Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
PolaRing

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

PolaRing to hormonalny system dopochwowy (powszechnie nazywany krążkiem dopochwowym), który uwalnia do krwiobiegu określoną ilość hormonów w ciągu doby. Dowiedz się więcej o tej metodzie antykoncepcji z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań, możesz umówić się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na PolaRing.

Podstawowe informacje o leku PolaRing:

 • nazwa: PolaRing

 • dawka: (0,12 mg + 0,015 mg)/24 h

 • postać: dopochwowy system terapeutyczny

 • substancja czynna: etonogestrel (etonogestrelum) + etynyloestradiol (ethinylestradiolum)

 • dostępne wielkości opakowań: 1 szt., 3 szt., 6 szt.

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Środki antykoncepcyjne

Krążek dopochwowy PolaRing – wygoda i skuteczna ochrona przed zajściem w ciążę

Hormonalny system dopochwowy uwalnia w każdej dobie odpowiednią, tę samą ilość dwóch różnych żeńskich hormonów płciowych. Substancje te, oddziaływując na organizm kobiety, wielokierunkowo chronią ją przed zajściem w ciążę. Ogromną zaletą tego środka antykoncepcyjnego jest wygoda – wystarczy raz w miesiącu założyć krążek, nie ma potrzeby pamiętania o codziennym przyjmowaniu tabletki. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

PolaRing – jak działa krążek dopochwowy?

Terapeutyczny system dopochwowy, jakim jest PolaRing, to środek antykoncepcyjny zawierający niewielką ilość dwóch żeńskich hormonów płciowych. Dzięki specjalnej konstrukcji substancje te są stale uwalniane do organizmu kobiety, w stałej dawce 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę. To pozwala na utrzymanie stałej dawki leku i skuteczną ochronę przed zajściem w ciążę. Ze względu na fakt, że krążek PolaRing zawiera i uwalnia dwa różne hormony płciowe, jest określany jako złożony preparat antykoncepcyjny.

Krążek PolaRing – jak stosować? Kiedy zakładać?

Mechanizm działania krążka jest taki sam, jak tabletek antykoncepcyjnych – uwalniane hormony działają wielokierunkowo na organizm kobiety, co zapobiega zajściu w ciążę. Zasada opiera się na zahamowaniu owulacji i zmianie właściwości śluzu szyjki macicy, co uniemożliwia zapłodnienie.

Inny jest jednak sposób stosowania. Krążek aplikuje się samodzielnie do pochwy raz na 3 tygodnie, co jest ogromną zaletą w stosunku do przymusu pamiętania o regularnym, codziennym przyjmowaniu pigułek. Po tym czasie należy go samodzielnie usunąć. Zazwyczaj lekarz opisze instrukcję aplikacji krążka przed pierwszym cyklem, podpowie też, kiedy należy go założyć.

System zakłada się na 3 tygodnie z rzędu, a po jego usunięciu kobieta powinna zrobić tygodniową przerwę. W tym czasie powinno pojawić się krwawienie. Po 7 dniach przerwy należy zaaplikować nowy krążek dopochwowy.

Krążek dopochwowy PolaRing – czy jest skuteczny, czy chroni przed ciążą?

Złożony system terapeutyczny PolaRing wykazuje wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Zawiera dwie substancje czynne, których działanie chroni przed zajściem w ciążę.

Jak w przypadku każdego środka antykoncepcji hormonalnej, mogą pojawić się czynniki, które wpływają na jego skuteczność, np. stosowane leki. Warto porozmawiać z lekarzem, czy przyjmowane przez pacjentkę preparaty nie wpływają na skuteczność antykoncepcji.

Kobieta powinna także regularnie sprawdzać, czy krążek nie wysunął się i czy znajduje się w pochwie. Szczególnie jest to ważne przed i po stosunku. Ważne, aby jednocześnie z krążkami nie stosować innych metod antykoncepcji mechanicznej dla kobiet, takich jak: prezerwatywy dla kobiet, kapturek naszyjkowy czy diafragma.

Jak założyć krążek antykoncepcyjny PolaRing? Jak zdjąć?

Przed pierwszą aplikacją systemu lekarz zazwyczaj poinstruuje, jak należy to prawidłowo wykonać. Instrukcja jak założyć krążek dopochwowy jest dokładnie opisana także w ulotce PolaRing.

 • Przed aplikacją dokładnie umyć ręce, sprawdzić datę ważności na opakowaniu.

 • Kobieta powinna przyjąć wygodną pozycję: kucając, z jedną nogą uniesioną lub leżąc.

 • Wyjąć krążek z opakowania i ścisnąć go kciukiem i palcem wskazującym.

 • Należy wsunąć krążek do pochwy na tyle głęboko, aby nie wypadał. W prawidłowej pozycji kobieta nie czuje obecności systemu w pochwie.

 • Po 3 tygodniach system należy wyjąć z pochwy, np. zaczepiając palcem wskazującym o brzeg i wysuwając go na zewnątrz.

Przerwa w stosowaniu PolaRing – czy i kiedy pojawia się krwawienie?

System zakłada się na 3 tygodnie z rzędu, po czym należy zrobić tydzień przerwy bez obecności krążka w pochwie. W tym czasie powinno pojawić się krwawienie, które może mieć różne nasilenie – od skąpego plamienia po obfitą miesiączkę. Zazwyczaj pojawia się w 2-gim lub 3-cim dniu od wyjęcia krążka. Trwa zazwyczaj kilka dni i może nie zakończyć się przed aplikacją kolejnego systemu po 7-dniowej przerwie. Nowy krążek należy założyć zgodnie z 4-tygodniowym schematem niezależnie od faktu, czy krwawienie zakończyło się, czy jeszcze trwa.

Kiedy założyć nowy krążek PolaRing?

Ważne, aby pilnować założenia nowego krążka w odpowiednim dniu tygodnia i o tej samej porze, co systemy w poprzednich cyklach. Warto ustalić określoną porę zakładania i wyjmowania PolaRing, ponieważ opóźnienie nawet o 3 godziny może powodować zmniejszoną skuteczność antykoncepcyjną preparatu.

PolaRing a ciąża

rawidłowo założony system dopochwowy PolaRing wykazuje wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Jeśli nie zaistnieją czynniki, które mogą osłabiać jego działanie (np. niektóre przyjmowane leki), wówczas kobieta ma zapewnioną wysoką ochronę przed zajściem w ciążę.

Trzeba jednak pamiętać, że krążek jest sposobem na zapobieganie ciąży, a nie metodą antykoncepcji awaryjnej, która ma przerywać już zaistniałą ciążę. Jeżeli kobieta wie lub podejrzewa, że jest w ciąży, nie powinna stosować tego środka antykoncepcyjnego. Jeśli przypuszcza, że mogło dojść do zapłodnienia mimo stosowania krążka, powinna go wyjąć z pochwy i skontaktować się z lekarzem w celu wykonania odpowiednich badań.

Czy można stosować krążek PolaRing w czasie karmienia piersią?

System dopochwowy działa analogicznie jak doustnie stosowane tabletki antykoncepcyjne. Stale uwalnia do krwiobiegu hormony, które działając na organizm kobiety, zapobiegają zapłodnieniu. Niektóre uwolnione składniki mogą przenikać do mleka kobiecego i oddziaływać na prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego nie zaleca się stosowania krążka dopochwowego PolaRing w okresie karmienia piersią.

Jeśli kobieta chciałaby stosować skuteczną metodę antykoncepcyjną po porodzie w okresie karmienia piersią, powinna zwrócić się do swojego lekarza i wspólnie wybrać preparat bezpieczny dla mamy i dziecka.

Opis produktu – ulotka leku PolaRing (0,12 mg + 0,015 mg)/24 h