Przedwczesny wytrysk to jedno z najczęstszych zaburzeń seksualnych – zmaga się z nim nawet 30% męskiej populacji. Ejakulacja, do której dochodzi przy minimalnej stymulacji seksualnej, prowadzi do spadku zadowolenia z życia seksualnego, napięć w związku, a nawet depresji. Jaki jest powód przedwczesnego wytrysku? Czy przedwczesny wytrysk można wyleczyć? Wyjaśniamy!
Przedwczesny wytrysk – na czym polega?
Przedwczesny wytrysk to sytuacja, w której wytrysk nasienia występuje bardzo szybko – jeszcze przed lub tuż po rozpoczęciu stosunku seksualnego. Sytuacja jest problematyczna przede wszystkim dlatego, że dzieje się bez całkowitej kontroli mężczyzny.
Możemy przy tym wyróżnić:
- przedwczesny wytrysk pierwotny – trwający całe życie,
- przedwczesny wytrysk wtórny – nabyty w trakcie życia, występujący okresowo.
Utrata kontroli nad wytryskiem bywa normalna, zwłaszcza przy bardzo wysokim podnieceniu. Zbyt wczesny wytrysk staje się jednak poważnym problemem, jeśli zdarza się bardzo często i powoduje narastanie frustracji.
Jakie są powody przedwczesnego wytrysku? Czynniki psychiczne i organiczne
Dlaczego sprawny seksualnie facet ma przedwczesny wytrysk? Winna może być psychika, a zwłaszcza:
- brak doświadczenia w stosunkach seksualnych,
- nieregularne współżycie,
- lęk przed odrzuceniem przez partnera,
- uczucie silnej presji na zadowolenie partnera,
- traumatyczne doświadczenia seksualne z przeszłości,
- problemy w relacji z partnerem,
- strach przed ciążą,
- nadmierny stres,
- zaburzenia nastroju – depresja i nerwica lękowa.
Organiczne przyczyny przedwczesnego wytrysku to:
- infekcje dróg moczowych,
- zapalenie lub przerost gruczołu krokowego,
- zbyt krótkie wędzidełko żołędzi,
- słabe napięcie mięśni zwieraczy cewki moczowej,
- nadczynność tarczycy,
- nadużywanie alkoholu,
- starzenie się,
- cukrzyca.
Czy przedwczesny wytrysk można wyleczyć? Sposoby na zaburzenia ejakulacji
W leczeniu przedwczesnego wytrysku wykorzystuje się przede wszystkim leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI, z ang. selective serotonin reuptake inhibitors). To przepisywane na receptę leki o działaniu przeciwdepresyjnym, które stosuje się również w seksuologii. Wysoką skuteczność w leczeniu przedwczesnego wytrysku wykazuje między innymi dapoksetyna, substancja aktywna leków takich jak Priligy.
Przy przedwczesnym wytrysku można również stosować znieczulające miejscowo środki z lidokainą lub prylokainą, mające postać kremu, żelu lub sprayu. Ich działanie polega na zmniejszeniu wrażliwości prącia na bodźce dotykowe, co pozwala w efekcie opóźnić wytrysk.
Obecnie przedwczesny wytrysk leczy się kilkoma metodami – uzupełnieniem terapii farmakologicznej są techniki w zakresu terapii behawioralnej lub poznawczo-behawioralnej. W przeciwieństwie do działających doraźnie leków, pozwalają one na trwałe rozwiązanie problemów psychicznych przyczyniających się zaburzeń ejakulacji. Warto też rozważyć terapię dla par.
Skutki przedwczesnego wytrysku
Nieleczony przedwczesny wytrysk niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim prowadzi do spadku satysfakcji ze współżycia, co może powodować problemy w związku. Wielu panów skarży się również na niskie libido i zaburzenia wzwodu. Nie bez znaczenia są też skutki psychiczne – stres, niepokój, spadek samooceny, a nawet depresja.
Przedwczesny wytrysk – niezbędna wizyta u lekarza
Przedwczesny wytrysk to nie tylko źródło dyskomfortu dla mężczyzn. Zaburzenia ejakulacji mogą świadczyć również o potencjalnych chorobach, takich jak cukrzyca – dlatego tak ważne jest udanie się z problemem do lekarza. Możemy wybrać się bezpośrednio do seksuologa, jeśli zaburzenie ma podłoże psychiczne bądź też do lekarza pierwszego kontaktu, gdy podejrzewamy przyczynę organiczną.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.