Normy ciśnienia krwi. Jakie wyniki świadczą o nadciśnieniu tętniczym? Wyjaśniamy

Ciśnienie krwi to jeden z podstawowych parametrów życiowych człowieka. Prawidłowe wartości ciśnienia wskazują, że układ krążenia pracuje dobrze. Proste i bezbolesne badanie ciśnieniomierzem, które możemy wykonać samodzielnie w domu lub podczas wizyty u lekarza, pozwala na wykrycie groźnego dla zdrowia, a nawet życia nadciśnienia. Jakie są normy ciśnienia krwi? Kiedy wynik badania wskazuje na nadciśnienie tętnicze? Tłumaczymy!

Normy Cisnienia Krwi
Normy ciśnienia krwi

Czym jest ciśnienie tętnicze krwi?

Bijące serce z każdym uderzeniem wyrzuca z siebie porcję krwi. Ta rozpływa się po naczyniach tętniczych, zaopatrując wszystkie narządy naszego ciała. Następnie wraca do serca układem naczyń żylnych. Ciśnienie tętnicze to siła nacisku, który płynąca krew wywiera na ściany tętnic. Stresowe sytuacje, niezdrowa dieta oraz brak ruchu mogą powodować wahania ciśnienia

Badanie ciśnienia za pomocą ciśnieniomierza

Nadciśnienie tętnicze można wykryć wykonując podstawowe badanie, którym jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi za pomocą ciśnieniomierza. Systematyczne monitorowanie wartości ciśnienia pozwala wychwycić problem zanim w organizmie zajdą poważne zmiany chorobowe.

Ciśnienie krwi mierzone jest w milimetrach słupa rtęci (mmHg). W wyniku badania uzyskuje się dwie wartości. Pierwsza (np. 120 mmHg) – oznacza ciśnienie skurczowe (w momencie skurczu serca), zwane potocznie „górnym”. Druga (np. 80 mmHg) – to ciśnienie rozkurczowe (w momencie rozkurczu serca), zwane „dolnym”.

Normy ciśnienia krwi – ile wynoszą? Interpretacja wyników badania

Ciśnienie tętnicze w zakresie normy dzieli się na:

 • optymalne ciśnienie krwi: <120 i <80 mmHg
 • prawidłowe ciśnienie krwi: 120-129 i/lub 80-84 mmHg
 • wysokie prawidłowe ciśnienie krwi: 130-139 i/lub 85-89 mmHg

O czym świadczy nieprawidłowe ciśnienie krwi?

O nieprawidłowym ciśnieniu krwi mówimy, gdy jego wartości utrzymują się powyżej normy lub poniżej (ciśnienie tętnicze skurczowe poniżej 100 i/lub ciśnienie tętnicze rozkurczowe poniżej 60). Szczególnie niebezpieczna jest pierwsza sytuacja – mamy wtedy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym. Zgodnie z szacunkami, do 2025 roku będzie chorować na nie nawet 1,5 miliarda ludzi na świecie.

Jedną z przyczyn nadciśnienia tętniczego jest niezdrowy styl życia – bogata w sól, cukier i tłuszcze nasycone dieta, brak ruchu oraz stosowanie używek.

Podwyższone ciśnienie tętnicze – rozpoznanie nadciśnienia

Z nadciśnieniem mamy do czynienia, jeżeli średnie wartości ciśnienia tętniczego są równe lub wyższe niż 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego. Diagnozę choroby stawia się na podstawie pomiarów dokonanych podczas co najmniej dwóch różnych wizyt u lekarza. 

Wyróżnić możemy:

 • nadciśnienie tętnicze 1. stopnia (łagodne): 140-159 i/lub 90-99 mmHg
 • nadciśnienie tętnicze 2. stopnia (umiarkowane): 160-179 i/lub 100-109 mmHg
 • nadciśnienie tętnicze 3. stopnia (ciężkie): ≥180 i/lub ≥110 mmHg
 • izolowane nadciśnienie tętnicze skurczowe: ≥140 i <90 mmHg

Objawy nadciśnienia tętniczego – kiedy zgłosić się do lekarza?

Do wizyty lekarskiej powinny skłonić nas takie częste symptomy nadciśnienia, jak:

 • bóle i zawroty głowy,
 • uczucie kołatania serca,
 • zaczerwienienie twarzy,
 • wzmożona potliwość,
 • problemy z zasypianiem,
 • obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej.

Objawy nadciśnienia tętniczego często pojawiają się dopiero w chwili, gdy ciśnienie krwi osiąga bardzo wysokie wartości. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie ciśnienia tętniczego.

Przekroczone normy ciśnienia krwi – dlaczego nie należy ich ignorować?

Nadciśnienie tętnicze to jest z poważniejszych chorób cywilizacyjnych. Nieleczona może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia pacjenta powikłań – udaru mózgu, zawału serca, upośledzenia nerek i zaburzeń widzenia. By utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, osoby chore muszą przyjmować leki i zmienić swoje codzienne nawyki.

e-Konsultacja z Receptą Online Nadciśnienie

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.