Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Dionelle

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz tabletek antykoncepcyjnych, które pomagają jednocześnie w leczeniu trądziku? Dowiedz się więcej o leku Dionelle z opisu poniżej i z oryginalnej ulotki producenta. W razie pytań, na teleporadę umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Dionelle.

Podstawowe informacje o leku Dionelle:

  • nazwa: Dionelle

  • dawka: 0,03 mg + 2 mg

  • postać: tabletki powlekane

  • substancja czynna:  etynyloestradiol (ethinylestradiolum) + dienogest (dienogestum)

  • dostępne wielkości opakowań: 21 tabl., 63 tabl., 126 tabl.

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki Dionelle – skuteczna antykoncepcja i leczenie trądziku

Dionelle to pigułki antykoncepcyjne, które stosuje się w celu zapobiegania zajściu w ciążę, a dzięki zawartości dienogestu, są one pomocne także do leczenia trądziku o umiarkowanym nasileniu. Preparat jest w postaci tabletek stosowanych przez 21 dni kolejnych, po tym czasie należy zrobić 7-dniową przerwę. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Antykoncepcja hormonalna Dionelle – jak działa?

Jest to złożony doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwie substancje czynne o charakterze żeńskich hormonów płciowych. Dienogest jest zaliczany do grupy progestagenów, a etynyloestradiol do estrogenów. Wszystkie tabletki w opakowaniu Dionelle zawierają taką samą ilość hormonów, dlatego preparat ten jest określany jako lek antykoncepcyjny jednofazowy.

Hormony zawarte w tabletkach Dionelle działają wielokierunkowo na organizm kobiety, co przy regularnym i prawidłowym stosowaniu zapewnia wysoką ochronę przed zajściem w ciążę. Preparat działa poprzez zahamowanie owulacji oraz zmianę właściwości śluzu szyjki macicy, co utrudnia przemieszczanie się plemników.

Tabletki antykoncepcyjne Dionelle na trądzik

Dodatkowo lek Dionelle jest pomocny w leczeniu trądziku o umiarkowanym nasileniu, u których nieskuteczna okazała antybiotykoterapia miejscowa lub terapia antybiotykami stosowanymi doustnie.

Preparat jest przeznaczone dla kobiet, które zmagają się z trądzikiem, wcześniejsze leczenie zakończyło się niepowodzeniem, a które jednocześnie chcą stosować metodę antykoncepcji hormonalnej.

Badania wykazały, że u kobiet, u których trądzik jest wynikiem nasilonego działania męskich hormonów płciowych, preparat Dionelle łagodzi zmiany skórne i poprawia jej kondycję.

Kiedy widać efekty leczenia trądziku przy stosowaniu Dionelle?

Widoczna poprawa jest widoczna po przynajmniej 3 miesiącach stosowania tabletek Dionelle. Zazwyczaj w okresie po 3-6 miesiącach terapii specjalista weryfikuje efekty leczenia trądziku i decyduje o dalszej terapii.

Antykoncepcja Dionelle – jak stosować?

Każdy blister leku Dionelle zawiera 21 tabletek ułożonych w określonej kolejności, w której należy je zażywać. Stosuje się jedną tabletkę na dobę, codziennie o tej samej porze, popijając wodą w miarę potrzeby. Tabletki na blistrze oznaczone są kolejnymi dniami tygodnia, co ma ułatwić kontrolę nad poprawnością przyjmowania tabletek.

Pierwszą tabletkę z blistra przyjmuje się pierwszego dnia cyklu, a potem kolejne przez 21 dni. Po tym czasie należy zrobić 7-dniową przerwę, w czasie której nie zażywa się żadnych tabletek i powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Jest kwestią indywidualną, jak nasilone jest krwawienie – może przyjąć postać obfitej miesiączki lub skąpego plamienia. Po tym czasie należy rozpocząć nowe opakowanie leku.

Dionelle – kiedy pojawia się krwawienie?

W czasie 7-dniowej przerwy od stosowania środka antykoncepcyjnego Dionelle powinno w każdym cyklu pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj rozpoczyna się ono 2-3 dnia od zażycia ostatniej tabletki i trwa kilka dni. Po tygodniowej przerwie należy przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania niezależnie od faktu, czy krwawienie już zakończyło się, czy jeszcze trwa.

Dionelle – co zrobić, jeśli krwawienie nie pojawia się? Czy to oznacza ciążę?

Mogą zdarzyć incydentalne przypadki, kiedy podczas 7-dniowej przerwy od przyjmowania tabletek Dionelle nie pojawia się krwawienie. Jeśli w mijającym cyklu pojawiły się sytuacje, które mogłyby wpłynąć na ochronę antykoncepcyjną (np. pominięcie tabletki, wymioty, biegunka), wówczas należy sprawdzić, czy kobieta nie jest w ciąży. Jeśli nie wystąpiły żadne z czynników wpływających na skuteczność leku, wówczas jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że mogło dojść do zapłodnienia.

Kobieta powinna obserwować swoje ciało i jeśli krwawienie nie pojawi się w dwóch kolejnych cyklach, może oznaczać ciążę. Przed rozpoczęciem stosowania tabletek Dionelle z nowego opakowania należy zrobić badania, które wykluczą ciążę.

Krwawienia i plamienia podczas stosowania Dionelle – czy powinny martwić?

W początkowym okresie stosowania tabletek Dionelle mogą pojawić się krwawienia i plamienia także w dniach, kiedy kobieta zażywa lek. W tym czasie jest to naturalne, ponieważ organizm przyzwyczaja się do nowego preparatu. Jeżeli jednak po 3-4 pierwszych miesiącach adaptacji krwawienia śródcykliczne (międzymiesiączkowe) nadal utrzymują się lub pojawiają się dopiero po kilku miesiącach stosowania leku, wówczas warto skonsultować się ze swoim lekarzem i wspólnie ustalić ich przyczynę.

Tabletki Dionelle – kiedy zacząć nowe opakowanie?

Antykoncepcję hormonalną Dionelle stosuje się w cyklach 28-dniowych: 21 kolejnych dni przyjmowania tabletek i 7 dni przerwy. Po tym czasie należy rozpocząć nowe opakowanie leku. Ósmego dnia od zażycia ostatniej pigułki z poprzedniego blistra należy o zwykłej porze przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania. Dla ułatwienia każdą pierwszą tabletkę z kolejnego nowego opakowania należy zażyć w ten sam dzień tygodnia, ale z odstępem 28 dni.

Od jakiego wieku można stosować lek antykoncepcyjny na trądziki Dionelle?

Preparat może być stosowany przez młode kobiety, u których pojawiła się już pierwsza miesiączka. To ważne, aby przed rozpoczęciem zażywania tabletek antykoncepcyjnych pomocnych też w leczeniu trądziku, skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania. Lekarz dobierze preparat najlepiej odpowiadający na potrzeby kobiety i dla niej bezpieczny.

Dionelle – bez recepty czy na receptę?

Lek Dionelle należy do grupy złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych, które w Polsce są dostępne wyłącznie na receptę. Niezależnie od wielkości opakowania, lek może zostać wydany wyłącznie z przepisu lekarza.

Lek Dionelle – pominięcie tabletki. Co zrobić?

W zależności od liczby pominiętych tabletek, czasu, który upłynął od zastosowania ostatniej prawidłowo przyjętej pigułki i tygodnia cyklu, w którym została pominięta, różne są zalecane tryby postępowania, aby w pełni zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę.

W sytuacji, kiedy od zwykłej pory przyjęcia tabletki minęło mniej niż 12 godzin, wówczas kobieta powinna jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę, a kolejną przyjąć o ustalonej porze. W takim przypadku ochrona antykoncepcyjna jest zachowana i nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Jeżeli jednak od ustalonej pory minęło więcej niż 12 godzin, wówczas skuteczność leku w zapobieganiu ciąży może być zmniejszona. W ulotce Dionelle są dokładnie opisane zalecenia co do postępowania w przypadku pominięcia tabletek w konkretnych tygodniach zażywania leku. Zazwyczaj też niezbędna jest dodatkowa ochrona (np. w postaci prezerwatyw) przed zajściem w ciążę.

Opis produktu – ulotka leku Dionelle 0,02 mg + 3 mg