Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Qlaira

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Qlaira

Qlaira zapewnia skuteczną ochronę przed ciążą i łagodzi objawy silnego krwawienia miesiączkowego. Dowiedz się więcej o leku z ulotki producenta i opisu poniżej. Umów się na e-wizytę i zamów e-receptę na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Qlaira:

  •  nazwa: Qlaira
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: walerianian estradiolu (estradioli valeras) + dienogest (dienogestum)
  • dostępne wielkości opakowań: 1x28 tabletek, 3x28 tabletek, 6x28 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Qlaira – skuteczny lek antykoncepcyjny pomocny w leczeniu obfitych miesiączek

Tabletki Qlaira to złożony lek antykoncepcyjny, który zawiera w składzie dwie substancje czynne. Estradiol i dienogest działają wielokierunkowo na organizm kobiety i zapobiegają ciąży poprzez hamowanie owulacji, zmianę właściwości śluzu szyjki macicy i utrudniony transport plemników. Dodatkowo Qlaira łagodzi objawy bolesnych i obfitych miesiączek, nie wywołanych przez chorobę macicy. Tabletki w jednym blistrze zawierają różną ilość substancji aktywnych.

Opakowanie Qlaira – co zawiera?

Każdy blister Qlaira zawiera 28 tabletek, które należy stosować przez 28 dni pełnego cyklu miesiączkowego. Wśród 28 tabletek jest 26 tabletek zawierających hormonalne substancje czynne (kolorowe tabletki) oraz 2 białe tabletki placebo. Tabletki różnią się kolorami oraz zawartością substancji aktywnych w zależności od barwy:

  • 2 tabletki o ciemnożółtym zabarwieniu zawierają po 3 mg estradiolu walerianianu

  • 5 tabletek o jasnoczerwonym zabarwieniu, z których każda zawiera po 2 mg estradiolu walerianianu i 2 mg dienogestu

  • 17 jasnożółtych tabletek, a każda ma w składzie 2 mg estradiolu walerianianu i 3 mg dienogestu

  • 2 tabletki o ciemnoczerwonym zabarwieniu zawierają po 1 mg estradiolu walerianianu każda.

Tabletki antykoncepcyjne Qlaira – jak stosować?

28 tabletek w jednym blistrze przeznaczone jest do stosowania w jednym 28-dniowym cyklu miesiączkowym. Każdego dnia o stałej porze należy przyjąć jedną tabletkę zgodnie ze schematem z opakowania, bowiem tabletki ułożone są w określonej kolejności. Po zakończeniu stosowania tabletek z jednego opakowania nie należy robić przerwy, ale rozpocząć zażywanie tabletek z kolejnego blistra.

Qlaira a ciąża

Lek hormonalny Qlaira jest środkiem antykoncepcyjnym (podobnie jak Yasmin), który uniemożliwia owulację, a więc nie dopuszcza do zapłodnienia komórki jajowej. W ten sposób chroni przed zajściem w ciążę. Qlaira nie jest środkiem antykoncepcji awaryjnej. W przypadku, kiedy kobieta podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia lub że może być w ciąży powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Czy w ciągu 2 dni stosowania tabletek placebo kobieta jest chroniona przed zajściem w ciążę?

Przy regularnym stosowaniu tabletek z poprzedniego blistra oraz gdy tabletki z nowego opakowania kobieta zaczęła zażywać zgodnie z zaleceniami, ochrona przed ciążą utrzymuje się także podczas stosowania białych tabletek placebo nie zawierających hormonalnych substancji czynnych.

Qlaira – kiedy powinno pojawić się krwawienie z odstawienia?

Zazwyczaj plamienie lub krwawienie z odstawienia pojawia się po przyjęciu drugiej ciemnoczerwonej tabletki lub gdy kobieta stosuje białe tabletki placebo. Zwykle trwa ono kilka dni i może nie zakończyć się przed rozpoczęciem kolejnego opakowania. Pierwszą i kolejne tabletki z nowego blistra należy zacząć stosować niezależnie od tego, czy krwawienie już zakończyło się, czy nie. Krwawienie powinno zakończyć maksymalnie po przyjęciu kilku pierwszych tabletek z substancjami czynnymi.

Antykoncepcja hormonalna Qlaira – kiedy zacząć następne opakowanie?

Każde opakowanie leku zawiera 28 tabletek do stosowania codziennie przez cały cykl miesiączkowy. Po zażyciu ostatniej tabletki z blistra, kolejnego dnia należy rozpocząć stosowanie tabletek z nowego opakowania. W ten sposób tabletki z nowego blistra rozpoczyna się zawsze tego samego dnia tygodnia, w odstępie 28 dni (4 tygodni).

O jakiej porze brać tabletki antykoncepcyjne Qlaira?

Lek należy przyjmować codziennie po jednej tabletce według harmonogramu wskazanego przez strzałki na opakowaniu. Tabletki najlepiej zażywać wieczorem, najlepiej o stałej porze dnia np. o 21.00. Stosowanie leku o tej samej porze pozwala utrzymać stały poziom hormonów i skutecznie zapobiega zajściu w ciążę.

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków, w razie potrzeby można popić tabletkę niewielką ilością wody.

Tabletki z hormonami Qlaira – jak odstawić?

Stosowanie preparatu można przerwać w każdej chwili. Należy wówczas stosować inną metodę antykoncepcji (np. prezerwatywy) w celu ochrony przed zajściem w ciążę. Jeśli para chce starać się o dziecko, wówczas najlepszym momentem na odstawienie antykoncepcji hormonalnej Qlaira jest kolejny cykl miesiączkowy. Najlepiej poczekać do końca obecnego cyklu i zażyć tabletki z bieżącego blistra, nie rozpoczynając nowego opakowania w kolejnym cyklu.

Qlaira – pominięcie tabletki. Co zrobić?

W sytuacji, kiedy kobieta zapomniała o przyjęciu białej tabletki placebo, należy ją wyrzucić, a kolejną tabletkę przyjąć o stałej porze. Ochrona antykoncepcyjna leku zostanie zachowana, nie ma potrzeby stosowania dodatkowej antykoncepcji (np. prezerwatyw).

Jeśli zaś została pominięta któraś z kolorowych tabletek z hormonami, wówczas warto dokładnie zapoznać się z instrukcją opisaną w ulotce. W zależności bowiem od koloru pominiętej tabletki i dnia cyklu różne są schematy postępowania. Może być konieczne stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji mechanicznej (np. prezerwatyw) przez określony czas po terminie przyjęcia zapomnianej tabletki. W ulotce Qlaira przedstawiony jest czytelny schemat postępowania w przypadku pominięcia tabletki.

Jeśli od ustalonej pory przyjęcia tabletki minęło mniej niż 12 godzin, wówczas należy niezwłocznie przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejne zażywać zgodnie z harmonogramem o stałej porze. W takiej sytuacji ochrona przed ciążą została zachowana. Gdy zaś minęło więcej niż 12 godzin od zwykłej pory zażycia tabletki, wówczas należy postępować zgodnie z instrukcjami w oryginalnej ulotce producenta.

Czy lek hormonalny Qlaira można stosować jako antykoncepcję po porodzie?

Jeśli kobieta karmi piersią, wówczas powinna skonsultować ze swoim lekarzem sposób zabezpieczania się przed zajściem w ciążę po urodzeniu dziecka. Doustne leki hormonalne zazwyczaj zawierają substancje, które mogą przedostać się do pokarmu i wpływać na funkcjonowanie organizmu dziecka. To ważne, aby wybrać taką metodę antykoncepcji hormonalnej, która jest bezpieczna dla mamy i dziecka.

Jeśli kobieta nie karmi piersią, a chciałaby stosować ochronę przed zajściem w ciążę, wówczas lek można zacząć stosować w okresie od 21 do 28 dni po urodzeniu dziecka. Dokładny termin i sposób przyjmowania tabletek warto omówić ze swoim lekarzem.

Od jakiego wieku można stosować antykoncepcyjny lek Qlaira?

Doustne leki antykoncepcyjne stosuje się u dziewcząt, u których wystąpiła pierwsza miesiączka. U każdej młodej kobiety moment ten może pojawić się w różnym wieku, dlatego o rozpoczęciu stosowania leku najlepiej porozmawiać z lekarzem ginekologiem.

Opis produktu – ulotka leku Qlaira

Podobne leki: