2413$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Vibin mini

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Vibin mini? Cena, refundacja

Lek Vibin Mini występuje w postaci tabletek powlekanych, w opakowaniach po 28 i 3 x 28 sztuk i dawce 0,02 mg + 3 mg.

  • Vibin mini 28 – cena za 28 sztuk tabletek waha się od ok. 28 – 31,09 zł.
  • Vibin mini 84 – cena za 84 sztuk tabletek to koszt ok. 80 – 81 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Vibin mini – jak działa, na co i dla kogo

Tabletki antykoncepcyjne Vibin mini to monofazowy, złożony preparat doustny.

Lek Vibin mini – działanie

Zawiera dwie substancje czynne, które są syntetycznymi pochodnymi żeńskich hormonów płciowych: etynylestradiol w dawce 0,02 mg i drospirenon w dawce 3 mg. Substancje te działają wielokierunkowo w organizmie kobiety, zapobiegając owulacji i zajściu w ciążę.

Stosowanie Vibin mini hamuje wydzielanie konkretnych hormonów przez przysadkę mózgową, które odpowiedzialne są za uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka w jajniku oraz za produkcję jajeczek. W konsekwencji w organizmie kobiety nie dochodzi do owulacji oraz zmienia się funkcjonowanie błony śluzowej macicy. Śluz szyjki macicy ma inną konsystencję, co zapobiega przemieszczaniu się spermy w kanale szyjki macicy i ogranicza ruchliwość plemników. Te czynniki dodatkowo utrudniają proces zapłodnienia.

Opakowanie leku Vibin mini – co zawiera?

Blister leku przeznaczony jest na jeden cykl stosowania leku. Każdy blister zawiera 28 tabletek: 21 różowych tabletek zawierających substancje czynne (etynylestradiol i drospirenon) oraz 7 białych tabletek bez substancji czynnej, określanych także jako tabletki placebo.

Należy zwrócić uwagę, że tabletki różowe i białe są umieszczone na blistrze w określonej kolejności. To ważne, by stosować je kolejno, zaczynając od pierwszego pola i dalej poruszając się zgodnie ze strzałkami. Do każdego blistra dołączono samoprzylepne paski w 7 wariantach z różną kolejnością dni tygodnia. Rozpoczynając stosowanie kolejnego opakowania Vibin mini, należy nakleić właściwy pasek, który ułatwi regularne przyjmowanie leku i zażywanie go w prawidłowej kolejności.

Vibin mini – kto może przyjmować lek?

Lek przeznaczony jest dla kobiet dorosłych. Zapobiega zajście w ciążę. 

Vibin mini – zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę są m.in.: Asubtela, Hastina 21, Lesine, Midiana, Naraya.

Tabletki Vibin mini – skład leku

Lek Vibin mini zawiera substancję czynną – etynylestradiol i drospirenon.

Tabletki różowe powlekane zawierają odpowiednio 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu.

Tabletki białe (tabletki placebo) nie zawierają substancji czynnych.

Pozostałe składniki leku to:

Tabletki zawierające substancje czynne (tabletki różowe):

  • Rdzeń tabletki – laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, powidon k 30, kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, magnezu stearynian.
  • Otoczka Opadry II 85F34610 Pink: Alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, Tytanu dwutlenek (E171), Makrogol 3350, Talk Żelaza, tlenek żółty (E172), Żelaza tlenek czerwony (E172), Żelaza tlenek brunatny (E172).

Tabletki placebo (tabletki białe):

  • Rdzeń tabletki: Powidon K 30 Magnezu stearynian Laktoza bezwodna.
  • Otoczka Opadry II 85F18422 White: Alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany Tytanu dwutlenek (E171) Makrogol 3350 Talk

Tabletki antykoncepcyjne Vibin mini – jak brać? Dawkowanie

Vibin mini to doustny środek antykoncepcyjny, który kobieta powinna przyjmować regularnie przez cały cykl miesiączkowy.

Kiedy i o jakiej porze przyjmować tabletkę antykoncepcyjną Vibin mini – jak stosować?

Należy rozpocząć przyjmowanie tabletek raz dziennie, według określonego schematu, popijając niewielką ilością wody. Powinno się je przyjmować mniej więcej o tej samej porze każdego dnia, z pokarmem lub bez. Tylko regularne stosowanie codziennie, w określonej kolejności, zapewni wysoką skuteczność działania i zapobiegnie zajściu w ciążę, także w okresie zażywania tabletek placebo bez substancji czynnych.

W jakiej kolejności należy przyjmować tabletki Vibin mini?

Tabletki stosuje się w takiej kolejności, w jakiej są umieszczone na blistrze. Przez pierwsze 21 dni kobieta powinna zażywać różowe tabletki z substancjami czynnymi, a przez następne 7 dni powinna stosować białe tabletki placebo. Aby zachować odpowiednią kolejność, należy rozpocząć nowy blister przyjmując pierwszą tabletkę z pola oznaczonego jako „Start” (na górze po lewej stronie) i kolejno brać tabletki, przesuwając się zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez strzałki na blistrze. Ważne, by nie pomylić tabletek.

Czy należy robić przerwę pomiędzy kolejnymi opakowaniami Vibin mini?

Nie, nowy plaster należy rozpocząć od razu po zakończeniu stosowania poprzedniego opakowania. W dzień po zażyciu ostatniej białej tabletki placebo z poprzedniego blistra, należy zażyć pierwszą różową tabletkę z nowego opakowania.

Czy podczas 7 dni stosowania tabletek placebo powinno pojawić się krwawienie?

Tak, w okresie stosowania białych tabletek placebo u kobiety powinno pojawić się krwawienie, określane jako krwawienie z odstawienia. Jego intensywność może być różna. Zazwyczaj rozpoczyna się po 2 lub 3 dniach od momentu przyjęcia ostatniej różowej tabletki z blistra Vibin mini zawierającej substancje czynne.

Gdy krwawienie pojawi się, należy dalej przyjmować białe tabletki placebo zgodnie z harmonogramem. Po zażyciu ostatniej białej tabletki placebo należy rozpocząć stosowanie kolejnego opakowania, niezależnie od faktu, czy krwawienie jeszcze trwa czy już ustało.

Jeśli podczas stosowania tabletek placebo krwawienie nie pojawiło się, ale wszystkie różowe tabletki zostały przyjęte prawidłowo zgodnie z planem, wówczas jest mało prawdopodobne, by kobieta była w ciąży. Jeśli brak krwawienia nie wystąpi także w kolejnym cyklu, wówczas należy skontaktować się z lekarzem by wykluczyć ciążę. Nie należy także rozpoczynać kolejnego blistra.

Vibin mini – pominięcie tabletki. Co zrobić?

Jeżeli pominięto tabletkę i minęło mniej niż 12 godzin ochrona przed ciążą nie uległa zmniejszeniu. Tabletkę należy przyjąć tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli minęło więcej niż 12 godzin od pominięcia tabletki ochrona przed ciążą może ulec zmniejszeniu. Natychmiast należy wziąć pominiętą tabletkę.

Im więcej tabletek pominięto, tym większe ryzyko zajścia w ciążę. W momencie pominięcia tabletki antykoncepcyjnej zaleca się stosowanie dodatkowej formy zabezpieczenia przed ciążą, np. prezerwatywy.

Vibin mini – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy przyjmować leku Vibin mini, jeśli:

  • pacjentka jest uczulona na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku,
  • u pacjenta występuje zakrzep krwi lub zatorowość płucna,
  • u pacjenta występuje niedobór białka C, niedobór białka S, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden lub przeciwciał antyfosfolipidowych,
  • pacjent wymaga zabiegu chirurgicznego,
  • pacjent przeszedł zawał serca lub udar mózgu,
  • pacjent choruje na dławicę piersiową,
  • pacjent choruje na cukrzycę,
  • pacjent ma wysokie ciśnienie krwi,
  • pacjent ma wysokie stężenie tłuszczów we krwi,
  • pacjent cierpi na chorobę zwaną hiperchomocysteinemią,
  • występowała lub występuje choroba wątroby,
  • pacjent cierpi na migrenę,
  • pacjent cierpi na niewydolność nerek,
  • pacjent choruje na nowotwór,
  • pacjentka zaobserwowała krwawienie z pochwy.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:

  • w najbliższej rodzinie występował kiedykolwiek rak piersi,
  • występuje choroba wątroby,
  • pacjent choruje na cukrzycę,
  • pacjent cierpi na depresję,
  • pacjent ma chorobę Leśniowskiego-Crohna,
  • pacjentka ma toczeń rumieniowaty układowy,
  • pacjentka ma zespół hemolityczno-mocznicowy,
  • pacjent cierpi na chorobę czerwonych krwinek,
  • stwierdzono podwyższony poziom tłuszczów we krwi,
  • pacjentka jest bezpośrednio po porodzie,
  • pacjentka cierpi na zapalenie żył,
  • u pacjentki występuje padaczka,
  • u pacjentki wystąpiła choroba, która po raz pierwszy pojawiła się w czasie ciąży lub podczas stosowania hormonów płciowych (np. utrata słuchu, porfiria, wysypka skórna z pęcherzykami w czasie ciąży),
  • u pacjentki występuje ostuda,
  • u pacjentki występują objawy obrzęku naczynioruchowego (np. obrzęk twarzy, języka, gardła, trudności w przełykaniu).

Krwawienia i plamienia w czasie stosowania Vibin mini – przyczyny

W okresie przyjmowania białych tabletek placebo powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. W pozostałych dniach, czyli podczas przyjmowania różowych tabletek Vibin mini zawierających substancje czynne, krwawienie nie powinno mieć miejsca. W takich sytuacjach należy skonsultować się ze swoim lekarzem i spróbować ustalić przyczynę tego stanu.

Wyjątkiem jest pierwsze kilka miesięcy stosowania hormonalnego leku antykoncepcyjnego Vibin mini, w którym organizm adaptuje się do obecności składników preparatu. Mogą w tym czasie pojawić się nieoczekiwane krwawienia poza 7-dniowym okresem stosowania białych tabletek. Jeśli jednak krwawienia w okresie przyjmowania różowych tabletek nie ustają po kilku miesiącach lub pojawiają się dopiero po kilku miesiącach od rozpoczęcia stosowania leku, wówczas warto o tym porozmawiać ze swoim lekarzem i próbować ustalić przyczynę.

Czy można zajść w ciążę w czasie stosowania tabletek placebo Vibin mini?

Gdy kobieta zażywa tabletki w prawidłowej kolejności i zgodnie z zaleceniem lekarza oraz nie stosuje innych leków, które mogą wpływać na skuteczność leku Vibin mini, wówczas jest chroniona przed zajściem w ciążę także w czasie tych 7 dni, kiedy stosuje tabletki placebo nie zawierające w swoim składzie substancji czynnych.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:

  • stosowane podczas padaczki (np. prymidon, fenytoina, barbiturany, karbamazepina),
  • stosowane w leczeniu gruźlicy (np. ryfampicyna),
  • stosowane w leczeniu zakażeń wirusem HIV i wirusem zapalenia wątroby typu C (np. inhibitory proteazy, nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy, np. rytonawir, newirapina, efawirenz),
  • stosowane podczas zakażeń grzybiczych (np. gryzeofulwina, ketokonazol),
  • stosowane na leczenie zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów (np. etorykoksyb),
  • stosowane przy wysokim ciśnieniu krwi w naczyniach krwionośnych płuc (np. bosentan),
  • zawierających cyklosporynę,
  • leków przeciwpadaczkowych zawierających lamotryginę,
  • leków stosowanych przy problemach z oddychaniem (np. teofiliny),
  • leków stosowanych w leczeniu bólu mięśni i (lub) kurczy mięśni (np. tyzanidyny).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią. Czy w okresie karmienia piersią można stosować lek Vibin mini?

Rozpoczęcie stosowania antykoncepcji po porodzie wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem, który na podstawie stanu zdrowia pacjentki oceni, czy i jaki preparat powinna stosować podczas okresu laktacji, by zapobiec ponownemu zajściu w ciążę.

Vibin mini – skutki uboczne

Podczas stosowania leku Vibin mini mogą pojawić się objawy niepożądane.

Do częstych działań niepożądanych Vibin mini (występują u mniej niż 1 na 10 osób) zalicza się:

  • wahania nastroju,
  • bóle głowy,
  • ból brzucha,
  • trądzik,
  • ból piersi, powiększenie piersi, tkliwość piersi,
  • zwiększenie masy ciała.

Niezbyt częste działania niepożądane (występują u mniej niż 1 na 100 osób) to:

  • zakażenia grzybicze (kandydoza),
  • opryszczka wargowa,
  • reakcje alergiczne,
  • zwiększony apetyt,
  • depresja,
  • odczuwanie mrowienia i drętwienia,
  • problemy ze wzrokiem, zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zaburzenia snu,
  • zakrzep krwi,
  • zatorowość płucna,
  • ból gardła,
  • nudności, wymioty, zapalenie żołądka,
  • wypadanie włosów, egzema, świąd,
  • ból szyi, ból kończyn, skurcze mięśni,
  • zakażenia pęcherza moczowego,
  • guz piersi,
  • zmniejszone libido,
  • wydzielanie mleka u kobiet niebędących w ciąży,
  • torbiele jajników,
  • brak miesiączki,
  • zapalenie i suchość pochwy,
  • ból w dolnej części brzucha,
  • zmniejszenie masy ciała.

O rzadziej występujących działaniach niepożądanych można przeczytać w ulotce.

Przechowywanie leku

Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 30°C.


Inne leki na antykoncepcję hormonalną:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Vibin mini (6)

Doustny środek antykoncepcyjny Vibin mini jest preparatem dostępnym wyłącznie na receptę. Lekarz ginekolog podejmuje decyzję o stosowaniu tego leku na podstawie oceny stanu zdrowia i wyników badań laboratoryjnych pacjentki. W przypadku długotrwałego stosowania Vibin mini warto umawiać się na okresowe konsultacje i badania kontrolne do lekarza ginekologa. Podobnie w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, warto o nich powiedzieć swojemu lekarzowi. Być może będzie trzeba zapisać inny lek, np. Belara.

Tak. Skuteczność leku potwierdzona została badaniami.

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Różnica pomiędzy jednym lekiem, a drugim polega na mniejszej zawartości jednego ze składników leku, tj.: etynyloestradiol. W leku Vibin mini jego ilość jest mniejsza, niż w leku Vibin.

Tabletki antykoncepcyjne zaczynają działać od razu. Muszą być przyjęte w pierwszym dniu miesiączki.

Tak. Jednym ze skutków ubocznych leku jest wzrost wagi. Preparat może więc powodować zwiększenie masy ciała.

e-Konsultacja z Receptą Online
Vibin mini

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.