e-Konsultacja z Receptą Online

Teenia

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Teenia? Cena, refundacja

Teenia to lek nierefundowany. Cena za 21 tabletek środka antykoncepcyjnego Teenia wynosi od 20,99 zł do 77,99 zł. Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.

Teenia – jak działa, na co i dla kogo

Teenia to lek złożony o działaniu antykoncepcyjnym. W każdej tabletce powlekanej znajdują się dwa hormony żeńskie w niewielkiej ilości: drospirenon i etynyloestradiol. Lek jest przeznaczony dla kobiet i stosowany w celu zapobiegania ciąży. 

Teenia – skład leku

Każda tabletka Teenia zawiera dwie substancje czynne: drospirenon i etynyloestradiol. 

W skład leku wchodzą również substancje pomocnicze, stanowiące rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, skrobia kukurydziana, kopolimer szczepiony makrogolu i alkoholu poli(winylowego), stearynian magnezu, oraz otoczkę tabletki: alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu (E 171), talk, makrogol 3350, lecytyna sojowa. 

Teenia – dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Należy przyjmować jedną tabletkę dziennie o zbliżonej porze, w razie potrzeby popijając małą ilością wody. Lek można stosować z posiłkiem lub bez.

Opakowanie zawiera blister z 21 tabletkami, z oznaczeniem dni tygodnia, które ułatwiają kontrolę przyjmowania leku. Pacjentka powinna rozpocząć przyjmowanie tabletek zgodnie z aktualnym dniem tygodnia i kontynuować terapię zgodnie z kierunkiem strzałek.

Po zakończeniu blistra następuje 7-dniowa przerwa w przyjmowaniu leku. W tym okresie powinno dojść do krwawienia z odstawienia, które zazwyczaj zaczyna się w drugim lub trzecim dniu przerwy.

Rozpoczęcie nowego blistra powinno nastąpić ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania, bez względu na nasilenie krwawienia. 

Stosowanie leku Teenia zgodnie z wytycznymi producenta zapewnia ochronę przed ciążą również w okresie 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek.

Rozpoczęcie terapii preparatem Teenia powinno nastąpić w pierwszym dniu cyklu menstruacyjnego, co odpowiada pierwszemu dniu krwawienia miesięcznego. W takim przypadku ochrona antykoncepcyjna jest zapewniona od razu. Pacjentka może również rozpocząć stosowanie leku od drugiego do piątego dnia cyklu, jednak w tej sytuacji konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków antykoncepcyjnych przez pierwszych siedem dni terapii.

 • Dawkowanie przy zmianie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych

Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zawsze należy przyjmować 1 tabletkę dziennie. Rozpoczęcie stosowania leku Teenia rozpoczyna się zwykle następnego dnia po ostatniej dawce poprzedniego leku/usunięciu plastra, lub systemu, nie później niż 1 dzień po zakończeniu przerwy. 

 • Dawkowanie przy zmianie z metody progestagenowej (jednoskładnikowej)

Możliwe jest rozpoczęcie przyjmowania leku w dowolnym dniu – zamiast dotychczasowej tabletki, a w przypadku stosowania implantu, systemu domacicznego, lub zastrzyku – w dniu ich usunięcia lub terminu kolejnej iniekcji. Jednak przez pierwszych 7 dni po zmianie leku należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne (np. prezerwatywy).

 • Dawkowanie po urodzeniu dziecka

Przyjmowanie leku można rozpocząć w dowolnym momencie, jeśli jednak nastąpi między 21. a 28. dniem po porodzie, nie są wymagane dodatkowe metody antykoncepcyjne. Jeśli w czasie między porodem a rozpoczęciem stosowania leku Teenia, doszło do stosunku, przed przyjęciem pierwszej tabletki Teenia konieczne jest upewnienie się, czy pacjentka nie jest w ciąży. 

 • Dawkowanie po poronieniu

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Teenia należy skonsultować się z lekarzem. 

Szczegółowe informacje dotyczące nieprzyjęcia tabletki Teenia we właściwym czasie znajdują się w ulotce leku.

Należy skonsultować się z lekarzem w każdym przypadku kiedy pacjentka ma wątpliwości co do poprawnego stosowania leku. 

Teenia – przeciwwskazania, środki ostrożności

Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Teenia:

 • nadwrażliwość na etynyloestradiol, drospirenon lub inne składniki leku,
 • alergia na soję lub orzeszki ziemne (obecność lecytyny sojowej),
 • obecne lub przebyte zakrzepy krwi (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna),
 • zaburzenia krzepliwości krwi (niedobór białka C/S, antytrombiny III, czynnik V Leiden, przeciwciała antyfosfolipidowe),
 • przebyty zawał serca lub udar, 
 • dusznica bolesna lub przemijający napad niedokrwienny,
 • ciężka cukrzyca z uszkodzeniem naczyń, bardzo wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu/trójglicerydów, hiperhomocysteinemia,
 • migrena z aurą,
 • choroby wątroby, nieprawidłowa czynność wątroby, 
 • zaburzenia czynności lub niewydolność nerek,
 • nowotwór wątroby,
 • rak piersi lub narządów płciowych,
 • niewyjaśnione krwawienie z pochwy,
 • zapalenie wątroby typu C i leczenie preparatami, takimi jak: ombitaswir/parytaprewir/rytonawir i dazabuwir lub glekaprewir/pibrentaswir,
 • konieczność przeprowadzenia operacji lub długotrwałej immobilizacji.

Środki ostrożności 

Istnieją sytuacje kiedy należy zachować szczególną ostrożność przyjmując lek Teenia lub jakichkolwiek inny złożony preparat antykoncepcyjnych. Może być też wymagane regularne monitorowanie stanu pacjentki. Należy poinformować lekarza, jeśli: 

 • u pacjentki wystąpi obrzęk naczynioruchowy, 
 • w rodzinie pacjentki występował rak piersi, 
 • u pacjentki występuje: cukrzyca, padaczka, depresja, zmiany nastroju, ostuda, choroba Leśniowskiego-Crohna, WZJG, toczeń rumieniowaty układowy, zespół hemolityczno-mocznicowy, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, podwyższony poziom tłuszczów we krwi, zapalenie żył pod skórą, żylaki, inna choroba, która po raz pierwszy pojawiła się w czasie ciąży lub rozpoczęcia terapii hormonalnej (np. opryszczka ciężarnych, pląsawica Sydenhama), 
 • planowany jest zabieg chirurgiczny lub długotrwałe unieruchomienie, 
 • pacjentka jest bezpośrednio po porodzie. 

Stosowanie leku Teenia wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia zakrzepów krwi. Incydenty zakrzepowe mogą mieć miejsce zarówno w żyłach, jak i tętnicach, prowadząc do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjentki pojawią się objawy, mogące wskazywać na wystąpienie zakrzepicy, zatoru tętnicy płucnej, zawału serca, lub udaru, takie jak m.in.: obrzęk skóry nóg lub ramion, obrzęk nogi, ból nogi, zmiana koloru skóry na nodze i miejscowe podwyższenie temperatury, silny ból żołądka, nagły, ciężki ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, splątanie, zaburzenia mowy, drętwienie (szczególnie połowy ciała), utrata równowagi, problemy z chodzeniem, utrata przytomności, drgawki, osłabienie, niepokój, spłycenie oddechu, duszność, napad kaszlu, przyspieszone lub nieregularne bicie serca, nagła potliwość, wymioty, uczucie dyskomfortu w obrębie klatki piersiowej lub brzucha, uczucie pełności, zadławienia, ból w klatce piersiowej.

Szczegółowe informacje na temat zakrzepów, czynników ryzyka i sposobów rozpoznawania znajdują się w ulotce.

Stosowanie złożonych tabletek antykoncepcyjnych może nieznacznie zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi, dlatego należy wykonywać regularne badania. 

Należy pamiętać, że lek Teenia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Teenia istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatach dostępnych bez recepty. 

Lek Teenia nie powinien być stosowany równocześnie z niektórymi lekami przeciwwirusowymi ze względu na ryzyko zaburzeń czynności wątroby. W szczególności dotyczy to pacjentek leczonych na zapalenie wątroby typu C przy użyciu kombinacji:

 • ombitaswir/parytaprewir/rytonawir i dazabuwir
 • glekaprewir/pibrentaswir

W przypadku konieczności terapii wymienionymi lekami przeciwwirusowymi, zaleca się wybór alternatywnej metody antykoncepcji. Po zakończeniu leczenia przeciwwirusowego, stosowanie Teenia można wznowić po około 2 tygodniach.

Interakcje z innymi lekami mogą wpływać na działanie leku Teenia, zmniejszając jego skuteczność w zapobieganiu ciąży lub powodując nieoczekiwane krwawienie. 

Należy zwrócić uwagę na leki:

 • przeciwpadaczkowe,
 • przeciwgruźlicze,
 • przeciwwirusowe,
 • na nadciśnienie płucne,
 • przeciwgrzybicze,
 • na chorobę zwyrodnieniową stawów,
 • produkty ziołowe zawierające ziele dziurawca zwyczajnego.

Lek Teenia może wpływać również na działanie innych leków, takich jak:  

 • cyklosporyna,
 • lamotrygina,
 • tyzanidyna,
 • teofilina.

Stosowanie Teenia w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie leku Teenia w ciąży jest przeciwwskazane. W przypadku zajścia w ciążę podczas terapii Teenia, konieczne jest natychmiastowe zaprzestanie przyjmowania leku i skonsultowanie się z lekarzem. Pacjentki planujące ciążę mogą przerwać leczenie Teenia w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje zawiera ulotka dołączona do opakowania leku.

Teenia a karmienie piersią

Lek Teenia nie jest zalecany do stosowania podczas karmienia piersią. W przypadku konieczności przyjęcia leku Teenia przez kobietę karmiącą piersią zaleca się konsultację z lekarzem.

Teenia – skutki uboczne 

Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjentki wystąpi którykolwiek z poniższych objawów obrzęku naczynioruchowego: 

 • obrzęk twarzy, języka i/lub gardła i/lub,
 • trudności w przełykaniu lub pokrzywka,
 • potencjalnie z trudnościami w oddychaniu

U wszystkich pacjentek stosujących złożone hormonalne środki antykoncepcyjne występuje zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów krwi w żyłach lub tętnicach.

Po zastosowaniu leku Teenia działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością. 

Często (nie więcej niż u 1 na 10 pacjentek):

 • ból głowy,
 • wahania nastrojów,
 • ból brzucha (ból żołądka),
 • trądzik,
 • ból piersi,
 • powiększenie piersi,
 • tkliwość piersi,
 • bolesne lub nieregularne miesiączki, 
 • zwiększenie masy ciała.

Niezbyt często (nie więcej niż u 1 na 100 pacjentek):

 • kandydoza,
 • opryszczka,
 • reakcje alergiczne,
 • depresja, 
 • nerwowość,
 • problemy ze snem,
 • zwiększenie apetytu, 
 • zawroty głowy, 
 • uczucie mrowienia, drętwienia,
 • nieregularne bicie serca,
 • zaburzenia widzenia,
 • wysokie lub niskie ciśnienie krwi,
 • zator płucny,
 • żylaki,
 • migrena,
 • ból gardła,
 • nudności, wymioty,
 • zapalenie żołądka i/lub jelit,
 • biegunka, zaparcia,
 • obrzęk naczynioruchowy,
 • łysienie,
 • suchość skóry,
 • łojotokowe zapalenie skóry,
 • wyprysk, wysypka, świąd, 
 • ból szyi i/lub kończyn,
 • kurcze mięśni,
 • guz piersi, 
 • mlekotok,
 • torbiel jajnika,
 • uderzenia gorąca,
 • obfite miesiączki lub brak miesiączki,
 • suchość pochwy, upławy,
 • ból w dolnej części brzucha,
 • nieprawidłowy wynik cytologii
 • spadek libido, brak energii,
 • zapalenie pęcherza moczowego,
 • zatrzymanie płynów,
 • nadmierna potliwość, 
 • wzmożone pragnienie, 
 • zmniejszenie masy ciała.

Lista rzadziej występujących skutków ubocznych Teenia znajduje się w ulotce leku.

Przechowywanie leku

Lek Teenia należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed światłem i temperaturą powyżej 25°C.


Inne leki na antykoncepcję hormonalną:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Teenia (3)

Nie, lek Teenia dostępny jest wyłącznie na receptę.

Na rynku dostępnych jest kilka zamienników Teenia, m.in. Axia, Naraya, Lesinelle, Yasminelle, Hastina 21.

U części pacjentów (nie częściej niż u 1 na 10) lek może wpływać na wzrost masy ciała. Jednak w pewnej grupie pacjentek (nie częściej niż 1 na 100) lek powoduje zmniejszenie wagi.

e-Konsultacja z Receptą Online
Teenia

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem