Jak dbać o higienę intymną, żeby uniknąć bakteryjnego zapalenia pochwy? 

Bakteryjne zakażenie pochwy u większości kobiet przebiega bezobjawowo. Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi infekcji? Jak zapobiegać bakteryjnemu zapaleniu pochwy i co o higienie miejsc intymnych powinien wiedzieć Twój partner?

Infekcja Bakteryjna Pochwy
Infekcja bakteryjna pochwy

Profilaktyka bakteryjnego zakażenia pochwy

Wpływ na rozwój infekcji ma wiele czynników, m.in.: wiek, fizjologia, stan zdrowia i tryb życia. Rozwojowi zakażenia sprzyja ponadto niski poziom higieny. Dlatego należy o niej pamiętać codziennie, a w szczególności po każdym stosunku płciowym, również tym z użyciem prezerwatywy. Profilaktyka powinna uwzględniać też prawidłowe nawyki pielęgnacyjne, które nie zaburzą naturalnej fizjologii pochwy

Jak uniknąć infekcji bakteryjnej pochwy? Najważniejsze zasady

 1. Pamiętaj o codziennej higienie okolic intymnych. Obmywaj jedynie zewnętrzne narządy płciowe. Nie wprowadzaj do pochwy żadnych preparatów myjących! Stosuj środki łagodne, a najlepiej wodę z płynem, którego skład jest wolny od mydła i substancji drażniących. 
 2. Codzienne kąpiele zamień na szybki prysznic. Ciepła woda i przesiadywanie w wannie sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. 
 3. Po wzięciu prysznica pamiętaj o wytarciu okolic intymnych do suchości. Jeśli infekcje mają w Twoim przypadku charakter nawrotowy, do osuszania okolic intymnych używaj ręcznika papierowego
 4. Nigdy nie używaj dezodorantów, perfumowanych balsamów i kremów zapachowych w pobliżu miejsc intymnych. Mają one działanie silnie drażniące i wpływają na zmianę pH. 
 5. Jeśli masz tendencję do częstych infekcji, noś przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów
 6. Zamiast tamponów stosuj podpaski. W przypadku obfitego krwawienia pamiętaj o jej wymianie minimum co 3-4 godziny.  
 7. Do prania bielizny używaj delikatnych detergentów (np. hipoalergicznego proszku lub płynu). 
 8. Pamiętaj, by w toalecie zawsze podcierać się w kierunku od przodu do tyłu. Odwrotny kierunek sprzyja przenoszeniu z okolic odbytu na narządy rodne pałeczek okrężnicy (bakterii e-coli).
 9. Twój ubiór powinien być zawsze dostosowany do warunków atmosferycznych, szczególnie w letnie dni. Wysoka wilgoć i nadmierne pocenie w połączeniu z syntetycznymi włóknami uniemożliwiają prawidłową wentylację ciała, a to w rezultacie zwiększa ryzyko namnażania patogenów. Dlatego latem, po wyjściu z wody, staraj się nie przesiadywać długich godzin w mokrym kostiumie kąpielowym
 10. Zadbaj o pełnowartościową dietę. Sięgaj po produkty fermentowane, które są naturalnym źródłem probiotyków, witamin i składników mineralnych
 11. Porozmawiaj z partnerem o higienie jego okolic intymnych. Podczas mycia prącia bardzo ważne jest zsunięcie napletka z żołędzia i dokładne oczyszczenie go pod bieżącą wodą. Napletek jest miejscem, gdzie gromadzi się najwięcej drobnoustrojów, również tych szkodliwych i przyczyniających się do rozwoju infekcji u kobiet. 

Infekcje intymne w Twoim przypadku mają charakter nawrotowy? Skonsultuj je z lekarzem i dowiedz się, jakie błędy popełniasz i jak możesz poprawić swoją profilaktykę.

e-Konsultacja z Receptą Online Bakteryjne zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.