Chlamydioza to choroba przenoszona drogą płciową, za rozwój której odpowiada bakteria pasożytnicza – chlamydia trachomatis. U większości pacjentów zakażenie przebiega bezobjawowo, prowadząc w konsekwencji do wielu chorób i powikłań. Dowiedz się, jak przebiega diagnostyka chlamydiozy.

Diagnostyka zakażenia
Skutecznym sposobem zahamowania aktywności patogenów i wdrożenia efektywnej terapii jest wczesna diagnostyka zakażenia bakterią. Rozpoznanie jedynie na podstawie objawów klinicznych jest niemożliwe.
Diagnostyka chlamydii polega na badaniu RT PCR (test NAAT), które wykrywa obecność patogenu w czasie rzeczywistym. Metoda ta pozwala na dokładną identyfikację nawet pojedynczych komórek bakterii. Bardzo ważne jest jednak prawidłowe pobranie materiału od pacjenta. Wymaz może pochodzić z: szyjki macicy, pochwy, cewki moczowej.
Stosowaną metodą w diagnostyce jest również hodowla pobranego materiału. Do tego typu badania pobierana próbka pochodzi z worka spojówkowego lub odbytu. Badaniu może być poddany również mocz pacjenta (próbka musi pochodzić z pierwszego strumienia porannego moczu).
Jak się przygotować do badania?
- Na tydzień przed pobraniem wymazu należy odstawić środki antybakteryjne (w każdej postaci).
- Na dobę przed badaniem należy powstrzymać się od stosunku płciowego.
- Na 48h przed pobraniem wymazu należy odstawić środki dopochwowe.
- Wymaz nie może być pobrany w trakcie miesiączki, bezpośrednio po badaniu ginekologicznym i USG dopochwowym.
Uzupełnieniem diagnostyki jest badanie krwi z oznaczeniem przeciwciał w surowicy. Natomiast testy serologiczne nie są zalecane w przypadku niepowikłanych zakażeń chlamydią.
Bezobjawowe zakażenie bakterią chlamydia u dorosłych
Zakażenie chlamydią u większości pacjentów przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Stan ten sprzyja powikłaniom, w tym rozwojowi wielu chorób m.in. zapaleniu szyjki macicy, zapaleniu stawów, stanu zapalnego narządów miednicy, zapaleniu płuc, bezpłodności. W rezultacie obecność bakterii chlamydia trachomatis najczęściej potwierdzana jest dopiero podczas diagnostyki i ustalania przyczyn innych schorzeń.
Powikłania zakażenia bakterią chlamydia trachomatis
Powikłania charakterystyczne dla kobiet:
- zapalenie macicy,
- zapalenie jajowodów,
- zapalenie jajników,
- ropień jajnika,
- ciąża pozamaciczna.
Powikłania charakterystyczne dla mężczyzn:
- zapalenie najądrzy,
- zapalenie jąder,
- zapalenie prostaty,
- odczynowe zapalenie stawów tzw. zespół Reitera (dotyka młodych mężczyzn).
Wspólne powikłania związane z aktywnością bakterii chlamydia:
- zakażenia dróg moczowych,
- zapalenie okołowątrobowe,
- zapalenie płuc,
- nawracające zapalenie spojówek,
- zapalenie odbytnicy i odbytu,
- astma,
- przewlekłe zapalenie zatok,
- przewlekłe zapalenie gardła,
- bezpłodność.
Zakażenia wywołane przez bakterię chlamydia w większości przypadków mają przebieg bezobjawowy lub łagodny. Stan ten umożliwia pasożytowi rozwój wewnątrzkomórkowy, co prowadzi do groźnych powikłań. Diagnostyka zakażenia polega na wykonywaniu testów. Różnią się one stopniem czułości i swoistości. Niemożliwe jest natomiast potwierdzenie zakażenia w oparciu o objawy kliniczne. Dlatego osoby aktywne seksualnie lub borykające się z niepokojącymi dolegliwościami, powinny skonsultować je z lekarzem w celu omówienia dalszego postępowania. E-konsultację ze specjalistą i otrzymanie e-recepty umożliwia serwis Receptomat.pl (np. na Sumamed). Atutem platformy jest zdalny i dyskretny kontakt z lekarzem, co ceni sobie wielu pacjentów.