Leki na przedwczesny wytrysk – jak działają? Wyjaśniamy

Przedwczesny wytrysk (PE, od premature ejaculation) jest dysfunkcją seksualną, w której ejakulacja zachodzi jeszcze przed lub na samym początku penetracji. Szacuje się, że aż co trzeci mężczyzna nie jest zdolny do opóźnienia wytrysku. Niesie to ze sobą negatywne konsekwencje psychologiczne, takie jak frustracja, zakłopotanie i unikanie kontaktów płciowych. Na czym polega leczenie przedwczesnego wytrysku? Jak wydłużyć stosunek za pomocą leków? Podpowiadamy!

Leki Na Przedwczesny Wytrysk
Leki na przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk – leczenie farmakologiczne

Przedwczesny wytrysk to zaburzenie czynności seksualnych, które może wynikać z problemów psychicznych, takich jak brak doświadczenia w seksie, lęk przed odrzuceniem przez partnera lub traumatyczne doświadczenia seksualne z przeszłości. Do zbyt wczesnej ejakulacji dochodzi również u osób nadmiernie zestresowanych i borykających się z zaburzeniami nastroju, w tym depresją i nerwicą lękową. Organicznymi przyczynami zaburzenia mogą być z kolei zapalenie lub przerost gruczołu krokowego, infekcja dróg moczowych, a nawet cukrzyca.

Bez względu na przyczynę, zaburzenie ejakulacji wymaga leczenia. Kluczową rolę odgrywają w nim leki na przedwczesny wytrysk. Terapia farmakologiczna może być oparta o leki na receptę, jak również tabletki na opóźnienie wytrysku bez recepty.

Doustne leki na przedwczesny wytrysk na receptę

W leczeniu przedwczesnego wytrysku stosuje się przede wszystkim inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Składnikami środków na opóźnienie wytrysku, które mogą przyjmować panowie z następująca zbyt szybko ejakulacją, są:

  • paroksetyna,
  • sertralina,
  • fluoksetyna,
  • citalopram,
  • escitalopram,
  • fluwoksamina,
  • dapoksetyna – nowy lek SSRI, który został stworzony specjalnie z myślą o wytrysku przedwczesnym. Cechuje go szybkie wchłanianie i natychmiastowe działanie. W odróżnieniu od klasycznych SSRI, dapoksetyna daje mniej objawów ubocznych, a ich nasilenie jest mniejsze. Efekty w postaci wydłużenia stosunków pojawiają się już po tygodniu regularnego przyjmowania leku.

Tabletki na przedwczesny wytrysk – jak opóźniają ejakulację?

Mechanizm działania dapoksetyny i innych tabletek na dłuższy stosunek polega na blokowaniu neuronalnego wychwytu zwrotnego serotoniny i wynikającego z tego nasilenia działania neuroprzekaźnika na receptory pre- i postsynaptyczne. Przyjmowane w depresji środki znajdują również zastosowanie w seksuologii, która wykorzystuje ich podstawowy efekt uboczny – opóźnienie wytrysku.

Leki na przedwczesny wytrysk i zaburzenia erekcji

W przypadku, nie są one jednak zbyt dokuczliwe i nie wymagają odstawienia tabletek, stosuje się leki z grupy inhibitorów 5-fosfodiesterazy. Można je przyjmować w terapii łączonej z SSRI bądź też jako jedyną formę leczenia. W składzie tych leków znajdziemy takie składniki aktywne, jak:

  • sildenafil,
  • tadalafil,
  • wardenafil.

Tabletki na opóźnienie wytrysku – możliwe działania niepożądane

Przyjmowanie leków na przedwczesny wytrysk może powodować działania niepożądane. Najczęściej występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz bezsenność lub senność w ciągu dnia – nie są one jednak zbyt dokuczliwe i nie wymagają odstawienia tabletek. Aby uniknąć zawrotów i bólu głowy, na czas zażywania leków opóźniających wytrysk należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, mogącego nasilić objawy.

Leki na przedwczesny wytrysk do stosowania na powierzchnię prącia

Panowie mierzący się z problemem przedwczesnego wytrysku mogą sięgać również po żele, maści i spraye, zawierające lidokainę lub prylokainę. Leki na przedwczesny wytrysk bez recepty, stosowane bezpośrednio na penisa, wykazują miejscowe działanie znieczulające, co pozwala zmniejszyć wrażliwość prącia na dotyk i tym samym opóźnić ejakulację. Przy ich aplikacji należy pamiętać o użytkowaniu prezerwatywy – tym sposobem unikniemy znieczulenia pochwy partnerki.

e-Konsultacja z Receptą Online Przedwczesny wytrysk

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.