Czy istnieją przeciwwskazania do zastosowania tabletki „dzień po”?

Tabletki „dzień po” są antykoncepcją awaryjną, dlatego nie należy ich stosować jako rutynowej metody zapobiegania ciąży. Wskazaniem do ich przyjęcia jest odbycie stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub sytuacja, gdy stosowana metoda antykoncepcji zawiodła, np. kiedy doszło do pęknięcia prezerwatywy. Jednak niektóre stany i choroby mogą stanowić przeciwwskazanie do ich przyjęcia. Choć występują one rzadko, lekarz przepisujący receptę na te środki powinien mieć je na uwadze. Jakie wymienia się przeciwwskazania do przyjęcia tabletki „dzień po”?

Matka Karmi Dziecko
Matka karmi dziecko

Rodzaje tabletek „dzień po” dostępne na rynku

Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po” różniących się między sobą substancją aktywną wchodzącą w ich skład. Preparat EllaOne zawiera syntetyczny modulator receptorów progesteronowych – octan uliprystalu. Tabletka „dzień po” Escapelle ma w swoim składzie pochodną progesteronu – lewonorgestrel. Antykoncepcję awaryjną należy przyjąć jak najszybciej, najlepiej do 12 h od stosunku. Wówczas wykazuje najwyższą skuteczność. EllaOne można zastosować maksymalnie do 120 h (5 dni), natomiast Escapelle należy przyjąć w ciągu 72 h od ryzykownego kontaktu seksualnego. Oba preparaty wykazują taki sam mechanizm działania – hamują lub opóźniają owulacje, a poprzez zmiany w błonie śluzowej macicy blokują zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej.

W jakich sytuacjach antykoncepcja awaryjna jest niezalecana?

Podobnie jak w przypadku innych środków farmakologicznych niektóre choroby i stany mogą stanowić przeciwwskazanie do przyjęcia tabletki „dzień po”. Choć preparaty te cechują się nie tylko wysoką skutecznością w zapobieganiu niechcianej ciąży, ale również doskonałym profilem bezpieczeństwa, nie każda kobiet może z nich skorzystać. Najczęstszym przeciwwskazaniem do przyjęcia zarówno tabletki EllaOne czy Escapelle jest ciąża. Pomimo tego, że nie stanowią one potencjalnego niebezpieczeństwa dla rozwijającego się płodu zażycie tych preparatów w tym okresie mija się z celem. Tabletki awaryjne nie są środkami wczesnoporonnymi, dlatego nie mogą przerwać istniejącej już ciąży.

Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety karmiące piersią. Substancje zawarte w tych preparatach farmakologicznych przenikają do mleka. Po przyjęciu tabletki EllaOne niezalecane jest karmienie piersią przez okres jednego tygodnia. W tym czasie kobieta powinna odciągać swój pokarm laktatorem i go wylewać. Preparatu Escapelle nie należy przyjmować w czasie laktacji.

Tabletka „dzień po” EllaOne – przeciwwskazania do zastosowania 

Przeciwwskazaniem do przyjęcia tabletka „dzień po” EllaOne jest:

  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu – leku nie powinny stosować kobiety cierpiące na nietolerancję galaktozy lub ciężką postać pierwotnego niedoboru laktazy,
  • ciężka postać astmy oskrzelowej niedostatecznie kontrolowana za pomocą doustnie przyjmowanych glikokortykosteroidów,
  • ciężka niewydolność wątroby,
  • jednoczesne stosowanie leków będących induktorami cytochromu P450 3A4 np. ryfampicyny, fenytoiny, fenobarbitalu, karbamazepiny – wówczas tabletka EllaOne może być nieskuteczna.

Tabletka „dzień po” Escapelle – przeciwwskazania do zastosowania

Przeciwwskazaniem do przyjęcia tabletka „dzień po” Escapelle jest:

  • ostra i przewlekła niewydolność wątroby,
  • zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
  • ostra postać porfirii,
  • nowotwory hormonozależne,
  • jednoczasowe przyjmowanie cyklosporyny.

Niektóre leki np. ampicylina oraz inne antybiotyki, barbiturany, fenytoina lub preparaty zawierające dziurawiec, mogą osłabiać działanie tabletki „dzień po”, której substancją czynną jest lewonorgestrel.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja awaryjna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.