Infekcja pochwy – objawy, przyczyny, rodzaje, leki na infekcje intymne

Najważniejsze informacje:

 • Infekcje intymne to jedne z najczęstszych schorzeń dróg rodnych u kobiet.
 • Za rozwój infekcji pochwy odpowiadają głównie bakterie oraz grzyby.
 • Wśród głównych objawów infekcji intymnej wymienia się świąd, pieczenie, upławy oraz ból przy stosunku.
 • Nieleczona infekcja miejsc intymnych może powodować różne powikłania, które są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży.
Infekcja pochwy

Zakażenie dróg rodnych to przypadłość, która może wystąpić u kobiet w każdym wieku. Przyczyną stanu zapalnego mogą być różnorodne patogeny, ale zazwyczaj odpowiadają za to bakterie oraz grzyby. Mimo że dla wielu kobiet jest to dość wstydliwy temat, to należy pamiętać, że wpływ tej dolegliwości na komfort fizyczny i samopoczucie kobiety jest ogromny. Dowiedz się, na czym polega zapalenie narządów rodnych, jak się objawia i jak pozbyć się infekcji intymnej.

Zapalenie okolic intymnych – co to takiego? Rodzaje infekcji intymnych

Choroby miejsc intymnych, określane również mianem infekcji intymnych, to schorzenia, które dotykają narządów płciowych – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Warto bowiem podkreślić, że chociaż przyczyny i objawy tych schorzeń u obu płci są różne, to mężczyźni również są podatni na infekcje intymne. Diagnoza i leczenie każdego pacjenta wymaga indywidualnego podejścia, dostosowanego do rodzaju wykrytej infekcji.

Szacuje się, że co czwarta kobieta zgłasza podczas wizyty ginekologicznej objawy typowe dla infekcji intymnej. Wśród schorzeń, które diagnozowane są u nich najczęściej, wymienia się:

 • infekcje bakteryjne, czyli inaczej waginoza bakteryjna. Jest to grupa schorzeń, które rozwijają się w wyniku zwiększenia liczebności bakterii chorobotwórczych (nawet tysiąckrotnie), powodując tym samym zaburzenia równowagi pH i nadmierny rozwój bakterii beztlenowych. Najczęściej diagnozowane infekcje bakteryjne u kobiet to chlamydioza i bakteryjne zapalenie pochwy;
 • infekcje grzybicze, nazywane drożdżycą lub kandydozą. Są to schorzenia wywoływane zwykle przez drożdżaki z gatunki Candida albicans;
 • infekcje pasożytnicze, w tym m.in. rzęsistkowica powodowana przez rzęsistek pochwowy;
 • infekcje wirusowe, takie jak opryszczka narządów płciowych (HSV), wywoływana przez wirus Herpes simplex typu 2.

Przyczyny infekcji intymnych

Mówiąc o zakażeniu intymnym u kobiet, mamy na myśli schorzenia rozwijające się obrębie dróg rodnych, które prowadzą do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej w pochwie. W zdrowej pochwie występuje wiele rodzajów mikroorganizmów, ale tylko niektóre z nich są zdolne do wywoływania stanów zapalnych. Kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej flory bakteryjnej odgrywają bakterie z rodzaju Lactobacillus, które zapewniają kwaśne pH, niezbędne do hamowania wzrostu patogennych mikroorganizmów. Jeśli jednak pH pochwy wzrośnie powyżej 4, może to sprzyjać namnażaniu szkodliwych bakterii i grzybów, co z kolei powoduje rozwój infekcji intymnej.

Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą przyczyniać się do zapalenia miejsc intymnych. Zalicza się do nich m.in.:

 • terapię antybiotykową, zarówno doustną, jak i dopochwową, która może zaburzać naturalną mikroflorę pochwy;
 • antykoncepcję hormonalną;
 • osłabienie organizmu i spadek odporności;
 • okres ciąży (zakłada się, że niemal połowa kobiet zmaga się z grzybiczą infekcją intymną w trakcie ciąży) i połogu;
 • menopauza, która prowadzi do zmian hormonalnych odpowiedzialnych za spadek estrogenu i obniżenie ilości pałeczek kwasu mlekowego;
 • zaburzenia hormonalne;
 • nadmierny stres;
 • aktywne życie seksualne, szczególnie z częstą zmianą partnerów, co może prowadzić do zmiany pH pochwy i wypłukania z niej pałeczek kwasu mlekowego;
 • nieodpowiednią higienę intymną, w tym stosowanie nieodpowiednich kosmetyków lub złe nawyki higieniczne;
 • dietę bogatą w węglowodany, która może sprzyjać rozwojowi bakterii oraz grzybów;
 • korzystanie z publicznych toalet czy saun.

Co ważne, zapalenie miejsc intymnych dotyka również dzieci – zwłaszcza dziewczynek przed pierwszą miesiączką. Nieprzyjemne dolegliwości okolic intymnych u najmłodszych są spowodowane w dużej mierze nieodpowiednią higieną miejsc intymnych, antybiotykoterapią lub obecnością ciała obcego (np. kawałku papieru toaletowego) w dziewczęcej pochwie. U dzieci za większość infekcji intymnych odpowiadają bakterie oraz grzyby.

Infekcja pochwy – objawy

W większości przypadków objawy infekcji pochwy są do siebie podobne. Do typowych dolegliwości u kobiet zalicza się:

 • uczucie świądu okolic intymnych;
 • nieprzyjemne pieczenie;
 • upławy;
 • zmiana zapachu wydzieliny z dróg rodnych;
 • zaczerwienienie w przedsionku pochwy;
 • zmiany w wyglądzie wydzieliny z pochwy;
 • uczucie suchości w pochwie.

Nieprzyjemne objawy zakażenia pochwy są źródłem znacznego dyskomfortu dla pacjentek. W zależności od rodzaju infekcji pochwy objawy mogą przybierać bardziej charakterystyczne formy, co pozwala na dokładniejszą diagnozę i skuteczniejsze leczenie.

Objawy infekcji intymnej grzybiczej

Infekcja grzybicza pochwy manifestuje się szeregiem charakterystycznych symptomów, które mogą znacząco wpłynąć na komfort życia kobiety. Do najczęściej występujących dolegliwości zalicza się intensywny świąd, który może być nie tylko uciążliwy, ale również trudny do opanowania. Ponadto kobiety doświadczają bólu podczas współżycia oraz podczas mikcji, co może być szczególnie dokuczliwe i wymagać konsultacji lekarskiej. Objawem towarzyszącym jest również pieczenie, które dodatkowo potęguje dyskomfort.

Charakterystyczne dla grzybicy pochwy są też upławy o specyficznej, grudkowatej teksturze, przypominającej twaróg. Mimo tych niepokojących objawów poziom pH wydzieliny nie ulega zmianie w trakcie infekcji grzybiczej. To ważna informacja, która może mieć znaczenie przy diagnostyce i wyborze odpowiedniej metody leczenia.

Bakteryjne zakażenie dróg rodnych – objawy

W przypadku infekcji bakteryjnej zauważalna jest wydzielina o biało-szarej barwie, która ma wodnistą konsystencję i nieprzyjemny, rybi zapach. Warto zwrócić uwagę na poziom pH, który w takich przypadkach przekracza wartość 4,5. Niektóre pacjentki mogą doświadczać typowych dla infekcji dolegliwości, takich jak świąd, zaczerwienienie warg sromowych, obrzęk, trudności w oddawaniu moczu czy uczucie pieczenia, jednak nie jest to regułą – średnio połowa infekcji przebiega bez wyraźnych symptomów.

Warto dodać, że o ile przebieg infekcji grzybiczych jest gwałtowny i nagły, o tyle infekcje bakteryjne rozwijają się zwykle stopniowo i początkowo mogą mieć charakter bezobjawowy.

Infekcja pochwy – diagnostyka

W aptekach i drogeriach można znaleźć domowe testy dostępne bez recepty, które, służą do wykrywania patogenów powodujących infekcje intymne. Należy jednak mieć świadomość, że testy mierzące poziom pH wydzieliny pochwowej nie zawsze są wiarygodne w diagnozowaniu zakażeń intymnych. Większą skuteczność zapewniają testy antygenowe wykrywające jedne z najczęstszych patogenów wywołujących infekcje, jak np. bakteria Gardnerella vaginalis, będącą przyczyną bakteryjnej waginozy, pierwotniak Trichomonas vaginalis oraz grzyba Candida albicans.

Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli wynik testu domowego jest negatywny, a objawy infekcji są intensywne, niezbędna jest konsultacja z ginekologiem. Tylko specjalista może dokładnie ocenić stan zdrowia i zalecić odpowiednie leczenie.

Infekcja pochwy – leki. Jak wyleczyć infekcję intymną?

Metoda leczenia infekcji okolic intymnych jest ściśle powiązana z rodzajem patogenu wywołującego problem. W przypadku infekcji spowodowanych przez bakterie, wirusy lub grzyby podejście terapeutyczne będzie się różnić. W sytuacji, gdy symptomy są na wczesnym etapie i nie są zbyt intensywne, można zastosować leki bez recepty na infekcje pochwy, takie jak globulki, kremy czy maści przeciwgrzybicze, które często okazują się skuteczne. W przypadku infekcji bakteryjnych leki te mają na celu przede wszystkim wsparcie procesu leczenia i złagodzenie objawów.

Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli objawy nie ustępują po kilku dniach stosowania leków bez recepty, zaleca się konsultację z ginekologiem. Specjalista może ustalić przyczynę problemu i podczas badania ginekologicznego pobrać wymaz, co umożliwi identyfikację patogenu wywołującego infekcję. W sytuacji, gdy za stan zapalny odpowiedzialne są bakterie, niezbędne jest zastosowanie antybiotykoterapii.

Jak leczyć zapalenie pochwy o podłożu bakteryjnym? Wśród antybiotyków rekomendowanych przez lekarzy w leczeniu infekcji intymnych znajdują się te zawierające metronidazol lub klindamycynę, które pomagają w odbudowie prawidłowej mikroflory pochwy.

Infekcja pochwy – domowe sposoby

Wiele kobiet zmagających się z infekcjami pochwy decyduje się na stosowanie domowych metod leczenia. Wśród popularnych rozwiązań wymienić należy nasiadówki ziołowe z wykorzystaniem kory dębu, krwawnika pospolitego oraz nagietka lekarskiego, które cenione są za ich działanie przeciwzapalne i wspomagające regenerację tkanki.

Innym sprawdzonym środkiem, który był wykorzystywany już przez poprzednie pokolenia, jest kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej. Soda znana jest z właściwości łagodzących objawy zapalenia, takie jak świąd czy pieczenie, dzięki czemu przynosi ulgę w przypadku dyskomfortu. Nie można również zapominać o znaczeniu diety w utrzymaniu zdrowia intymnego. Włączenie do jadłospisu produktów fermentowanych, takich jak jogurty czy kefiry, jest kluczowe. Zawarte w nich bakterie kwasu mlekowego odgrywają istotną rolę w zachowaniu równowagi mikroflory pochwy, co jest niezbędne dla jej zdrowia.

Nawracająca infekcja pochwy – jak zapobiec?

Zapobieganie infekcjom pochwy wymaga przestrzegania odpowiednich zasad higieny osobistej. Istotne jest stosowanie kosmetyków specjalnie przeznaczonych do pielęgnacji okolic intymnych, które są dostosowane do delikatnej flory bakteryjnej tych rejonów. Ważnym aspektem profilaktyki jest również noszenie odpowiedniej bielizny. Zaleca się wybieranie bielizny bawełnianej, która jest przewiewna i nie powoduje alergii. Taka bielizna umożliwia skórze oddychanie i zmniejsza ryzyko podrażnień, które mogą sprzyjać rozwojowi infekcji.

Po stosunku seksualnym zaleca się dokładne przemycie okolic intymnych, aby zapobiec tym samym rozwojowi infekcji. Można zastosować wówczas kąpiel leczniczą z dodatkiem sody oczyszczonej lub specjalnego żelu do higieny intymnej, który jest dostępny w aptekach.

Nie należy także zapominać o ważnej roli probiotyków, szczególnie w okresie przyjmowania antybiotyków. Osoby, które doświadczają częstych infekcji intymnych, powinny rozważyć stosowanie probiotyków dopochwowych, które wspierają utrzymanie prawidłowej mikroflory pochwy.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące infekcji intymnych.

Jak wygląda infekcja pochwy?

Zakażenie intymne może objawiać się różnorodnymi symptomami, które nie zawsze są łatwe do zauważenia. Najbardziej charakterystyczne symptomy to: upławy, świąd, podrażnienia okolic sromu oraz nieprzyjemny zapach z pochwy, porównywalny do zapachu nieświeżej ryby.

Ból brzucha a infekcja pochwy – czy jest to ze sobą powiązane?

W przypadku wystąpienia infekcji intymnej pacjentki mogą doświadczać specyficznych dolegliwości bólowych. Jednym z objawów może być kłucie w okolicy jajników oraz dolnej części brzucha. Ból brzucha może nasilać się także w trakcie współżycia.

Czy infekcja bakteryjna pochwy przejdzie sama?

Niewyleczona bakteryjna infekcja pochwy może prowadzić do poważnych powikłań. Samodzielne podejmowanie prób leczenia może jedynie tymczasowo ukryć symptomy, jednak nie jest to równoznaczne z całkowitym wyeliminowaniem infekcji.

Czy infekcja pochwy może opóźnić okres?

Zapalenie pochwy wywołane przez bakterie samo w sobie nie jest przyczyną zaburzeń cyklu miesiączkowego, takich jak opóźnienia czy brak menstruacji. W przypadku, gdy zapalenie pochwy ma jednak charakter nawracający i nasilający się, istnieje ryzyko, że proces zapalny rozszerzy się na macicę i spowoduje nieregularności w cyklu miesiączkowym, w tym opóźnienia lub występowanie menstruacji, które są obfitsze niż zazwyczaj.

Do czego prowadzi nieleczona infekcja pochwy?

Nieleczone infekcje intymne mogą powodować m.in. zapalenia w okolicy odbytu, cewki moczowej, szyjki macicy, pęcherza oraz jajowodów. Przewlekły stan zapalny może powodować bóle brzucha i problemy z zajściem w ciążę. W przypadku ciężarnych infekcje pochwy mogą doprowadzić do porodu przedwczesnego, zapalenia błon płodowych, zakażenia wewnątrzmacicznego, a nawet zgonu płodu.

Infekcja pochwy po stosunku – czy leczyć partnera?

Leczenie partnera w sytuacji, gdy kobieta zmaga się z infekcją pochwy po stosunku, jest konieczne jedynie wtedy, jeżeli może być on źródłem zakażenia lub ma objawy.

Infekcja pochwy a okres – czy należy wstrzymać leczenie?

Podczas miesiączki zaleca się unikanie stosowania leków dopochwowych, takich jak globulki, tabletki, maści czy żele. Wprowadzanie leków bezpośrednio do pochwy w tym czasie może być nie tylko mniej skuteczne, ale przyczynić się też do dodatkowego dyskomfortu dla kobiety.

e-Konsultacja z Receptą Online Bakteryjne zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.