Nadciśnienie to choroba układu krążenia polegającą na trwałym lub czasowym podwyższonym ciśnieniu krwi. Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, ponad 30% dorosłych Polaków mierzy się ze zbyt wysokim ciśnieniem. W jego leczeniu stosuje się leki na nadciśnienie. Zalecana jest też zmiana dotychczasowych nawyków.
Nadciśnienie tętnicze diagnozuje się w oparciu o wyniki pomiarów ciśnienia. Jednorazowe wystąpienie podwyższonego ciśnienia nie powinno budzić niepokoju - krótkotrwałe podniesienie wartości może wiązać się z chwilowym stresem, spożyciem kawy, zapaleniem papierosa lub brakiem odpoczynku bezpośrednio przed badaniem. Najlepszym sposobem na monitorowanie ciśnienia jest wykonywanie badań w domowym zaciszu, za pomocą przeznaczonego do tego ciśnieniomierza. Uzyskane wyniki warto notować.
Kiedy mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym? Gdy wartość ciśnienia skurczowego wynosi powyżej 140 mmHg i /lub rozkurczowego powyżej 90 mmHg. Norma ciśnienia to natomiast 120/80 mmHg. Kiedy serce pompuje krew z taką siłą, zapewnia wszystkim narządom optymalne ich funkcjonowanie.
Wymagające leczenia nadciśnienie tętnicze może wywoływać szereg dolegliwości, które w początkowym stadium choroby nie są specyficzne. Należą do nich:
kołatanie serca,
uczucie duszności,
uderzenia gorąca,
szum i zawroty głowy,
mroczki przed oczami,
niepokój i drażliwość,
zaburzenia snu.
W razie zaobserwowania powyższych objawów i notowania wyników świadczących o możliwym nadciśnieniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Leczenie nadciśnienia tętniczego ma na celu zapobiegać następstwom, do jakich choroba ta może doprowadzić. Opiera się na dwóch elementach: przyjmowaniu leków obniżających ciśnienie i zmianie dotychczasowych nawyków.
W leczeniu farmakologicznym nadciśnienia tętniczego stosuje się leki hipotensyjne, które obniżają ciśnienie. Należą do nich przede wszystkim:
inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI),
antagoniści receptora angiotensyny (ARB),
diuretyki, czyli leki moczopędne,
leki blokujące receptory beta-adrenergiczne - tzw. beta-blokery,
blokery kanałów wapniowych.
Leki na nadciśnienie tętnicze (np. Bisocard) dobiera się do indywidualnego profilu pacjenta - w zależności od wieku, wartości ciśnienia i ryzyka sercowo-naczyniowego. Leki na nadciśnienie są lekami stosowanymi zwykle przez całe życie. Przepisane środki należy przyjmować codziennie, o stałych porach i zgodnie ze wskazówkami specjalisty. Dla wygody polecane są środki o przedłużonym działaniu, które zwykle pozwalają na zażywanie 1 tabletki dziennie. Nie powinno się również samodzielnie odstawiać zalecanych lekarstw ani też zmieniać ich dawek.
Jesteś nadciśnieniowcem? Umów wizytę u lekarza - szybko i wygodnie poprzez serwis Receptomat.pl. W trakcie konsultacji możesz otrzymać też e-receptę na leki stosowane w leczeniu nadciśnienia.
Chorobie można zapobiegać podejmując działania profilaktyczne, obniżające zbyt wysokie ciśnienie tętnicze.
U osób ze stwierdzonym nadciśnieniem zaleca się przede wszystkim:
zmniejszenie masy ciała,
stosowanie zbilansowanej diety,
ograniczenie soli, cukru i tłuszczów nasyconych,
rezygnację z tytoniu,
ograniczenie spożywania alkoholu,
wprowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej,
unikanie stresowych sytuacji,
dbanie o zdrowy sen i relaks.
Nadciśnienie tętnicze, choć często bagatelizowane, może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia i życia. Nieleczone lub leczone nieodpowiednimi metodami prowadzi do udaru mózgu, zawału serca i niewydolności nerek. Dlatego tak istotne jest regularne kontrolowanie ciśnienia, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości - rozpoczęcie leczenia za pomocą środków farmakologicznych i zmiana nawyków zdrowotnych.
e-Konsultacja z Receptą Online