Infekcja intymna u dziecka – objawy i leczenie zapalenia pochwy u dziewczynki

Najważniejsze informacje:

 • Infekcje intymne u dziewczynki mogą być powodowane przez różne czynniki, w tym bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty.
 • Rozwojowi infekcji intymnych u dziecka sprzyja brak higieny, osłabienie odporności oraz noszenie zbyt ciasnej bielizny.
 • Zapalenie pochwy u dziecka objawia się głównie świądem, pieczeniem i zaczerwienieniem pochwy, a także bólem podczas oddawania moczu.
 • Zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce infekcji intymnych u dzieci bardzo ważne jest zachowanie właściwej higieny intymnej.
Infekcja intymna u dziecka

Infekcje intymne są problemem, z którym zmagają się kobiety w różnym wieku. Okazuje się, schorzenia okolic intymnych stanowią około 75% wszystkich chorób ginekologicznych u dziewczynek, które nie zaczęły jeszcze miesiączkować. Dobra informacja jest jednak taka, że wdrożenie właściwego leczenia pozwala na złagodzenie objawów i ustąpienie infekcji w ciągu kilku dni. Dowiedz się, jak rozwija się infekcja intymna u dziecka, po czym ją rozpoznać i jak leczyć zapalenie pochwy u dziewczynki.

Infekcja intymna u dziecka – najważniejsze informacje

Mówiąc o infekcji intymnej u dziecka, mamy na myśli stan, w którym jego genitalia (np. wargi sromowe, penis, okolice odbytu) stanowią siedlisko patogenów, takich jak bakterie (pałeczki mlekowe, gronkowce, paciorkowce oraz maczugowce), wirusy, grzyby lub pasożyty. Infekcje intymne mogą występować u dzieci w różnym wieku i mogą być spowodowane różnymi czynnikami.

Z uwagi na specyficzną budowę anatomiczną na infekcje intymne znacznie bardziej narażone są dziewczynki. Dolegliwością, która występuje u nich najczęściej, jest bakteryjne zapalenie pochwy, które rozwija się na skutek zaburzenia równowagi mikroflory bakteryjnej w narządach płciowych dziewczynki. W wyniku zapalenia pochwy u dziecka dochodzi do zmian środowiska wewnętrznego pochwy, w tym do zakłócenia jej naturalnego pH, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych.

Co ważne, u dziewczynek często dochodzi do mieszanych zapaleń pochwy, które mogą być spowodowane przez kilka drobnoustrojów równocześnie. Objawy choroby stanowią wówczas wypadkową różnych symptomów, które są charakterystyczne dla określonych zakażeń. W niektórych przypadkach objawy są jednak na tyle niespecyficzne, że postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia jest utrudnione.

Zapalenie pochwy u dziecka – przyczyny

Niestety, u dzieci, szczególnie w pierwszych latach życia, naturalne mechanizmy obronne okolic intymnych nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Jest to spowodowane niskim poziomem hormonów płciowych, brakiem odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej w wargach sromowych oraz brakiem owłosienia łonowego, które pełnią funkcję ochronną. Ponadto, bliskość pochwy do ujścia cewki moczowej i odbytu może ułatwiać przenoszenie się infekcji. Delikatny nabłonek pochwy u dzieci jest bardziej podatny na mikrouszkodzenia, co z kolei może sprzyjać namnażaniu się bakterii.

W czasie, gdy maluchy noszą pieluszki, uszkodzenia naskórka często są wynikiem zbyt rzadkiej wymiany pieluch oraz niewystarczającego wysuszenia skóry w okolicach intymnych. W miarę dorastania dziecka istotne staje się również nieprawidłowe podcieranie się po korzystaniu z toalety oraz noszenie zbyt obcisłej i nieoddychającej bielizny. Duży wpływ na rozwój stanów zapalnych pochwy ma również zbyt częste podmywanie się przy użyciu nieodpowiednich preparatów. Z tego powodu nie zaleca się, aby małe dziewczynki korzystały z produktów higienicznych przeznaczonych dla kobiet dorosłych, ponieważ pH pochwy u młodszych dziewcząt jest inne ze względu na ograniczoną produkcję kwasu mlekowego.

Czasami przyczyną infekcji intymnych u dzieci są obce przedmioty, takie jak małe zabawki czy resztki papieru toaletowego, które podrażniają błonę śluzową i mogą być źródłem zakażeń. W pochwie mogą znaleźć się też jaja pasożytów, np. owsików, które przenikają z przewodu pokarmowego. Dodatkowo, predyspozycje do problemów w okolicach intymnych zwiększają się w przypadku występowania innych chorób ogólnoustrojowych, schorzeń skórnych lub niedoborów witamin. Naturalna ochrona jest osłabiona również przez częste stosowanie antybiotyków u dzieci, co może prowadzić do redukcji liczby ochronnych bakterii w drogach rodnych.

Infekcja intymna u dziecka – objawy

Pierwszym symptomem rozwoju infekcji intymnej u małej dziewczynki często są upławy. Charakteryzują się one nieprzyjemnym zapachem oraz mogą przybierać barwę od jasnej aż po brązową. Żółtym upławom u dziewczynki może towarzyszyć:

 • swędząca pochwa u dziecka;
 • zaczerwieniona pochwa u dziecka;
 • wysypka na narządach płciowych u dziewczynki;
 • odparzenia krocza u dziewczynek;
 • zwiększona potrzeba korzystania z toalety;
 • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu;
 • niekontrolowane moczenie.

Rodzice powinni być czujni i zwracać uwagę na zachowania swoich pociech, które mogą wskazywać na dyskomfort w okolicach intymnych. Jeśli zauważą, że dziecko często drapie się w tych miejscach, skarży się na ból lub uczucie pieczenia, a także jeśli na bieliźnie pojawiają się niecharakterystyczne plamy, może to sugerować występowanie infekcji, co powinno skłonić do konsultacji z lekarzem.

Zapalenie pochwy u dziecka – leczenie

W przypadku wystąpienia objawów zapalenia pochwy u dziewczynki konieczna jest konsultacja z lekarzem – pediatrą lub ginekologiem dziecięcym, który ustala dokładną przyczynę dolegliwości. Podczas badania ginekologicznego lekarz ocenia, czy w pochwie dziecka nie ma obcych przedmiotów, które mogą wymagać usunięcia. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań laboratoryjnych dziecko otrzymuje odpowiednio dobrane leki – w formie maści hormonalnych, czopków dopochowowych lub irygacji, rzadziej zawiesiny lub tabletek doustnych.

W przypadku starszych dziewczynek, które ukończyły 12 lat i rozpoczęły miesiączkowanie, możliwe jest zastosowanie preparatów z pałeczkami kwasu mlekowego, które wspierają zdrową florę bakteryjną pochwy i przeciwdziałają rozwojowi patogenów. Preparaty te, utrzymując kwaśne pH pochwy, pomagają w redukcji takich objawów jak świąd, pieczenie, upławy czy upławy u dziecka.

Infekcja intymna u dziewczynki – domowe sposoby

Na odparzenia krocza u dziewczynek oraz infekcje intymne często zaleca się korzystanie z metod naturalnych. Jedną z nich jest kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej. Substancja ta posiada specyficzne właściwości, które pomagają w zmniejszeniu stanu zapalnego oraz działają kojąco na podrażnienia. Aby przygotować taką kąpiel, wystarczy rozpuścić w ciepłej wodzie niewielką ilość wodorowęglanu sodu, stosując proporcję jednej łyżeczki na każdy litr wody. Ważne jest, aby czas kąpieli nie przekraczał 15 minut.

Tradycyjnym, sprawdzonym przez pokolenia, sposobem na łagodzenie dolegliwości intymnych są również nasiadówki ziołowe. Procedura ta polega na przygotowaniu naparu z wybranych ziół, takich jak rumianek, szałwia, oczar wirginijski czy kora dębu, w ilości około 50 gramów na 5 litrów wody. Po zaparzeniu i odczekaniu około 8 do 10 minut dziecko powinno usiąść nad naczyniem z naparem, tak aby para delikatnie ogrzewała obszar intymny.

Profilaktyka infekcji intymnych u dziewczynki

Zachowanie odpowiedniej higieny intymnej jest kluczowe zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce zapaleń pochwy. Już od najmłodszych lat należy uczyć dziewczynki, jak prawidłowo dbać o higienę, w tym o technikę wycierania się od przodu do tyłu. Należy też przypominać im o codziennej zmianie bielizny wykonanej z naturalnych, przewiewnych materiałów oraz o stosowaniu łagodnych środków myjących dostosowanych do wieku. Ważne jest także dokładne osuszanie okolic intymnych po każdym myciu. Wpajanie tych zasad od najmłodszych lat przyczyni się do zmniejszenia ryzyka infekcji w przyszłości.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące infekcji intymnej u dziecka.

Jak rozpoznać infekcję intymną u 2-letniej dziewczynki?

Rozpoznanie infekcji intymnej u 2-letniej dziewczynki może być trudne, ponieważ dzieci w tym wieku często mają problemy z komunikowaniem swoich dolegliwości. Warto zwrócić uwagę na specyficzne objawy, takie jak czerwone wargi sromowe u 2-latki, nieprzyjemny zapach z pochwy u 2-letniej dziewczynki, świąd lub pieczenie oraz trudności z oddawaniem moczu.

Dlaczego dziecko drapie się w miejscach intymnych?

Dziecko może drapać się w miejscach intymnych z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną są infekcje intymne, które mogą dodatkowo powodować swędzenie, pieczenie oraz dyskomfort w okolicach intymnych. Inne powody to np. reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, nieodpowiednia higiena, stres oraz chęć poznawania własnego ciała.

Co na infekcje intymne u dzieci?

W większości przypadków infekcje intymne u dziecka leczy się poprzez wdrożenie terapii stosowanej, z wykorzystaniem antybiotyków dopochwowych lub leków przeciwgrzybiczych. Wspomagająco można zastosować również preparaty łagodzące do przemywania okolic krocza, kąpiele w roztworze nadmanganianu potasu oraz nasiadówki na bazie ziół.

Co na czerwone wargi sromowe u dziecka?

Niezależnie od przyczyny czerwonych warg sromowych u 2-latki, 3-latki lub 4-latki, zawsze warto skonsultować się najpierw z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie. Skuteczne może okazać się stosowanie maści przeciwgrzybiczej oraz nasiadówek ziołowych. W przypadku infekcji bakteryjnej konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii.

O czym świadczy wysypka u dziecka w okolicach intymnych?

Wysypka w okolicach intymnych u dziecka może być objawem różnych problemów zdrowotnych, takich jak np. infekcje grzybicze, infekcje bakteryjne, reakcje alergiczne, choroby skóry (np. AZS), łupież różowy czy też infekcje wirusowe.

e-Konsultacja z Receptą Online Bakteryjne zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.