Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy – co skuteczniejsze: tabletki czy preparaty do stosowania miejscowego?

Bakteryjne zapalenie pochwy najczęściej leczone jest przy pomocy antybiotyków. W przypadku lekkich infekcji, skuteczność może przynieść terapia domowa środkami dostępnymi bez recepty. Dowiedz się, jak przebiega leczenie zapalenia i ile etapów powinna mieć prawidłowa terapia, a także, kiedy należy zwrócić się do lekarza. 

Leczenie Bakteryjnego Zapalenia Pochwy
Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy

Diagnostyka bakteryjnego zapalenia pochwy

U ponad połowy kobiet bakteryjne zapalenie pochwy ma przebieg bezobjawowy. Dlatego najczęściej do wykrycia infekcji dochodzi podczas rutynowego badania ginekologicznego. Diagnostykę w kierunku waginozy powinny wykonać kobiety w ciąży podczas badań okresowych, pomiędzy 34 a 38 tygodniem. Do badania pobierany jest wymaz ze ściany pochwy i tylnego sklepienia. 

W przypadku pacjentek, które zauważyły u siebie nadmierną ilość wydzieliny z pochwy, zmianę jej konsystencji, zabarwienia i zapachu, zalecany jest kontakt z ginekologiem w celu przeprowadzenia diagnostyki. 

Leczenie i profilaktyka bakteryjnego zapalenia pochwy 

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy przebiega w dwóch etapach. Pierwszy polega na zastosowaniu antybiotyku, eliminującego aktywność szkodliwych patogenów. Najczęściej podawanym środkiem jest metronidazol. Zarówno środki doustne, jak i dopochwowe, wykazują jednakową wysoką skuteczność w leczeniu infekcji. W celu uzupełnienia terapii pacjentce podawany jest  krem dopochwowy – klindamycyna. 

Drugi etap leczenia infekcji polega na odbudowie flory bakteryjnej pochwy i jest on niezbędny również w celu zapobiegania nawrotom infekcji. Co ważne, suplementacja (doustna lub dopochwowa) probiotyku z bakteriami Lactobacillus może wspomagać, ale nie zastąpi leczenia waginozy. Dlatego jego podanie zawsze powinien poprzedzać pierwszy etap kuracji – antybiotykoterapia

Pozytywne skutki w profilaktyce infekcji bakteryjnych ma zastosowanie globulek dopochwowych z kwasem hialuronowym. Substancja w połączeniu z wydzieliną pochwy tworzy żelową powłokę, hamującą rozmnażanie i aktywność szkodliwych patogenów. Kwas hialuronowy, poprzez zdolności nawilżające i nawadniające, zmniejsza ponadto ryzyko rozwoju stanów zapalnych, wspiera procesy regeneracji i odbudowy nabłonka wyściełającego pochwę. Stosowanie probiotyków i globulek z kwasem hialuronowym jest nieinwazyjne.

Długość terapii dobierana jest indywidualnie do pacjentki. Kluczowe jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza. Nie powinno się odstawiać środków farmakologicznych na własną rękę nawet po ustąpieniu dolegliwości. O zakończeniu leczenia decyduje lekarz

Warunkiem skutecznego wyleczenia waginozy bakteryjnej jest ocena mikroskopowa pobranego od pacjentki materiału (ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju i liczebności drobnoustrojów). Nawracające infekcje bakteryjne pochwy świadczą o nieprawidłowej diagnostyce i leczeniu

Domowe leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy 

Wyleczenie bakteryjnego zapalenia pochwy domowymi sposobami jest możliwe pod warunkiem wystąpienia nieznacznych objawów. Pojawienie się dolegliwości w postaci pienistych upławów powinno skłonić do natychmiastowej reakcji. Środki farmakologiczne na bakteryjne zapalenie pochwy dostępne są bez recepty w każdej aptece. Jeśli pomimo ich stosowania objawy ulegają nasileniu lub nie ustąpią po około 7 dniach, wskazana jest konsultacja u ginekologa.