Przedwczesny wytrysk – do jakiego lekarza udać się z problemem? Podpowiadamy

Przedwczesny wytrysk można i warto leczyć. Tymczasem większość panów z problemem braku kontroli nad ejakulacją, unika wizyty u lekarza. Nieleczone zaburzenie wpływa negatywnie na psychikę i relację z partnerem. Dlaczego należy przełamać wstyd i podjąć leczenie przedwczesnego wytrysku? Do jakiego lekarza się zgłosić? Jak wydłużyć stosunek za pomocą leków? Odpowiadamy!

Przedwczesny Wytrysk Jaki Lekarz
Przedwczesny wytrysk – jaki lekarz

Przedwczesny wytrysk – wstydliwa dolegliwość wymagająca leczenia

Przedwczesny wytrysk jest dysfunkcją seksualną, która dotyka blisko 30% męskiej populacji. Brak kontroli nad ejakulacją, choć problematyczny, jest dla większości panów zbyt wstydliwy, aby udać się do lekarza. Szacuje się, że tylko co dziesiąty dotknięty przedwczesnym wytryskiem szuka pomocy u specjalisty.

Dlaczego warto rozpocząć leczenie przedwczesnego wytrysku?

Panowie, motywowani wstydem wynikającym z dręczącej ich dolegliwości, lekceważą przedwczesny wytrysk. Nieleczony negatywnie oddziałuje na psychikę, powodując stres, lęk i obniżenie samooceny, co z kolei może skutkować wystąpieniem depresji. Na zaburzeniach ejakulacji cierpi też związek – brak zadowolenia z życia seksualnego może być odpowiedzialny za rozpad relacji. 

Zlekceważona dysfunkcja bywa niekiedy objawem innej choroby, na przykład cukrzycy lub nadczynności tarczycy. W wielu przypadkach przedwczesny wytrysk związany jest z chorobami urologicznymi, takimi jak stany zapalne w obrębie dróg moczowych czy też zapalenie lub przerost gruczołu krokowego. Ich nieświadomość niesie ze sobą groźne dla zdrowia powikłania, których można uniknąć prostym sposobem – zgłaszając się do lekarza odpowiednio wcześnie. 

Urolog, seksuolog, a może inny specjalista – jaki lekarz leczy przedwczesny wytrysk?

Leczenia przedwczesnego wytrysku może podjąć się przede wszystkim urolog, który specjalizuje się w chorobach i dysfunkcjach układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Jego pomoc będzie nieoceniona, gdy problem ze zbyt wczesną ejakulacją ma podłoże chorobowe, związane ze wspomnianym wcześniej zapaleniem dróg moczowych lub schorzeniami gruczołu krokowego. Urolog jest lekarzem pod okiem którego prowadzone jest leczenie farmakologiczne. 

U panów z przedwczesnym wytryskiem konieczna może okazać się wizyta u seksuologa – lekarza, który zajmuje się seksualnymi potrzebami i zaburzeniami, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Jest ona zalecana zwłaszcza wtedy, kiedy wystąpienie dysfunkcji związane jest z zaburzeniami nastroju – depresją i nerwicą lękową lub traumatycznymi doświadczeniami seksualnymi z przeszłości. Skuteczna w ich przypadku jest terapia behawioralna lub poznawczo-behawioralna. W razie poważniejszych zaburzeń pacjentów kieruje się na leczenie psychiatryczne. 

W sytuacji, kiedy przedwczesnemu wytryskowi towarzyszą inne choroby, niezwiązane z układem moczowo-płciowym lub psychiką, można też rozważyć wizytę u neurologa lub endokrynologa.

Jak leczyć przedwczesny wytrysk? Skuteczne leczenie farmakologiczne

Jak przedłużyć stosunek? To pytanie, które zadają panowie mierzący się z problemem przedwczesnego wytrysku. Z pomocą przychodzą im współczesne leki. Leczenie farmakologiczne dysfunkcji seksualnej polega na przyjmowaniu SSRI – lekarstw z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Te, stosowane w leczeniu depresji, mają „pozytywny” skutek uboczny, jakim jest opóźnienie ejakulacji. Panom polecana jest zwłaszcza dapoksetyna (obecna w leku Priligy), będąca pierwszym zarejestrowanym oficjalnie środkiem o potwierdzonej skuteczności leczenia przedwczesnego wytrysku

W leczeniu farmakologicznym zaburzenia zastosowanie znajdują również znieczulające miejscowo środki z lidokainą lub prylokainą, dostępne w formie maści lub sprayu. Aplikowane bezpośrednio na prącie zmniejszają jego wrażliwość na bodźce dotykowe, a tym samym są sposobem na to, jak wydłużyć stosunek.