Jak poradzić sobie z przedwczesnym wytryskiem i przedłużyć stosunek? Wyjaśniamy

Przedwczesny wytrysk to jedno z najczęstszych zaburzeń seksualnych, z którym mierzą się mężczyźni na różnym etapie życia. Zbyt szybka ejakulacja powoduje u nich dyskomfort psychiczny, a także utrudnia osiągnięcie satysfakcji seksualnej przez partnerkę. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby leczenia przedwczesnego wytrysku. Podpowiadamy, jak wydłużyć stosunek i na nowo cieszyć się seksem!

Przedwczesny Wytrysk Jak Przedluzyc Stosunek
Przedwczesny wytrysk – jak przedłużyć stosunek

Przedwczesny wytrysk – charakterystyka problemu

Przedwczesny wytrysk to zaburzenie polegające na szybkiej ejakulacji po niewielkiej stymulacji seksualnej – wcześniej, niż chce tego mężczyzna.

Ze względu na wskaźnik IELT (wewnątrzpochwowy czas opóźnienia ejakulacji) możemy wyróżnić trzy postacie przedwczesnego wytrysku:

  • łagodną – IELT 30-60 s,
  • umiarkowaną – IELT 15-30 s,
  • ciężką – IELT wynosi mniej niż 15 s.

Leczenie przedwczesnego wytrysku – dlaczego jest takie ważne?

Przedwczesny wytrysk to dla panów wstydliwa dolegliwość, w związku z którą często odkładają wizytę u lekarza. Należy jednak pamiętać, że utrzymywanie się objawów zaburzenia ejakulacji zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą w celu ustalenia przyczyny i zaplanowania leczenia zaburzenia.

Leczenia przedwczesnego wytrysku nie należy ignorować z kilku powodów. Przede wszystkim zaburzenie może świadczyć o innych chorobach, takich choćby jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy. Zbyt szybka ejakulacja prowadzi też do obniżenia samooceny, problemów ze wzwodem i strachu przed kolejnymi zbliżeniami, co może mieć negatywny wpływ na psychikę mężczyzny.

Przedwczesny stosunek – leczenie farmakologiczne

1. Leki na przedwczesny wytrysk na receptę

W leczeniu przedwczesnego wytrysku stosowane są przede wszystkim leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI, z ang. selective serotonin reuptake inhibitors). Skuteczność w leczeniu przedwczesnego wytrysku wykazuje dapoksetyna, będąca substancją aktywna leku Priligy. Pacjentom przepisywane są również inne leki na receptę, w tym zawierające paroksetynę, fluoksetynę i sertralinę.

2. Leki na przedwczesny wytrysk bez recepty

Mężczyznom z problemem przedwczesnego wytrysku zaleca się również stosowanie żeli, maści i sprayów z lidokainą oraz prylokainą. Środki te aplikuje się bezpośrednio na żołądź penisa około 15 minut przed rozpoczęciem stosunku płciowego. Preparaty, wykazujące działanie miejscowo znieczulające, zmniejszają wrażliwość prącia na bodźce dotykowe. To z kolei pozwala wydłużyć stosunek.

Jak przedłużyć stosunek? Domowe ćwiczenia na lepszy seks

Warto pamiętać, że tabletki na przedwczesny wytrysk, choć skuteczne, nie rozwiązują problemu na zawsze. Aby uzyskać trwały efekt leczenia, należy dodatkowo wdrożyć inne, naturalne metody na wydłużenie stosunku, które są w pełni bezpieczne i skuteczne. Z pomocą panom przychodzą zwłaszcza proste ćwiczenia, które można wykonywać w domowym zaciszu. Polecane są przede wszystkim:

  • ćwiczenia APE – bazujące na odpowiednio wykonywanych masażach, sterowaniu wyobraźnią oraz ćwiczeniach wykonywanych samodzielnie i z partnerką,
  • ćwiczenia mięśni Kegla – wykonuje się je w 30 seriach skurczów i rozluźnień dna miednicy,
  • metoda start-stop – polegająca na przerywaniu stymulacji tuż przed wytryskiem.

Psychika a wydłużenie stosunku. Rola terapii w leczeniu przedwczesnego wytrysku

Skuteczna w leczeniu przedwczesnego wytrysku może być też psychoterapia, ukierunkowana na poznanie emocjonalnych przyczyn zaburzenia. Sprawdza się ona zwłaszcza w przypadku panów, u których źródłem problemu są czynniki psychogenne, takie jak depresja, nerwica lękowa czy traumatyczne doświadczenia seksualne z przeszłości. Pożądane efekty przynosi terapia dla par, która jest zalecana przy zaburzeniach relacji partnerskich, mogących być źródłem problemów związanych z przedwczesnym wytryskiem.

e-Konsultacja z Receptą Online Przedwczesny wytrysk

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.