Najważniejsze informacje:
Qlaira zapewnia skuteczną ochronę przed ciążą i łagodzi objawy silnego krwawienia miesiączkowego. Dowiedz się więcej o leku z ulotki producenta i opisu poniżej. Umów się na e-wizytę i zamów e-receptę na Qlaira na receptomat.pl.
postać / dawka | tabletki powlekane, 3 mg (tabletka ciemnożółta), 2 mg + 2 mg (tabletka czerwona), 2 mg + 3 mg (tabletka jasnożółta), 1 mg (tabletka ciemnoczerwona) |
substancja czynna | walerianian estradiolu (estradioli valeras) + dienogest (dienogestum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | antykoncepcja hormonalna, leczenie silnego krwawienia menstruacyjnego |
podmiot odpowiedzialny | Bayer AG Kaiser-Wilhelm-Allee 1 51373 Leverkusen Niemcy |
Lek Qlaira nie podlega refundacji. Występuje w postaci tabletek powlekanych i w opakowaniach po 28 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Qlaira to złożone doustne preparaty antykoncepcyjne. Każda kolorowa tabletka zawiera hormony żeńskie, tj.: estradiolu walerianian. Są to tzw. "tabletki złożone".
Sprawdź opinie pacjentów o Qlaira.
Qlaira hamuje owulację i zatrzymuje dojrzewanie pęcherzyków Graafa.
Tabletki antykoncepcyjne stosuje się, by zapobiec zajściu w ciążę oraz w leczeniu silnego krwawienia menstruacyjnego.
Doustne leki antykoncepcyjne stosuje się u dziewcząt, u których wystąpiła pierwsza miesiączka. U każdej młodej kobiety moment ten może pojawić się w różnym wieku, dlatego o rozpoczęciu stosowania leku najlepiej porozmawiać z lekarzem ginekologiem.
Produkt nie zawiera zamienników mających tę samą substancję czynną i dostępnych na receptę.
Inne leki antykoncepcyjne to m.in. Vibin mini, Vines.
Qlaira zawiera złożoną substancję czynną - walerianian estradiolu i dienogest.
Każdy blister Qlaira zawiera 28 tabletek, które należy stosować przez 28 dni pełnego cyklu miesiączkowego. Wśród 28 tabletek jest 26 tabletek zawierających hormonalne substancje czynne (kolorowe tabletki) oraz 2 białe tabletki placebo. Tabletki różnią się kolorami oraz zawartością substancji aktywnych w zależności od barwy:
Pozostałe składniki leku to:
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
28 tabletek w jednym blistrze przeznaczone jest do stosowania w jednym 28-dniowym cyklu miesiączkowym. Każdego dnia o stałej porze należy przyjąć jedną tabletkę zgodnie ze schematem z opakowania, bowiem tabletki ułożone są w określonej kolejności. Po zakończeniu stosowania tabletek z jednego opakowania nie należy robić przerwy, ale rozpocząć zażywanie tabletek z kolejnego blistra.
Przy regularnym stosowaniu tabletek z poprzedniego blistra oraz gdy tabletki z nowego opakowania kobieta zaczęła zażywać zgodnie z zaleceniami, ochrona przed ciążą utrzymuje się także podczas stosowania białych tabletek placebo nie zawierających hormonalnych substancji czynnych.
Zazwyczaj plamienie lub krwawienie z odstawienia pojawia się po przyjęciu drugiej ciemnoczerwonej tabletki lub gdy kobieta stosuje białe tabletki placebo (podczas przyjmowania ostatnich tabletek z opakowania). Zwykle trwa ono kilka dni i może nie zakończyć się przed rozpoczęciem kolejnego opakowania. Pierwszą i kolejne tabletki z nowego blistra należy zacząć stosować niezależnie od tego, czy krwawienie już zakończyło się, czy nie. Krwawienie powinno zakończyć maksymalnie po przyjęciu kilku pierwszych tabletek z substancjami czynnymi.
Każde opakowanie leku zawiera 28 tabletek do stosowania codziennie przez cały cykl miesiączkowy. Po zażyciu ostatniej tabletki z blistra, następnego dnia po przyjęciu ostatniej należy rozpocząć stosowanie tabletek z nowego opakowania. W ten sposób tabletki z nowego blistra rozpoczyna się zawsze tego samego dnia tygodnia, w odstępie 28 dni (4 tygodni).
Lek należy przyjmować codziennie po jednej tabletce według harmonogramu wskazanego przez strzałki na opakowaniu. Tabletki najlepiej zażywać wieczorem, najlepiej o stałej porze dnia np. o 21.00. Stosowanie leku o tej samej porze pozwala utrzymać stały poziom hormonów i skutecznie zapobiega zajściu w ciążę.
Lek można przyjmować niezależnie od posiłków, w razie potrzeby można popić tabletkę niewielką ilością wody.
Stosowanie preparatu można przerwać w każdej chwili. Należy wówczas stosować inną metodę antykoncepcji (np. prezerwatywy) w celu ochrony przed zajściem w ciążę. Jeśli para chce starać się o dziecko, wówczas najlepszym momentem na odstawienie antykoncepcji hormonalnej Qlaira jest kolejny cykl miesiączkowy. Najlepiej poczekać do końca obecnego cyklu i zażyć tabletki z bieżącego blistra, nie rozpoczynając nowego opakowania w kolejnym cyklu.
W sytuacji, kiedy kobieta zapomniała o przyjęciu białej tabletki placebo, należy ją wyrzucić, a kolejną tabletkę przyjąć o stałej porze. Ochrona antykoncepcyjna leku zostanie zachowana, nie ma potrzeby stosowania dodatkowej antykoncepcji (np. prezerwatyw).
Jeśli zaś została pominięta któraś z kolorowych tabletek z hormonami, wówczas warto dokładnie zapoznać się z instrukcją opisaną w ulotce. W zależności bowiem od koloru pominiętej tabletki i dnia cyklu różne są schematy postępowania. Może być konieczne stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji mechanicznej (np. prezerwatyw) przez określony czas po terminie przyjęcia zapomnianej tabletki. W ulotce Qlaira przedstawiony jest czytelny schemat postępowania w przypadku pominięcia tabletki.
Jeśli od ustalonej pory przyjęcia tabletki minęło mniej niż 12 godzin, wówczas należy niezwłocznie przyjąć zapomnianą tabletkę, a następne tabletki należy przyjmować zgodnie z harmonogramem o stałej porze. W takiej sytuacji ochrona przed ciążą została zachowana. Gdy zaś minęło więcej niż 12 godzin od zwykłej pory zażycia tabletki, wówczas należy postępować zgodnie z instrukcjami w oryginalnej ulotce producenta.
Kobieta nie powinna robić przerwy pomiędzy opakowaniami leku. W ten sposób opóźni pojawienie się miesiączki.
Nie należy przyjmować leku, jeśli:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Jeśli kobieta karmi piersią, wówczas powinna skonsultować ze swoim lekarzem sposób zabezpieczania się przed zajściem w ciążę po urodzeniu dziecka. Doustne leki hormonalne zazwyczaj zawierają substancje, które mogą przedostać się do pokarmu i wpływać na funkcjonowanie organizmu dziecka. To ważne, aby wybrać taką metodę antykoncepcji hormonalnej, która jest bezpieczna dla mamy i dziecka.
Jeśli kobieta nie karmi piersią, a chciałaby stosować ochronę przed zajściem w ciążę, wówczas lek można zacząć stosować w okresie od 21 do 28 dni po urodzeniu dziecka. Dokładny termin i sposób przyjmowania tabletek warto omówić ze swoim lekarzem.
Lek hormonalny Qlaira jest środkiem antykoncepcyjnym (podobnie jak Yasmin), który uniemożliwia owulację, a więc nie dopuszcza do zapłodnienia komórki jajowej. W ten sposób chroni przed zajściem w ciążę. Qlaira nie jest środkiem antykoncepcji awaryjnej. W przypadku, kiedy kobieta podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia lub że może być w ciąży powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Qlaira, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane.
Częste działania niepożądane Qlaira (mogą występować od 1 do 10 na 100 osób) to:
Do niezbyt częstych działań niepożądanych (mogą występować od 1 do 10 na 1000 pacjentów) zalicza się:
O rzadziej występujących działaniach niepożądanych można przeczytać w ulotce.
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Qlaira.
Nie jest możliwe, aby rozpoznać menopauzę podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Jedynym sposobem jest odstawienie produktu na kilka miesięcy.
Nie. Tabletki antykoncepcyjne wydawane są tylko na receptę, z przepisu lekarza.
Jednym z częstych skutków ubocznych leku jest przyrost masy ciała. Zatem lek, po kilku miesiącach stosowania może powodować tycie. Spotyka to od 1 do 10 na 100 pacjentek.
Tak. Kobiety po 40. roku życia mogą stosować lek Qlaira. To nie tylko tabletka antykoncepcyjna, ale też produkt uzupełniający niedobory hormonalne.