Jakie mogą być konsekwencje niepodjęcia leczenia przedwczesnego wytrysku? Wyjaśniamy

Przedwczesny wytrysk to dysfunkcja seksualna, która staje się źródłem frustracji. Nieleczona może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, w tym też psychicznym, a także problemów w relacji. Jakie konsekwencje wiążą się z nieleczonymi zaburzeniami ejakulacji? Jak ich uniknąć? Podpowiadamy!

Niepodjecie Leczenia Przedwczesnego Wytrysku
Niepodjęcie leczenia przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk, czyli jaki?

Przedwczesny wytrysk (PW) to dysfunkcja seksualna dotykająca nawet 20-30% mężczyzn. Definiuje się ją jako niemożność kontroli wytrysku lub niemożność opóźnienia wytrysku. Przedwczesny wytrysk to taki, który pojawia się jeszcze przed stosunkiem albo na samym jego początku.

Konsekwencje nieleczenia przedwczesnego wytrysku

Zbyt wczesna ejakulacja powoduje negatywne odczucia związane ze zbliżeniem – zarówno dla mężczyzny, jak i jego partnerki. Zaburzenie wymaga leczenia pod okiem specjalisty – brak podjęcia działania może pogłębiać problem na wielu płaszczyznach.

Psychiczne konsekwencje nieleczonego wytrysku przedwczesnego

Nieleczony wytrysk przedwczesny prowadzi do wielu problemów natury psychicznej. Przede wszystkim generuje stres, frustrację i niepokój, które mogą wynikać z poczucia braku kontroli nad wytryskiem. W skrajnych przypadkach utrzymujące się zaburzenie ejakulacji może być powodem depresji.

Możliwe konsekwencje zdrowotne nieleczenia zbyt szybkiej ejakulacji

Nieleczony przedwczesny wytrysk często niesie ze sobą poważne skutki zdrowotne. Zaburzenie może być bowiem wywołane chorobą – cukrzycą lub nadczynnością tarczycy. Mężczyźni, którzy nie zgłoszą się do lekarza z problemem seksuologicznym odpowiednio wcześnie, ryzyką rozwojem tych schorzeń. Możliwe jest również pogłębienie problemu poprzez pojawienie się zaburzeń erekcji.

Negatywny wpływ nieleczonego przedwczesnego wytrysku na związek

Przedwczesny wytrysk nie jest też obojętny dla relacji. Brak satysfakcji ze współżycia może powodować problemy w związku – związane z poczuciem rozczarowania partnerki i unikaniem współżycia z powodu wstydu. To z kolei może przyczyniać się do rozpadu relacji.

Przedwczesny wytrysk – dysfunkcja seksualna wymagająca leczenia

Podstawą leczenia jest terapia farmakologiczna, w której wykorzystuje się leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Dapoksetyna to jedyny lek z tej grupy, który został oficjalnie zarejestrowany do leczenia zaburzenia ejakulacji. W leczeniu przedwczesnego wytrysku zastosowanie znajdują również farmaceutyki SARI oraz inhibitory fosfodiesterazy typu 5. 

Oprócz tego, na zbyt szybką ejakulację polecane są maści i spraye z lidokainą lub prylokainą, które aplikuje się na żołędzi penisa na około 15 minut przed stosunkiem. Delikatne działanie znieczulające sprawia, że członek jest mniej wrażliwy na bodźce dotykowe, co pozwala na opóźnienie wytrysku.

Przedwczesny wytrysk – umów wizytę u lekarza

Leczenie przedwczesnego wytrysku jest możliwe – wymaga jednak skorzystania z pomocy specjalisty. Z problemem zbyt szybkiej ejakulacji należy wybrać się do seksuologa, jeśli zaburzenie ma podłoże psychiczne bądź też do urologa lub do lekarza pierwszego kontaktu, gdy dysfunkcja wynika z przyczyn organicznych. Są nimi przykładowo infekcje dróg moczowych i zapalenie lub przerost gruczołu krokowego.

Terapia jako sposób na uniknięcie konsekwencji przedwczesnego wytrysku

Oprócz terapii farmakologicznej, panowie mierzący się z problemem przedwczesnego wytrysku, mogą również zdecydować się na uczestniczenie w psychoterapii. Ta, ukierunkowana na rozwiązanie psychicznych czynników wywołujących zaburzenie, może przynieść doskonałe efekty, jeśli do wczesnej ejakulacji doprowadza na przykład depresja, nerwica lękowa czy traumatyczne doświadczenia seksualne z przeszłości. Warta rozważenia jest też terapia dla par.

e-Konsultacja z Receptą Online Przedwczesny wytrysk

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.