Receptomat | e-Konsultacja z Receptą Online

Problemy z erekcją po 40. i u starszych mężczyzn

Najważniejsze informacje:

  • Mężczyźni po 40. roku życia narażeni są na częste zaburzenia erekcji, które objawiają się trudnościami z uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu
  • Impotencja w tej grupie wiekowej mężczyzn wynika zwykle ze złego przepływu krwi do penisa, co skutkuje niemożnością osiągnięcia trwałego wzwodu. Tym samym uniemożliwia odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego
  • Przy utrzymujących się zaburzeniach erekcji warto zwrócić się o pomoc do lekarza, który pomoże w doborze odpowiedniego leczenia dysfunkcji seksualnej.

Problemy z erekcją po 40. i u starszych mężczyznZaburzenia erekcji, bez względu na wiek, nie są powodem do wstydu.  Wyjaśniamy, czym spowodowane są problemy z erekcją po 40. roku życia, jakie są objawy tej dysfunkcji oraz jakie dostępne metody jej leczenia mogą przywrócić dojrzałemu mężczyźnie pełną sprawność seksualną.

Spis treści

Potencja u mężczyzn po 40.

Zaburzenia erekcji to problem, który dotyka coraz większą liczbę dorosłych mężczyzn. Według badań, około 40% mężczyzn powyżej 40. roku życia mierzy się z trudnościami w zakresie uzyskania i utrzymania pełnego wzwodu. Po 50. roku życia problem z erekcją dotyka już ponad 50% mężczyzn. Z podobną częstotliwością obserwowane są problemy z erekcją po 60-tce. Rzadkością nie są jednak również problemy z erekcją po 30., które w tej grupie wiekowej wynikają przede wszystkim z braku doświadczenia i kompleksów. 

Problemy z erekcją po 40. – przyczyny obniżonej potencji

Powody impotencji u dorosłych mężczyzn mogą być zróżnicowane, zwykle jednak wiążą się z czynnikami fizycznymi lub psychologicznymi. 

Problemy z erekcją po 40-tce a niedobór hormonów

Problemy z erekcją po 40. roku życia związane są przede wszystkim ze spadkiem stężenia dwóch hormonów: testosteronu i dehydroepiandrosteronu (DHEA). Niedobór testosteronu przyczynia się do obniżenia libido (popędu płciowego), biorącego udział w mechanizmie osiągania wzwodu. Obniżający się poziom testosteronu negatywnie wpływa też na produkcję plemników, czyli płodność. Z kolei spadek produkcji dehydroepiandrosteronu osłabia libido i ogólną sprawność ciała. Zwiększa natomiast zachorowalność na takie choroby, jak cukrzyca czy miażdżyca.

Problemy z potencją po 40. wywołane chorobami

Do najczęstszych czynników fizycznych odpowiedzialnych za problemy z erekcją po 40. należą: choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i choroby neurologiczne (choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, przebyty udar mózgu, padaczka, neuropatia, stwardnienie rozsiane i urazy rdzenia kręgowego). Przyczyną zaburzeń erekcji u dojrzałych mężczyzn może również być przyjmowanie niektórych leków, np. leków na nadciśnienie tętnicze, przeciwbólowych lub przeciwpadaczkowych

Impotencja u 40-latków na tle psychicznym

Psychologiczne przyczyny impotencji mogą obejmować problemy emocjonalne, a zwłaszcza stres, lęk i nerwicę. Zaburzenia erekcji po 40-tce często mają związek z tzw. kryzysem wieku średniego, czyli czasem podsumowań po osiągnięciu połowy średniego czasu życia. Również depresja może być powodem trudności w sferze seksualnej.

Styl życia a sprawność seksualna w wieku lat 40

Problemy z uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu mogą być również skutkiem niezdrowych nawyków, a zwłaszcza palenia papierosów i nadużywania alkoholu, siedzącego trybu życia czy otyłości

Leczenie zaburzeń erekcji po 40. 

Leczenie farmakologiczne

W przypadku stwierdzonych zaburzeń erekcji po 40. zastosowanie znajduje farmakoterapia. Przede wszystkim pacjentowi przepisane mogą zostać leki z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5) - sildenafil (Viagra, Sildenafil Medana, Sildenafil Teva), awanafil (Spedra), tadalafil (Cialis, Tadalafil Aurovitas, Tadalafil Sun), wardenafil (Vivanza, Vardenafil Accord, Levitra). Działanie tego rodzaju preparatów polega na rozszerzeniu naczyń krwionośnych i zwiększeniu przepływu krwi do penisa, co z kolei pozwala na uzyskanie i utrzymanie erekcji. Możliwe jest również wykonywanie zastrzyków w ciała jamiste penisa. Podawanie preparatów w formie iniekcji powoduje usprawnienie krążenie w prąciu, co pozwala na odbycie stosunku. Na zaburzenia erekcji po 40-tce stosowany jest też testosteron, którego poziom w organizmie spada wraz z wiekiem. Odpowiada on za reakcje fizjologiczne penisa w stanie podniecenia. 

Leczenie choroby wywołującej zaburzenia erekcji

Leczenie zaburzeń erekcji zależy od przyczyny. W przypadku impotencji spowodowanej przez choroby fizyczne, takie jak cukrzyca czy choroby serca, leczenie powinno skupić się na leczeniu tych właśnie chorób. W przypadku impotencji związanej z przyjmowaniem leków, lekarz może zalecić zmianę leków na inne, które to nie będą wpływać na erekcję.

Należy pamiętać, że problemy z erekcją po 40. są często pierwszym sygnałem ostrzegawczym, który może wskazywać na obecność innych chorób. Dlatego nie należy ich lekceważyć i warto skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i wdrożenia leczenia.

Psychoterapia na zaburzenia wzwodu

Gdy przyczyną impotencji są problemy emocjonalne, pomocna może okazać się psychoterapia poznawczo-behawioralna. Jest ona ukierunkowana na problemy emocjonalne, które wpływają niekorzystnie na zdolność do osiągania i utrzymywania erekcji. 

Zabiegi chirurgiczne na erekcję

Zabiegi chirurgiczne na impotencję znajdują zastosowanie w wyjątkowych przypadkach, kiedy inne formy leczenia nie przynoszą pożądanych rezultatów. Jednym z możliwych zabiegów jest implantacja protezy penisa - przeszczep członka umożliwia uzyskanie erekcji w sposób mechaniczny

Zaburzenia erekcji po 40-tce – ważna profilaktyka

W przypadku impotencji ważne jest również przyjęcie zdrowego stylu życia. Profilaktyka obejmuje m.in. ograniczenie spożycia alkoholu i palenia papierosów oraz regularną aktywność fizyczną. Ważne jest również stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, bogatej w produkty sprzyjające produkcji testosteronu - chude mięsobrokuły, kalafior, brukselkę i kapustę, ryby morskie, ostrygi, lniany i żółtka jaj. Niekiedy niezbędne może być zrzucenie nadmiarowych kilogramów

e-Konsultacja z Receptą Online

Zaburzenia erekcji

Wypełnij wywiad medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Skonsultuj się z Lekarzem

Receptomat

Podobne wpisy o zaburzeniu erekcji: