Najważniejsze informacje:
PolaRing to hormonalny system dopochwowy (powszechnie nazywany krążkiem dopochwowym), który uwalnia do krwiobiegu określoną ilość hormonów w ciągu doby. Dowiedz się więcej o tej metodzie antykoncepcji z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań, możesz umówić się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na PolaRing.
postać / dawka | dopochwowy system terapeutyczny, 0,12 mg + 0,015 mg/24 h |
substancja czynna | etonogestrel (etonogestrelum) + etynyloestradiol (ethinylestradiolum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | antykoncepcja hormonalna |
podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. 19, ul. Pelplińska 19 83-200 Starogard Gdański |
System terapeutyczny dopochwowy PolaRing nie podlega refundacji. Występuje pod postacią systemu terapeutycznego dopochwowego, w dawce 0,12 mg + 0,015 mg/24 h i w opakowaniach po 1 i 3 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Terapeutyczny system dopochwowy, jakim jest PolaRing należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, zawierający niewielką ilość dwóch żeńskich hormonów płciowych.
Sprawdź opinie pacjentek o PolaRing.
Dzięki specjalnej konstrukcji substancje te są stale uwalniane do organizmu kobiety, w stałej dawce 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę. To pozwala na utrzymanie stałej dawki leku i skuteczną ochronę przed zajściem w ciążę. Ze względu na fakt, że krążek PolaRing zawiera i uwalnia dwa różne hormony płciowe, jest określany jako złożony preparat antykoncepcyjny.
System terapeutyczny dopochwowy PolaRing wykazuje wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Zawiera dwie substancje czynne, których działanie chroni przed zajściem w ciążę.
Jak w przypadku każdego środka antykoncepcji hormonalnej, mogą pojawić się czynniki, które wpływają na jego skuteczność, np. stosowane leki. Warto porozmawiać z lekarzem, czy przyjmowane przez pacjentkę preparaty nie wpływają na skuteczność antykoncepcji.
Kobieta powinna także regularnie sprawdzać, czy krążek nie wysunął się i czy znajduje się w pochwie. Szczególnie jest to ważne przed i po stosunku. Ważne, aby jednocześnie z krążkami nie stosować innych metod antykoncepcji mechanicznej dla kobiet, takich jak: prezerwatywy dla kobiet, kapturek naszyjkowy czy diafragma.
Lek zawiera substancję czynną - etonogestrel i etynyloestradiol. PolaRing zawiera 11,0 mg etonogestrelu i 3,474 mg etynyloestradiolu.
Pozostałe składniki leku to: etylenu i octanu winylu kopolimer, 28% octanu winylu, poliuretan.
Mechanizm działania krążka jest taki sam, jak tabletek antykoncepcyjnych – uwalniane hormony działają wielokierunkowo na organizm kobiety, co zapobiega zajściu w ciążę. Zasada opiera się na zahamowaniu owulacji i zmianie właściwości śluzu szyjki macicy, co uniemożliwia zapłodnienie.
Krążek aplikuje się samodzielnie do pochwy raz na 3 tygodnie, co jest ogromną zaletą w stosunku do przymusu pamiętania o regularnym, codziennym przyjmowaniu pigułek. Po tym czasie należy go samodzielnie usunąć. Zazwyczaj lekarz opisze instrukcję aplikacji krążka przed pierwszym cyklem, podpowie też, kiedy należy go założyć.
System zakłada się na 3 tygodnie z rzędu, a po jego usunięciu kobieta powinna zrobić tygodniową przerwę. W tym czasie powinno pojawić się krwawienie. Po 7 dniach przerwy należy zaaplikować nowy krążek dopochwowy.
Przed pierwszą aplikacją systemu lekarz zazwyczaj poinstruuje, jak należy to prawidłowo wykonać. Instrukcja jak założyć krążek dopochwowy jest dokładnie opisana także w ulotce PolaRing.
System zakłada się na 3 tygodnie z rzędu, po czym należy zrobić tydzień przerwy bez obecności krążka w pochwie. Zwykle w czasie przerwy w stosowaniu leku pojawia się krwawienie, które może mieć różne nasilenie – od skąpego plamienia po obfitą miesiączkę. Zazwyczaj pojawia się w 2-gim lub 3-cim dniu od wyjęcia krążka. Trwa zazwyczaj kilka dni i może nie zakończyć się przed aplikacją kolejnego systemu po 7-dniowej przerwie. Nowy krążek należy założyć zgodnie z 4-tygodniowym schematem niezależnie od faktu, czy krwawienie zakończyło się, czy jeszcze trwa.
Ważne, aby pilnować założenia nowego krążka w odpowiednim dniu tygodnia i o tej samej porze, co systemy w poprzednich cyklach. Warto ustalić określoną porę zakładania i wyjmowania PolaRing, ponieważ opóźnienie nawet o 3 godziny może powodować zmniejszoną skuteczność antykoncepcyjną preparatu.
Nie zaleca się stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego, jeśli pacjentka:
Szczególną ostrożność podczas stosowania leku PolaRing należy zachować, jeśli pacjentka:
Przed zastosowaniem systemu terapeutycznego dopochwowego PolaRing należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu:
Prawidłowo założony system dopochwowy PolaRing wykazuje wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Jeśli nie zaistnieją czynniki, które mogą osłabiać jego działanie (np. niektóre przyjmowane leki), wówczas kobieta ma zapewnioną wysoką ochronę przed zajściem w ciążę.
Trzeba jednak pamiętać, że krążek jest sposobem na zapobieganie ciąży, a nie metodą antykoncepcji awaryjnej, która ma przerywać już zaistniałą ciążę. Jeżeli kobieta wie lub podejrzewa, że jest w ciąży, nie powinna stosować tego środka antykoncepcyjnego. Jeśli przypuszcza, że mogło dojść do zapłodnienia mimo stosowania krążka, powinna go wyjąć z pochwy i skontaktować się z lekarzem w celu wykonania odpowiednich badań.
W czasie ciąży nie wolno stosować leku PolaRing.
System dopochwowy działa analogicznie jak doustnie stosowane tabletki antykoncepcyjne. Stale uwalnia do krwiobiegu hormony, które działając na organizm kobiety, zapobiegają zapłodnieniu. Niektóre uwolnione składniki mogą przenikać do mleka kobiecego i oddziaływać na prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego nie zaleca się stosowania krążka dopochwowego PolaRing w okresie karmienia piersią.
Jeśli kobieta chciałaby stosować skuteczną metodę antykoncepcyjną po porodzie w okresie karmienia piersią, powinna zwrócić się do swojego lekarza i wspólnie wybrać preparat bezpieczny dla mamy i dziecka.
PolaRing tak jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Częste działania niepożądane PolaRing (mogą występować nie częściej niż u 1 na 10 kobiet) to:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować nie częściej niż u 1 na 100 kobiet) to:
Do rzadkich objawów niepożądanych (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 1000 kobiet) zalicza się:
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Krążka PolaRing nie należy stosować, jeśli zmienił kolor lub jeśli widoczne są oznaki uszkodzenia.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku PolaRing.
Nie. Lek występuje tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.
Zarówno NuvaRing, jak i PolaRing mają tę samą substancję czynną i przyjmują postać systemu terapeutycznego dopochwowego. Substancję czynną zawierają w takich samych ilościach. Zatem leki można stosować zamiennie.