Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Naraya

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Naraya

Szukasz skutecznych tabletek antykoncepcyjnych, które chronią przed zajściem w ciążę, łagodzą zmiany trądzikowe i zapobiegają pojawianiu się niepożądanych objawów długotrwałego stosowania antykoncepcji hormonalnej? Dowiedz się więcej i wypróbuj lek Naraya. Przeczytaj opis poniżej i ulotkę producenta. Umów się na e-wizytę i zamów e-receptę na receptomat.pl. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Naraya:

 • nazwa: Naraya
 • dawka: 3 mg + 0,02 mg
 • postać: tabletki powlekane
 • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + drospirenon (drospirenonum)
 • dostępne wielkości opakowań: 21, 63 tabletki
 • status: lek na receptę (RX)
 • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Naraya – jednofazowy doustny środek antykoncepcyjny z niewielką ilością hormonów

To lek antykoncepcyjny zawierający niewielką ilość dwóch syntetycznych pochodnych żeńskich hormonów płciowych. Naraya skutecznie zapobiega zajściu w ciążę, a dodatkowo wspomaga leczenie trądziku i niweluje niepożądane efekty uboczne stosowania antykoncepcji doustnej. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Środek antykoncepcyjny Naraya – jak działa?

Lek to preparat złożony zawierający dwie syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych: etynyloestradiol i drosperidon. Działają one wielokierunkowo na organizm kobiety, skutecznie zapobiegając zajściu w ciążę. Mechanizm działania substancji czynnych opiera się na:

 • hamowaniu owulacji, przez co nie dochodzi do jajeczkowania

 • zmianach we właściwościach błony śluzowej macicy

 • zmianie w gospodarce wydzielniczej

 • utrudnionym transporcie plemników i zmniejszeniu ich ruchliwości.

Dwie substancje czynne dają wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Z jednej strony nie dochodzi do dojrzewania i uwalniania z jajników komórki jajowej, a z drugiej – utrudniony jest dostęp plemników do macicy.

Naraya łagodzi objawy stosowania antykoncepcji

Wiele kobiet ma obawy, że podczas długotrwałego stosowania antykoncepcji hormonalnej pojawią się u niej niekorzystne objawy w postaci: nadwagi, gromadzenia wody w organizmie i uczucia ociężałości, spadku libido czy bolesności piersi.

Naraya zawiera w składzie drosperidon, który zmniejsza niepożądane skutki uboczne wynikające ze stosowania etynyloestradiolu. Drosperidon skutecznie leczy trądzik, redukuje tkliwość piersi, opuchliznę i uczucie ociężałości (poprzez zapobieganie gromadzeniu się wody w organizmie), utrzymuje ciśnienie krwi na stałym poziomie. Co więcej, stosowanie pigułek z drosperidonem redukuje ryzyko pojawienia się plamień i krwawień śródcyklicznych.

Tabletki Naraya – dawkowanie, jak stosować?

Każde opakowanie pigułek Naraya zawiera blister z ułożonymi w odpowiedniej kolejności 21 tabletkami zawierającymi hormonalne substancje czynne. Należy przyjmować jedną tabletkę na dobę, zgodnie z kolejnością wskazaną przez strzałki, przez kolejne 21 dni cyklu.

Po zażyciu ostatniej tabletki z blistra należy zrobić 7-dniową przerwę, kiedy nie przyjmuje się żadnej tabletki. Po tym czasie, należy rozpocząć stosowanie kolejnego opakowania. Na blistrze są oznaczone dni tygodnia, co ułatwia kontrolę regularności stosowania. Kobieta może dzięki temu sprawdzić, czy każda z tabletek przyjmowana jest w odpowiednim dniu oraz czy żadna nie została pominięta.

Kiedy wziąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania Naraya?

Pierwsza tabletka z nowego opakowania Naraya powinna być przyjęta tego samego dnia tygodnia, co pierwsza tabletka z poprzedniego blistra, tylko 28 dni później.

Po 7 dniach przerwy, ósmego dnia od przyjęcia ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania, należy o zwykłej ustalonej porze zażyć pierwszą tabletkę z nowego opakowania.

O jakiej porze najlepiej brać tabletki antykoncepcyjne?

Pigułki antykoncepcyjne najlepiej przyjmować o stałej porze, codziennie wieczorem. Tabletkę należy połknąć w całości, nie gryź, nie rzuć, w razie potrzeby popić wodą.

Naraya – plamienia i krwawienia podczas stosowania tabletek

W czasie pierwszych kilku miesięcy, kiedy kobieta rozpoczęła stosowanie tabletek Naraya, mogą pojawić się tzw. plamienia lub krwawienia śródcykliczne. W tym okresie nie powinny one niepokoić, bowiem organizm przystosowuje się do nowego leku.

Jeśli jednak krwawienia śródcykliczne występują także w kolejnych cyklach lub pojawiają się dopiero po kilku miesiącach stosowania, warto powiadomić o tym swojego lekarza i razem próbować ustalić przyczynę.

Lek Naraya – kiedy pojawia się krwawienie z odstawienia?

W każdym cyklu stosowania tabletek (21 dni zażywania kolejnych tabletek + 7 dni przerwy) powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Rozpoczyna się ono zazwyczaj w 2-3. dniu od przyjęcia ostatniej tabletki i trwa kilka dni. Może mieć postać niewielkiego plamienia lub obfitej miesiączki. Nawet u jednej kobiety w różnych cyklach może być raz skąpe a raz obfite.

Krwawienie z odstawienia nie pojawia się – czy należy się martwić?

Może zdarzyć się sytuacja, kiedy w czasie 7-dniowej przerwy bez tabletek krwawienie z odstawienia nie występuje. Jeśli to zdarza się jednorazowo, wszystkie tabletki były przyjmowane prawidłowo zgodnie ze schematem, nie pojawiły się ostre wymioty i biegunka oraz żadne inne czynniki wpływające na obniżenie ochrony antykoncepcyjnej, wówczas prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo niskie.

Jeśli jednak plamienie lub krwawienie z odstawienia nie pojawia się dwa razy z rzędu, wówczas przed rozpoczęciem kolejnego opakowania leku Naraya warto skonsultować się z lekarzem i wykluczyć ciążę.

Środek antykoncepcyjny Naraya a ciąża

Pigułki hormonalne Naraya stosowane są w celu zapobiegania zajściu w ciążę. Lek nie jest wskazany jako środek antykoncepcji awaryjnej.

Jeśli kobieta jest w ciąży, domyśla się, że może być lub w najbliższym czasie planuje mieć dziecko, wówczas nie powinna stosować złożonych środków antykoncepcyjnych.

Pominięcie tabletki Naraya – co zrobić?

Jeśli kobieta zapomniała o przyjęciu jednej lub kilku tabletek, wówczas powinna zapoznać się szczegółowo z informacjami w ulotce, a w razie jakichkolwiek wątpliwości – porozmawiać ze swoim lekarzem.

Jeśli nie minęło 12 godzin od zwykłej pory przyjęcia tabletki, wówczas należy jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę, a kolejne przyjmować według schematu o tej samej porze. W takiej sytuacji ochrona antykoncepcyjna jest zachowana i nie trzeba stosować dodatkowego zabezpieczenia podczas stosunków seksualnych.

Jeśli zaś czas od przyjęcia zapomnianej tabletki jest dłuższy niż 12 godzin, wówczas należy stosować dodatkowe formy zabezpieczenia przed zajściem w ciążę, np. w postaci prezerwatyw. Różne są zalecenie postępowania w zależności od tygodnia stosowania tabletek, w który została pominięta pigułka. Warto zapoznać się z informacjami w oryginalnej ulotce producenta Naraya.

Naraya a antykoncepcja po porodzie. Czy można stosować ten lek podczas karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania doustnych złożonych środków antykoncepcyjnych podczas karmienia piersią. Zazwyczaj zawierają one substancje czynne, które przenikają do mleka matki i mogą mieć wpływ na organizm dziecka.

Jeśli po porodzie kobieta chciałaby stosować antykoncepcję by zapobiec zajściu w kolejną ciążę, wówczas powinna porozmawiać ze swoim lekarzem na temat innych metod zabezpieczenia, np. w postaci prezerwatyw.

Opis produktu – ulotka leku Naraya 3 mg + 0,02 mg

Podobne leki: