym przywróceniu naturalnego pH pochwy. Pomocne może tu być stosowanie globulek i probiotyków dopochowowych przywracających równowagę mikrobiologiczną, które normalizują wydzielinę z pochwy, a do tego sprzyjają procesom gojenia oraz odbudowy uszkodzonego naskórka. Ze względu na właściwości regenerujące preparaty te nie podrażniają skóry i łagodzą ból, świąd oraz pieczenie. Ich stosowanie jest wskazane zarówno w przypadku spóźniającego się okresu, jak i wtedy gdy, kobieta przyjmuje antykoncepcję hormonalną, prowadzi aktywne życie seksualne z różnymi partnerami, jest w trakcie antybiotykoterapii lub regularnie korzysta z basenu, sauny bądź solarium.

Ryzyko wystąpienia infekcji intymnej wskutek spóźniającego się okresu można zminimalizować również poprzez:

 • dobór odpowiednich preparatów do higieny intymnej, które mają neutralne pH i nie zawierają mydła;
 • częste zmiany podpasek i tamponów w trakcie miesiączki;
 • przemywanie stref intymnych w kierunku odbytu;
 • noszenie przewiewnej bielizny wykonanej z naturalnych materiałów;
 • częste podmywanie się w pierwszych dniach okresu.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące infekcji intymnych i spóźniającej się miesiączki.

Czy infekcja pochwy może opóźnić okres?

Infekcje intymne nie prowadzą do zaburzeń miesiączkowania, a jedynie zwiększają ryzyko wystąpienia takich dolegliwości jak grzybica pochwy lub bakteryjne zapalenie pochwy.

Czy grzybica pochwy może przesunąć okres?

Grzybica pochwy nie powinna spowodować opóźnienia lub zaniku miesiączki. Fakt ten może być spowodowany innymi czynnikami, np. zaburzeniami hormonalnymi, przewlekłym stresem lub intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Czy choroba ma wpływ na okres?

Tak, zaburzenia miesiączkowania i związane z nimi zaburzenia owulacji mogą być spowodowane niedoczynnością tarczycy, PCOS lub hiperprolaktynemią.

Czy infekcja przesuwa okres?

Niektóre infekcje wirusowe mogą wpłynąć na wydłużenie cyklu miesiączkowania. Zaobserwowano, że kobiety, które ciężko przeszły infekcję COVID-19, częściej mają wydłużone cykle miesiączkowe niż te, które przechodziły infekcję łagodnie.

Okres a infekcja intymna – co stosować?

Oprócz leczenia wdrożonego przez lekarza można wypróbować metody domowe, takie jak napary z rumianku wykorzystywane do podmywania okolic intymnych rano i wieczorem.

e-Konsultacja z Receptą Online Bakteryjne zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.