Bakteryjne zapalenie pochwy – sprawdź, czy możesz zarazić partnera

Rozwój infekcji intymnych może mieć różne podłoże. Najczęściej do zakażenia dochodzi w drodze kontaktów seksualnych, podczas stosunku waginalnego, analnego, oralnego, a nawet pieszczot. Czy objawy infekcji są więc przeszkodą dla bezpiecznych stosunków płciowych? Jak uchronić się przed infekcją intymną? Czy prezerwatywa daje 100% ochronę przed infekcjami?

Partnerzy Trzymaja Sie Za Rece
Partnerzy trzymają się za ręce

Infekcje intymne a seks

Na czas leczenia należy bezwzględnie zrezygnować ze współżycia, nawet w przypadku wcześniejszego ustąpienia objawów. Odbywanie stosunków seksualnych w trakcie terapii zaburza jej efektywność, a nawet w przypadku powodzenia leczenia, zwiększa ryzyko nawrotu infekcji. Nie zalecany jest również stosunek z prezerwatywą. Pasożyty odpowiedzialne m.in. za rozwój chlamydiozy z łatwością przenoszone są nawet podczas pieszczot i wzajemnego, powierzchownego dotykania narządów płciowych.  

Co w przypadku waginozy? Chociaż bakteryjne zapalenie pochwy nie stanowi zagrożenia dla partnera, to sam stosunek płciowy zwiększa możliwość zachorowania na inną chorobę weneryczną. Wynika to z faktu zaburzenia mikroflory bakteryjnej pochwy. Zwiększona ilość szkodliwych bakterii obniża skuteczność naturalnych mechanizmów obronnych, a więc stwarza idealne środowisko dla rozwoju patogenów. W tym przypadku, jeśli partner jest nosicielem choroby wenerycznej, istnieje wysokie prawdopodobieństwo jej przeniesienia na kobietę. 

Kiedy partner seksualny powinien być leczony? 

Partner seksualny bezwzględnie powinien zostać poddany leczeniu w przypadku wystąpienia u niego objawów infekcji intymnej.

Co, jeśli partner osoby chorej nie cierpi z powodu żadnych dolegliwości? Najczęściej mężczyzna nie wie o swoim nosicielstwie. Nie wyklucza to jednak konieczności diagnostyki. W przypadku braku objawów u partnera, zalecane jest wykonanie testu na obecność pasożytów, którego pozytywny wynik będzie podstawą do podjęcia terapii. W przeciwnym razie wyleczenie jego partnerki nie będzie skuteczne, gdyż przy kolejnym stosunku płciowym ponownie dojdzie do przeniesienia pasożytów

Jak chronić się przed zakażeniem infekcją intymną?

Najbardziej narażone na zakażenia intymne są osoby często zmieniające partnerów seksualnych i współżyjące bez zabezpieczenia. Dlatego podstawową ochroną przed chorobami wenerycznymi jest unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych i stosowanie prezerwatyw. Antykoncepcja chociaż zmniejsza ryzyko zakażenia, to nie daje 100% ochrony przed rozprzestrzenianiem się patogenów. Pasożyty mogą wnikać do organizmu poprzez błony śluzowe (podczas  seksu oralnego) lub mikrootarcia naskórka. Bardzo ważna jest higiena miejsc intymnych po każdym stosunku seksualnym, nawet tym z użyciem prezerwatywy!

e-Konsultacja z Receptą Online Bakteryjne zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.