Jak obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami? 5 sposobów na nadciśnienie

Ponad 30% dorosłych Polaków boryka się z nadciśnieniem. Choroba, objawiająca się bólem i zawrotami głowy, uczuciem duszności, utrzymującym się zmęczeniem oraz problemami z zasypianiem, wymaga przyjmowania leków na zbicie ciśnienia. Dopełnieniem terapii farmakologicznej powinna być zmiana dotychczasowego stylu życia. Jakie domowe sposoby na zbicie ciśnienia warto stosować? Podpowiadamy!

Sposoby Na Obnizenie Cisnienia
Sposoby na obniżenie ciśnienia

Obniżenie ciśnienia krwi w domu – czy możliwe?

Jak najbardziej! Chcąc obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi, należy zmienić codzienne nawyki. Domowe sposoby na nadciśnienie będą doskonałym uzupełnieniem dla środków farmakologicznych przyjmowanych przez nadciśnieniowców.

Co na nadciśnienie? Domowe sposoby na zbicie ciśnienia

1. Zmiana diety na zbilansowaną

Nadciśnienie tętnicze to problem dotyczący przede wszystkim osób z otyłością. Dlatego najskuteczniejszym sposobem na zbicie ciśnienia jest zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Niezbędne jest też włączenie do codziennego jadłospisu produktów pomocnych w obniżeniu ciśnienia, zwłaszcza bogatych w sprzyjający zdrowiu potas. Znaleźć go można między innymi w pomidorach, bananach, cytrusach, nasionach, orzechach oraz strączkowych i zielonych warzywach. Z diety należy natomiast wyeliminować duże ilości soli, cukru i tłuszczów nasyconych, które przyczyniają się do rozwoju chorób sercowych i naczyniowych.

2. Codzienna dawka ruchu

Istnieje wiele różnych domowych sposobów na zbicie ciśnienia krwi. Jednym ze skuteczniejszych jest regularny wysiłek fizyczny. Systematyczny ruch pozwala utrzymać sprawność organizmu na właściwym poziomie. Idealnie sprawdzą się w tym celu codzienne spacery, pływanie, gimnastyka i marsze z kijkami nordic walking, najlepiej trwające minimum 30 minut. Dzięki nim wesprzemy pracę serca i dotlenimy komórki organizmu. Przy zmiennym ciśnieniu, każdą aktywność należy wcześniej skonsultować z lekarzem.

3. Rezygnacja z używek

Nie od dziś znany jest szkodliwy wpływ używek na zdrowie człowieka. Szczególnie wyniszczająco na organizm oddziałuje stosowany powszechnie tytoń. Palenie jest wyjątkowo niebezpieczne dla osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze. Zawarta w papierosach nikotyna znacząco podnosi ciśnienie krwi. Ciśnieniowy powinni też ograniczyć spożycie kawy lub przestawić się na jej bezkofeinowe alternatywy. Warto wystrzegać się również częstego picia alkoholu.

4. Unikanie stresowych sytuacji

Szukając domowych sposobów na obniżenie ciśnienia, nie zapominajmy o tym, jak olbrzymi wpływ na zdrowie ma stres. Zwłaszcza osoby z nadciśnieniem powinny unikać nerwowych sytuacji. W zbiciu wysokiego ciśnienia pomocny jest też sen – pamiętajmy, aby codziennie przesypiać odpowiednią liczbę godzin, najlepiej w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu i na łóżku z wygodnym materacem. Nie bez znaczenia jest też joga i medytacja  – obniżeniu wysokiego ciśnienia sprzyja między innymi joga i medytacja.

5. Picie herbatek na zbicie ciśnienia

Domowym sposobem na nadciśnienie jest też picie herbat na bazie ziół, a zwłaszcza lipy, głogu, dziurawca i rumianku. Dzięki nim nie tylko szybko obniżymy ciśnienie tętnicze, ale też usprawnimy krążenie i wzmocnimy serce. Na zbicie ciśnienia polecana jest również zielona herbata. Zawarte w niej antyoksydanty neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników, które sprzyjają chorobom serca.

Nadciśnienie tętnicze – leki na obniżenie ciśnienia

Domowe sposoby na nadciśnienie to jednak nie wszystko. W leczeniu choroby niezbędne jest też przyjmowanie leków hipotensyjnych, czyli obniżających ciśnienie tętnicze krwi. Wraz ze zmianą stylu życia pozwolą one na ustabilizowanie wartości ciśnienia. Dzięki nim unikniemy również groźnych powikłań po nadciśnieniu, do których należą przede wszystkim udar mózgu i zawał serca – najczęstsze przyczyny zgonów w Polsce.

e-Konsultacja z Receptą Online Nadciśnienie

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.