Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Orlifique

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Orlifique

Tabletki Orlifique to skuteczna ochrona przed zajściem w ciążę w postaci złożonego leku antykoncepcyjnego. Dowiedz się więcej o preparacie z oryginalnej ulotki producenta i opisu poniżej. Jeśli masz wątpliwości, umów się na e-wizytę. E-receptę na Orlifique zamówisz na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Orlifique:

  • nazwa: Orlifique
  • dawka: 0,1 mg + 0,02 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: lewonorgestrel (levonorgestrelum) + etynyloestradiol (ethinylestradiolum)
  • dostępne wielkości opakowań: 28 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Orlifique – złożony doustny środek antykoncepcyjny skutecznie zapobiegający zajściu w ciążę

Te tabletki hormonalne zawierające w składzie dwie substancje czynne wykazują wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Lewonorgestrel i etynyloestradiol hamują owulację, co zapobiega uwalnianiu komórek jajowych z jajników. Regularne stosowanie preparatu zgodnie ze wskazaniami pozwala zapobiegać zajściu w ciążę. Lek Orlifique dostępny jest wyłącznie na receptę.

Środek zapobiegający ciąży Orlifique – jak działa?

Każda różowa tabletka leku Orlifique zawiera niewielką ilość dwóch syntetycznych hormonów żeńskich – to lewonorgestrel i etynyloestradiol, które oddziałują na organizm kobiety chroniąc ją przed zajściem w ciążę. Ich kluczowy mechanizm działania opiera się na zahamowaniu procesu dojrzewania i uwalniania komórki jajowej w jajniku, co zabezpiecza przed zapłodnieniem i zajściem w ciążę. Ponadto substancje hormonalne wpływają na gęstość śluzu w drogach rodnych kobiety, co utrudnia transport plemników i ich połączenie się z komórką jajową, nawet gdyby doszło do jej uwolnienia.

Orlifique to skuteczny lek antykoncepcyjny, który stosuje się w celu zapobiegania ciąży. Jak większość doustnych złożonych preparatów hormonalnych wykazuje wysoką ochronę antykoncepcyjną. Określa to bardzo niski wskaźnik Pearla.

Tabletki Orlifique – dawkowanie, jak stosować?

Każde opakowanie Orlifique zawiera 28 tabletek powlekanych, przeznaczonych do stosowania podczas jednego 28-dniowego cyklu miesiączkowego. Tabletki na blistrze ułożone są w określonej kolejności, należy je stosować zgodnie z kierunkiem strzałek.

Należy stosować jedną tabletkę na dobę, najlepiej o tej samej porze, zgodnie ze schematem na blistrze. Każde opakowanie zawiera 21 różowych tabletek zawierających substancje czynne oraz 7 tabletek białych, określanych także jako tabletki placebo. Nie zawierają one w składzie substancji czynnych.

Orlifique i krwawienia śródcykliczne – kiedy powinny niepokoić?

Kiedy kobieta rozpoczyna stosowanie antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek Orlifique, wówczas w ciągu kilku pierwszych miesięcy mogą pojawić się tzw. krwawienia śródcykliczne, czyli plamienia lub skąpe krwawienia w czasie stosowania różowych tabletek zawierających substancje czynne. W tym okresie jest to stan naturalny, kiedy organizm przystosowuje się do nowego leku. Krwawienia śródcykliczne podczas stosowania Orlifique mogą się pojawić, ale nie u każdej kobiety występują. Nie należy się nimi niepokoić.

Jednak jeśli krwawienia podczas stosowania różowych tabletek pojawiają się także w kolejnych miesiącach, stają się bardziej obfite lub pojawiają się dopiero po pewnym czasie, wówczas warto skonsultować się ze swoim lekarzem i wykonać badania, które pozwolą poznać ich przyczynę.

Krwawienie z odstawienia podczas stosowania Orlifique – kiedy powinno wystąpić?

Po zażyciu ostatniej różowej tabletki należy (zgodnie ze schematem) rozpocząć stosowanie białych tabletek placebo. Zazwyczaj po 2-3 dniach zażywania ich pojawia się plamienie lub krwawienie przypominające miesiączkę, określane jako krwawienie z odstawienia. To naturalny stan, który trwa zazwyczaj kilka dni.

Orlifique i brak krwawienia z odstawienia – co oznacza?

Wiele kobiet zastanawia się, czy brak krwawienia podczas stosowania tabletek placebo oznacza, że zaszły w ciążę. Nie, pojedyncze przypadki, kiedy krwawienie nie pojawia się, zazwyczaj nie oznacza ciąży. Jeśli wszystkie tabletki były stosowane prawidłowo, żadna nie została pominięta, nie występowały nasilone wymioty i biegunka, wówczas prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo niskie.

Niepokoić może sytuacja, kiedy krwawienie z odstawienia nie występuje dwa razy z rzędu. W takiej sytuacji kobieta powinna skontaktować się ze swoim lekarzem i wykluczyć ciążę przed rozpoczęciem stosowania kolejnego opakowania tabletek Orlifique.

Kiedy zacząć stosować nowe opakowanie Orlifique?

Po zażyciu ostatniej białej tabletki z blistra, należy następnego dnia o stałej porze rozpocząć stosowanie pierwszej tabletki z nowego opakowania. W przypadku środka antykoncepcyjnego Orlifique nie stosuje się przerwy w przyjmowaniu tabletek z kolejnych opakowań. Różową pierwszą tabletkę z nowego opakowania kobieta powinna zażyć dokładnie po 28 dniach od zażycia pierwszej tabletki z poprzedniego blistra. Należy to zrobić niezależnie od faktu, czy krwawienie z odstawienia zakończyło się, czy nie.

Orlifique – pominięcie tabletki. Co zrobić?

Jeśli kobieta pominęła jedną z białych tabletek placebo z 4. rzędu na blistrze, wówczas zapomnianą tabletkę należy wyrzucić, a kolejną przyjąć o zwykłej porze. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Jeśli zaś kobieta zapomniała przyjąć jedną lub więcej różowych tabletek, wówczas powinna zapoznać się ze schematem postępowania wskazanym w oryginalnej ulotce Orlifique. W zależności od tygodnia cyklu oraz liczby pominiętych tabletek, różne są zalecane schematy postępowania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się ze swoim lekarzem.

Gdy nie minęło 12 godzin od zwykłej pory przyjęcia różowej tabletki, wówczas należy ją jak najszybciej zażyć, a kolejne przyjąć zgodnie ze schematem. W takich przypadkach ochrona antykoncepcyjna jest zachowana.

Orlifique a ciąża

Stosowanie tego leku antykoncepcji hormonalnej ma na celu zapobieganie zajściu w ciążę. Preparat nie jest wskazany jako środek antykoncepcji awaryjnej.

Jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, przez wzięciem tabletek Orlifique powinna skonsultować się z lekarzem ginekologiem i przeprowadzić badania, które mają na celu wykluczenie ciąży.

Czy podczas karmienia piersią można stosować tabletki Orlifique?

Gdy kobieta karmi piersią, nie powinna stosować antykoncepcyjnych środków hormonalnych. Większość preparatów zażywanych doustnie zawiera syntetyczne hormony, które mogą przenikać do mleka matki i wpływać na funkcjonowanie organizmu dziecka. W okresie karmienia piersią nie zaleca się stosowania Orlifique.

Jeśli kobieta chciałaby zabezpieczyć się przed kolejną ciążą w okresie karmienia i stosować antykoncepcję po porodzie, powinna o tym porozmawiać z lekarzem. Wspólnie powinni wybrać metodę ochrony przed ciążą, która jest bezpieczna dla matki i dziecka, np. w postaci prezerwatyw.

Opis produktu – ulotka leku Orlifique 0,1 mg + 0,02 mg

Podobne leki: