Receptomat » Axia Forte Plus
Axia Forte Plus
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc przy antykoncepcji hormonalnej
- Zapytaj o zastosowanie Axia Forte Plus
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
- Lek Axia Forte Plus stosowany jest w celu zapobiegania ciąży.
- Tabletki antykoncepcyjne Axia Forte Plus zawierają dwie substancje czynne: drospirenon oraz etynyloestradiol.
- Środki antykoncepcyjne Axia Forte Plus dostępne są wyłącznie na receptę.
- dostępność na receptę
- wskazania antykoncepcja hormonalna
- postać tabletki powlekane
- dawka 0,03 mg + 3 mg
- substancja czynna drospirenon (drospirenone) + Etynyloestradiol (ethinylestradiol)
- podmiot odpowiedzialny Adamed Pharma S.A.
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 19 marca, 2024-
Data publikacji19 marca, 2024
-
Ostatnia aktualizacja5 lipca, 2024
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta
- bez wcześniejszej antykoncepcji hormonalnej. Należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego,
- po złożonym hormonalnym środku antykoncepcyjnym. Rozpocząć następnego dnia po ostatniej aktywnej tabletce poprzedniego środka lub zgodnie z zaleceniami dla konkretnego rodzaju antykoncepcji,
- po metodzie progestagenowej. Można rozpocząć w dowolnym dniu, z zaleceniem stosowania dodatkowej metody antykoncepcyjnej przez pierwsze 7 dni,
- po poronieniu w pierwszym trymestrze. Możliwe jest natychmiastowe rozpoczęcie stosowania,
- po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze. Zaleca się rozpoczęcie między 21. a 28. dniem po zdarzeniu, z zaleceniem stosowania dodatkowej metody antykoncepcyjnej przez pierwsze 7 dni w przypadku późniejszego rozpoczęcia.
- mniej niż 24 godziny, Ochrona antykoncepcyjna nie jest zmniejszona, należy przyjąć pominiętą tabletkę natychmiast,
- więcej niż 24 godziny. Może dojść do zmniejszenia ochrony antykoncepcyjnej. Należy postępować zgodnie z zasadami, które zapewniają, że przerwa w stosowaniu tabletek nie przekroczy 7 dni i że przez 7 dni przed pominięciem tabletki przyjmowano je regularnie.
- dzieci i młodzież: Produkt przeznaczony po pierwszej miesiączce, bez różnic w bezpieczeństwie i skuteczności u osób poniżej 18 lat w porównaniu z dorosłymi,
- pacjentki w podeszłym wieku: Nie stosować po menopauzie,
- zaburzenia czynności wątroby i nerek: Produkt jest przeciwwskazany u pacjentek z ciężkimi chorobami wątroby oraz ciężką niewydolnością nerek.
- nadwrażliwość na składniki aktywne lub pomocnicze,
- aktywna lub przebyta żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE), np. zakrzepica żył głębokich (DVT) lub zatorowość płucna (PE),
- dziedziczna lub nabyta predyspozycja do VTE, np. oporność na aktywowane białko C (APC), niedobór antytrombiny III, białka C lub S,
- rozległe operacje z długotrwałym unieruchomieniem,
- wysokie ryzyko VTE z wieloma czynnikami ryzyka,
- aktywne lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (ATE), np. zawał serca, udar mózgu, TIA,
- dziedziczna lub nabyta skłonność do ATE, np. hiperhomocysteinemia, przeciwciała antyfosfolipidowe,
- migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi,
- wysokie ryzyko ATE z wieloma czynnikami ryzyka lub ciężkimi czynnikami, np. cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie, dyslipoproteinemia,
- ciężka choroba wątroby obecnie lub w wywiadzie,
- ciężka lub ostra niewydolność nerek,
- obecne lub przebyte nowotwory wątroby,
- hormonozależne nowotwory (np. narządów rodnych lub piersi),
- nieustalone krwawienie z pochwy,
- jednoczesne stosowanie z ombitaswir/parytaprewir/rytonawir, dazabuwir, glekaprewir/pibrentaswir lub sofosbuwir/welpataswir/woksylaprewir.
- Substancje zwiększające klirens hormonów płciowych:
- barbiturany,
- bosentan,
- karbamazepina,
- fenytoina,
- prymidon,
- ryfampicyna,
- rytonawir,
- newirapina,
- efavirenz,
- felbamat,
- gryzeofulwina,
- oksykarbazepina,
- topiramat,
- produkty zawierające ziele dziurawca.
- Substancje o zmiennym wpływie na klirens hormonów płciowych:
- inhibitory proteazy HIV,
- nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy,
- inhibitory HCV.
- nasilenie objawów dziedzicznego i nabytego obrzęku naczynioruchowego.
- depresja,
- ból głowy,
- migrena,
- nudności,
- zaburzenia miesiączkowania,
- kandydoza.
- zwiększenie lub zmniejszenie popędu płciowego,
- nadciśnienie tętnicze,
- biegunka,
- wymioty,
- trądzik,
- świąd skóry,
- powiększenie piersi,
- łysienie,
- zmniejszenie bądź zwiększenie masy ciała.
- astma,
- niedosłuch,
- żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
- rumień guzowaty lub wielopostaciowy,
- wydzielina z piersi.
O leku
Ile kosztuje lek Axia Forte Plus? Cena, refundacja
Tabletki antykoncepcyjne Axia Forte Plus nie są obecnie refundowane. Ich cena zależy od apteki i wynosi obecnie od ok. 27 zł do ok. 60 zł.
Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.
Axia Forte Plus – jak działa, na co i dla kogo?
Lek Axia Forte Plus jest stosowany jako metoda antykoncepcji doustnej. Jego działanie polega na zapobieganiu ciąży poprzez złożone oddziaływanie hormonalne. Przed zastosowaniem tego środka konieczna jest indywidualna ocena czynników ryzyka u pacjentki, w tym szczególnie pod kątem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Ocena ta powinna uwzględniać porównanie ryzyka związanego z użyciem Axia Forte Plus w stosunku do innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Lek jest przeznaczony dla kobiet, u których przeprowadzono taką ocenę i uznano, że korzyści ze stosowania przewyższają potencjalne ryzyko.
Axia Forte Plus – skład leku
Axia Forte Plus zawiera w składzie dwie substancje czynne: etynyloestradiol w ilości 0,03 mg oraz drospirenon w dawce 3 mg na każdą żółtą tabletkę powlekaną.
W składzie żółtych tabletek powlekanych znajdują się również substancje pomocnicze, wśród których laktoza jednowodna występuje w ilości 62 mg na tabletkę. Białe tabletki powlekane, będące placebo, nie zawierają substancji czynnych, lecz posiadają w swoim składzie substancje pomocnicze, w tym laktozę bezwodną w ilości 89,5 mg na tabletkę.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekAxia Forte Plus – dawkowanie
Stosowanie regularne: Zaleca się przyjmowanie tabletek codziennie, o zbliżonej porze, zgodnie z kolejnością wskazaną na blistrze. W razie konieczności tabletkę można popić niewielką ilością płynu. Przerwy w przyjmowaniu tabletek są niewskazane. Terapia obejmuje 28 dni, podczas których pacjentka przyjmuje jedną tabletkę dziennie. Po zakończeniu opakowania, nowe należy rozpocząć następnego dnia. Krwawienie z odstawienia zwykle pojawia się w ciągu 2-3 dni od rozpoczęcia przyjmowania tabletek placebo i może nie ustąpić przed rozpoczęciem nowego opakowania.
Rozpoczęcie stosowania:
Postępowanie w przypadku pominięcia tabletek:
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: W przypadku ciężkich zaburzeń, takich jak wymioty lub biegunka, należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne. Jeśli wymioty wystąpią w ciągu 3-4 godzin po przyjęciu tabletki, należy przyjąć nową tabletkę jak najszybciej.
Opóźnienie krwawienia z odstawienia: Aby opóźnić miesiączkę, można kontynuować przyjmowanie tabletek z kolejnego blistra bez stosowania tabletek placebo. Aby zmienić dzień rozpoczęcia miesiączki, można skrócić okres stosowania tabletek placebo.
Specjalne grupy pacjentów:
Axia Forte Plus — przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Axia Forte Plus:
Środki ostrożności:
W przypadku występowania lub ryzyka stanów wymienionych jako przeciwwskazania, konieczna jest konsultacja z lekarzem przed zastosowaniem leku Axia Forte Plus. W sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia lub pojawienia się nowych objawów pacjentka powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Przy podejrzeniu lub potwierdzeniu VTE lub ATE należy natychmiast przerwać stosowanie leku. W przypadku rozpoczęcia terapii przeciwzakrzepowej konieczne jest zastosowanie alternatywnej metody antykoncepcji.
Interakcja z innymi lekami
Axia Forte Plus może wchodzić w interakcje z lekami indukującymi enzymy mikrosomalne, co może skutkować zwiększonym klirensem hormonów płciowych, krwawieniem śródcyklicznym oraz obniżeniem skuteczności antykoncepcji. Indukcja enzymatyczna może utrzymywać się do 4 tygodni po zakończeniu leczenia.
W przypadku krótkotrwałego leczenia zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej przez cały okres leczenia oraz przez 28 dni po jego zakończeniu. W sytuacji kontynuacji leczenia indukującego enzymy po zakończeniu bieżącego opakowania antykoncepcji, należy pominąć tabletki placebo i rozpocząć nowe opakowanie.
Dla leczenia długotrwałego zaleca się zastosowanie niehormonalnej metody antykoncepcji.
Interakcje z innymi substancjami:
Wpływ Axia Forte Plus na inne leki:
Doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na metabolizm innych leków, zwiększając (np. cyklosporyna) lub zmniejszając (np. lamotrygina) ich stężenia w osoczu. Etynyloestradiol może hamować klirens substratów CYP1A2, co może prowadzić do zwiększenia ich stężenia w osoczu.
Interakcje farmakodynamiczne:
Leki przeciwwirusowe stosowane w leczeniu WZW C mogą zwiększać aktywność AlAT, szczególnie u pacjentek stosujących etynyloestradiol. W przypadku leczenia takimi lekami należy zastosować inne metody antykoncepcji.
Inne rodzaje interakcji:
Stosowanie Axia Forte Plus może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, w tym parametry czynności wątroby, tarczycy, nadnerczy, nerek, stężenia białek osoczowych, frakcji lipidów i lipoprotein, metabolizmu węglowodanów oraz wskaźniki krzepnięcia i fibrynolizy.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Stosowanie tabletek Axia Forte Plus w ciąży:
Axia Forte Plus nie jest przeznaczony do użytku przez kobiety w ciąży.
Stosowanie tabletek Axia Forte Plus podczas karmienia piersią:
Złożone środki antykoncepcyjne doustne mogą negatywnie oddziaływać na proces laktacji, co objawia się redukcją produkcji mleka matki oraz modyfikacją jego składu. Zaleca się unikanie ich stosowania aż do momentu zakończenia karmienia piersią. Steroidy antykoncepcyjne oraz ich metabolity mogą być wydzielane w mleku matki, co potencjalnie oddziałuje na dziecko.
Axia Forte Plus — skutki uboczne
Możliwe działania niepożądane leku Axia Forte Plus (o nieznanej częstości występowania):
Częste działania niepożądane (występujące u mniej niż 1 na 10 kobiet):
Niezbyt częste działania niepożądane (występujące u mniej niż 1 na 100 kobiet):
Rzadkie działania niepożądane (występujące u mniej niż 1 na 1000 kobiet):
Przechowywanie leku Axia Forte Plus
Przechowywanie leku Axia Forte Plus powinno odbywać się w sposób zapewniający jego ochronę przed dostępem dzieci
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Co zamiast Axia Forte Plus — zamiennik

Dostępne leki na receptę zawierające taką samą substancję czynną, to m.in. Axia, Axia Plus, Daylette czy Asubtela.
Axia Forte Plus a alkohol — czy podczas stosowania leku można go spożywać?

Spożycie alkoholu nie powinno wpływać na działanie antykoncepcji hormonalnej z zastosowaniem leku Axia Forte Plus.
Czy lek Axia Forte Plus bez recepty jest dostępny?

Nie, tabletki antykoncepcyjne Axia Forte Plus dostępne są wyłącznie na receptę.