Opóźnienie wytrysku – jakie są sposoby na przedwczesny wytrysk?

Najważniejsze informacje: 

  • Przedwczesny wytrysk to częsta u mężczyzn dysfunkcja objawiająca się ejakulacją bez pełnego zaspokojenia seksualnego.
  • Zbyt szybka ejakulacja jest źródłem problemów ze wzwodem i strachu przed kolejnymi zbliżeniami. W efekcie może skutkować unikaniem seksu.
  • Przedwczesny wytrysk jest problemem, z którym boryka się wielu mężczyzn w każdym wieku, ale istnieją skuteczne sposoby na jego kontrolowanie i opóźnienie.
Opoznienie Wytrysku
Sposoby na przedwczesny wytrysk

Jak opóźnić wytrysk? W artykule poniżej przedstawiamy sposoby na przedwczesny wytrysk. Kontrolowanie momentu ejakulacji pozwala na wydłużenie stosunku, a tym samym zwiększenie satysfakcji seksualnej. 

Przedwczesny wytrysk to dysfunkcja polegająca na pojawieniu się wytrysku przed osiągnięciem satysfakcji seksualnej przez partnera lub partnerkę. Zbyt szybki wytrysk może nastąpić jeszcze przed stosunkiem lub natychmiast po jego rozpoczęciu. Przyjmuje się, że zbliżenia trwające krócej niż 1 minutę mogą być wyraźną oznaką przedwczesnego wytrysku. 

Sposoby na opóźnienie wytrysku podczas stosunku

Opóźnienie wytrysku jest możliwe – istnieją różne sposoby na osiągnięcie tego celu.

Poniżej omawiamy techniki, które warto wprowadzić podczas stosunku, aby go wydłużyć i zwiększyć satysfakcję z podejmowanych stosunków. 

Metoda start-stop

Jednym ze sposobów na opóźnienie wytrysku jest metoda start-stop, która polega na stymulacji penisa do momentu zbliżenia się do wytrysku, a następnie zatrzymaniu stymulacji i odczekaniu przed ponowną stymulacją. Ćwiczenie można powtarzać w trakcie stosunku.

Technika uciskowa

Sposobem na opóźnienie wytrysku jest również technika uciskowa, czyli masowanie żołędzi prącia w chwili pojawienia się uczucia zbliżającej ejakulacji. Kiedy ono ustąpi, można powrócić do stymulacji.

Trening mięśni Kegla

Opóźnienie wytrysku jest możliwe również dzięki treningowi mięśni Kegla, polegającemu na świadomym napinaniu mięśni oraz ich rozluźnianiu

Masturbacja przed stosunkiem

Kolejny sposób na przedwczesny wytrysk stanowi masturbacja przed stosunkiem. Na jej skutek penis staje się mniej wrażliwy na bodźce, przez co wydłuża się czas potrzebny do ejakulacji.

Prezerwatywy wydłużające stosunek

Rozwiązaniem problemu zbyt wczesnego wytrysku może być również zastosowanie specjalnych prezerwatyw. Są one nasączone substancjami opóźniającymi wytrysk (np. benzokaina), które pozwalają przedłużyć stosunek nawet o kilkanaście minut. 

Tabletki na przedwczesny wytrysk

Przy przedwczesnym wytrysku zastosowanie znajdują też leki z grupy inhibitorów 5-fosfodiesterazy (PDE-5) – sildenafil (np. Sildenafil Actavis, Sildenafil Genoptim, Sildenafil Teva), tadalafil (np. Tadalafil Aurovitas, Tadalafil Sun, Tadalafil Medana) lub wardenafil (np. Levitra, Viavardis, Vivanza), pozwalające na wydłużenie czasu trwania stosunku poprzez zwiększenie czasu trwania erekcji. Leki z tej grupy przyjmuje się na ok. 30 minut przed planowanym stosunkiem. 

Środki znieczulające

Rozwiązaniem na to, jak wstrzymać przedwczesny wytrysk, są też miejscowe środki znieczulające, takie jak lidokaina i prylokaina. Są to preparaty w postaci żelu, maści lub sprayu, aplikowane bezpośrednio na penisa na ok. 15 minut przed planowanym stosunkiem. Ich działanie polega na zmniejszeniu wrażliwości prącia na dotyk, co pozwala opóźnić wytrysk.

Ćwiczenia oddechowe

Panowie zmagający się z przedwczesnym wytryskiem mogą spróbować również technik oddechowych, pozwalających na lepsze kontrolowanie ejakulacji. Pomagają one w zmniejszeniu poziomu pobudzenia seksualnego, dzięki czemu umożliwiają opóźnienie momentu wytrysku. 

Czym może być spowodowany przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych z nich należą zaburzenia hormonalne, choroby neurologiczne oraz problemy psychologiczne, takie jak lęk czy depresja. U młodych mężczyzn powodami zbyt szybkiej ejakulacji są brak doświadczenia seksualnego, nieregularne współżycie oraz uczucie silnej presji na zadowolenie partnera. Również nieodpowiednia dieta, niewystarczająca aktywność fizyczna, nadmierne używanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych oraz problemy ze snem mogą przyczynić się do wystąpienia przedwczesnego wytrysku. Ryzyko przedwczesnego wytrysku wzrasta też z wiekiem. 

Przedwczesny wytrysk – ważna profilaktyka

Przedwczesnemu wytryskowi warto aktywnie zapobiegać, wprowadzając kilka zmian w zakresie stylu życia. Profilaktyka zaburzeń obejmuje przede wszystkim regularną aktywność fizyczną, która poprzez usprawnienie krążenia krwi i dotlenienie organizmu może przyczynić się do poprawy funkcji seksualnej. Ruch sprzyja również redukcji stresu, który może powodować problemy z przedwczesnym wytryskiem. Dzięki aktywności wzrasta też poziom endorfin w organizmie, które mają pozytywny wpływ na funkcje seksualne. 

Warto stosować również zbilansowaną dietę, która podobnie jak aktywność, może opóźnić wytrysk dzięki poprawie krążenia krwi i podniesieniu ogólnej kondycji fizycznej. Nie bez znaczenia jest również ograniczenie używek – alkohol i papierosy mogą wpływać negatywnie na funkcjonowanie hormonalne organizmu, co może wywoływać problemy z przedwczesnym wytryskiem. Odstawienie alkoholu i papierosów może też pomóc w poprawie jakości snu, a tym samym zapewnić właściwą regenerację organizmu i podnieść sprawność seksualną.

e-Konsultacja z Receptą Online Przedwczesny wytrysk

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.