Erekcja — co to jest, jak powstaje, ile trwa?

Najważniejsze informacje:

  • Erekcja, czyli wzwód prącia, jest zjawiskiem fizjologicznym występującym u mężczyzn pod wpływem podniecenia seksualnego
  • Wzwód powstaje w wyniku zwiększonego napływu krwi do ciał jamistych prącia, co skutkuje jego powiększeniem i usztywnieniem. Na czas trwania erekcji wpływa ogólny stan zdrowia, poziom podniecenia i jakość życia seksualnego.
  • Proces powstawania erekcji zależy od wielu czynników, m.in. od funkcjonowania układu hormonalnego, nerwowego i stanu psychicznego mężczyzny.
  • Wielu mężczyzn doświadcza różnorodnych problemów z erekcją. U ludzi młodych mają one najczęściej podłoże psychogenne.

Erekcja C To Jest
Erekcja co to jest

Erekcja to skomplikowane zjawisko fizjologiczne, umożliwiające mężczyźnie odbycie stosunku płciowego. Do powstania i utrzymania wzwodu dochodzi pod wpływem wielu złożonych czynników, wśród których kluczową rolę odgrywają hormony i stan psychiczny mężczyzny. Dowiedz się, czym jest erekcja, jak powstaje i czy są sposoby na jej wydłużenie?

Co to jest erekcja?

Erekcja to zjawisko fizjologiczne polegające na powiększeniu, usztywnieniu i uniesieniu prącia, powstające pod wpływem podniecenia seksualnego. 

W wyniku stymulacji seksualnej (dotyk, fantazjowanie) i współdziałaniu układu nerwowego, krwionośnego i hormonalnego dochodzi do wypełnienia krwią ciał jamistych prącia. To skutkuje jego zesztywnieniem i uniesieniem. Wzwód penisa utrzymywany jest na skutek zwężenia naczyń krwionośnych w prąciu, utrudniającego odpływ krwi z narządu.

Erekcja u mężczyzny jest niezbędna do odbycia stosunku seksualnego, a wraz z ejakulacją odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu jego funkcji rozrodczych

Zaburzenia wzwodu i całkowita niezdolność do odbycia stosunku płciowego wpływa nie tylko na problemy seksualne, ale również na znaczne obniżenie nastroju mogące oddziaływać na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dlatego należy pamiętać, że zaburzenia wzwodu wymagają konsultacji z lekarzem w celu ustalenia przyczyn i podjęcia skutecznych metod leczenia.

Jak powstaje erekcja?

Mechanizm erekcji jest skomplikowany i składa się z kilku faz:

  • stymulacji seksualnej,
  • uwalniania tlenku azotu — mediatora wzwodu,
  • rozszerzenia naczyń krwionośnych ciał jamistych prącia,
  • wypełnienia ciał jamistych prącia krwią ,
  • utrzymywanie się wzwodu.

W mechanizmie powstawania wzwodu kluczową rolę odgrywa układ naczyniowy. Podczas stymulacji seksualnej wynikającego z czynników zewnętrznych (np. dotyku) lub wewnętrznych (np. fantazjowania), układ nerwowy uwalnia tlenek azotu (syntetyzowany z L-argininy), który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w ciałach jamistych prącia. To wywołuje wzmożony przepływ krwi w narządzie płciowym i wypełnienie się ciał jamistych, a następnie usztywnienie i uniesienie prącia. 

Erekcja utrzymywana jest również dzięki zwężeniu naczyń krwionośnych, co utrudnia odpływ krwi z członka. 

Ważną rolę w regulacji funkcji seksualnych u mężczyzny odgrywa testosteron. Zaburzenia hormonalne i niedobór tego hormonu prowadzi zwykle do zaburzeń erekcji.

Ile trwa erekcja?

Czas trwania erekcji jest zróżnicowany i może zależeć od wielu czynników, przede wszystkim nasilenia pobudzenia seksualnego, ogólnego stanu zdrowia i jakości życia seksualnego. 

Wzwód trwa zwykle do momentu ejakulacji lub ustępuje samoistnie w wyniku ustania pobudzenia seksualnego, wówczas uwalnia się enzym odpowiedzialny za rozkurcz mięśniówki gładkiej, co umożliwia odpływ krwi z prącia.

Średni czas pełnej erekcji wynosi od kilku do kilkunastu minut, ale może być dłuższy i trwać kilkadziesiąt minut. W przypadku mężczyzn z zaburzeniami erekcji czas trwania wzwodu może być znacznie skrócony. 

Niekiedy dochodzi do zaburzeń erekcji objawiających się przedłużającym się wzwodem. Jeśli erekcja trwa dłużej niż 4 godziny, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być objaw poważnych schorzeń.

Kłopotliwy wzwód — problemy z erekcją

Zaburzenia erekcji są stosunkowo częstym problemem u mężczyzn i mogą mieć różne przyczyny. Dominującym objawem zaburzeń są trudności w uzyskaniu lub utrzymaniu prawidłowej sztywności członka (niepełna erekcja), umożliwiającej odbycie stosunku seksualnego. 

Czasami dochodzi również do innych zaburzeń, objawiających się np. zbyt częstą erekcją lub długotrwałymi, a nawet bolesnymi wzwodami (priapizm). Do dolegliwości może dochodzić w wyniku różnorodnych schorzeń (niektórych chorób rozrostowych), urazów (np. uraz rdzenia kręgowego) lub przyjmowania określonych substancji (przede wszystkim sildenafilu, np. Viagry, Maxigry czy fluoksetyny – SSRI, np. Seronilu).

Leczenie problemów ze wzwodem

Mężczyznom z zaburzeniami erekcji często trudno pokonać wstyd i skonsultować się z lekarzem. Tymczasem ustalenie przyczyny dolegliwości jest czynnikiem umożliwiającym podjęcie leczenia zaburzeń erekcji. 

Wśród najczęstszych przyczyn odpowiedzialnych za zaburzenia wzwodu wymienia się: problemy hormonalne, choroby układu naczyniowego, schorzenia neurologiczne, czynniki psychologiczne. Do rozpoznania konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Brak nieprawidłowości w wynikach wskazuje na podłoże psychologiczne.

W zależności od konkretnych przyczyn, leczenie zaburzeń erekcji wymaga przyjmowania środków farmakologicznych lub podjęcia psychoterapii

FAQ – pytania i odpowiedzi

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z erekcją.

Erekcja a alkohol — czy picie może powodować problem z erekcją?

Tak, picie alkoholu może powodować problemy z erekcją. Alkohol jest substancją psychoaktywną, która może wpływać negatywnie na zdolność do uzyskania i utrzymania erekcji. Jego działanie na organizm zależy od spożytej ilości, indywidualnych cech organizmu i stylu życia konkretnej osoby. 

W mniejszych ilościach alkohol może wpłynąć na zwiększenie pobudzenia seksualnego i rozluźnienie, ale nadmierna konsumpcja, a szczególnie regularne nadużywanie, może prowadzić do obniżenia poziomu testosteronu, zwiększenia poziomu stresu, zaburzeń krążenia krwi oraz pracy układu nerwowego i hormonalnego, co może prowadzić do zaburzeń erekcji. Dlatego mężczyźni doświadczający problemów ze wzwodem, powinni ograniczyć lub unikać spożywania alkoholu. 

Poranna erekcja — z czego wynika?

Poranna erekcja jest wynikiem procesów fizjologicznych zachodzących podczas snu, takich jak wzrost poziomu określonych hormonów, pobudzenie układu nerwowego i rozluźnienie mięśni gładkich, co prowadzi do rozkurczu naczyń krwionośnych i zwiększenia przepływu krwi do penisa. 

Co to erekcja prącia?

Erekcja prącia to inaczej wzwód, czyli usztywnienie i uniesienie członka, wywołane zwiększonym napływem krwi. Erekcja powstaje w wyniku podniecenia i umożliwia mężczyźnie odbycie stosunku seksualnego.

Czy są suplementy diety, które mogą poprawić sprawność seksualną?

Niektóre składniki suplementów diety, takie jak np. L-arginina, cynk, DHEA czy żeń-szeń, mogą mieć korzystny wpływ na układ krążenia i wpływać pozytywnie na poprawę erekcji u niektórych mężczyzn. 

Ze względu na brak potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwa stosowania wielu suplementów diety, przyjmowanie preparatów warto skonsultować z lekarzem. Szczególnie w przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków, ponieważ niektóre suplementy mogą powodować interakcje z lekami lub nasilać skutki uboczne.

Należy pamiętać, że suplementy diety nie zastępują zdrowego stylu życia lub odpowiedniego leczenia chorób wpływających na sprawność seksualną. 

Co powoduje erekcję?

W skomplikowanym mechanizmie erekcji główną rolę odgrywa współdziałanie układów: nerwowego, krwionośnego i hormonalnego. Podczas stymulacji seksualnej bodźce zmysłowe przekazywane są do mózgu, co wyzwala aktywację układu nerwowego. W wyniku reakcji dochodzi do uwalniania tlenku azotu (NO), który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększa napływ krwi do prącia. Wypełnienie ciał jamistych krwią powoduje powiększenie i uniesienie członka, a zwężenie naczyń krwionośnych utrudnia odpływ krwi i umożliwia utrzymanie wzwodu.

e-Konsultacja z Receptą Online Zaburzenia erekcji

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.