Czy lekarz może odmówić mi wypisania recepty na tabletkę „dzień po”?

W Polsce, w przeciwieństwie do wielu innych Państw Europy, tabletka „dzień po” jest dostępna tylko na receptę. Jeszcze kilka lat temu można było zakupić ją bez recepty. Sytuacja zmieniła się jednak w 2017 r. Wskazaniem do przyjęcia tabletki „dzień po” jest odbycie ryzykownego stosunku seksualnego bez zabezpieczenia lub sytuacja, w której zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła, np. doszło do pęknięcia prezerwatywy. Wtedy liczy się czas. Tabletka powinna być przyjęta jak najszybciej, aby zadziałać skutecznie. Dowiedz się, kto może wypisać receptę na tabletkę „dzień po” i w jakich sytuacjach lekarz może odmówić jej wydania.

Tabletka “dzień po” jest wydawana tylko po okazaniu recepty. Może ją jednak przepisać lekarz każdej specjalności. Kiedy może zdarzyć się, że nie będzie chciał tego zrobić?

Rozmowa Z Lekarzem
Rozmowa z lekarzem

Kto może wypisać receptę na tabletkę „dzień po”?

Wiele osób myśli, że receptę na tabletkę „dzień po” może wypisać jedynie lekarz ginekolog. Nic bardziej mylnego. Lekarz każdej specjalności, w tym specjalista medycyny rodzinnej lub lekarz dyżurujący na oddziale nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, może wypisać receptę na antykoncepcję awaryjną. Jest to możliwe nie tylko podczas wizyty stacjonarnej, ale również w trakcie konsultacji online. Warto o tym wiedzieć, ponieważ w wielu przypadkach wizyta u ginekologa tego samego dnia może być niemożliwa np. w czasie świąt, a w takiej sytuacji znaczenie może mieć każda minuta. Wynika to z mechanizmu działania tabletki „dzień po”, który polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji. Jeśli doszło już do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka jajnikowego, będzie ona nieskuteczna. Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym z innego powodu można również poprosić lekarza o wypisanie recepty na tabletkę „dzień po”. Dzięki temu lek będzie w pogotowiu na wypadek kryzysowej sytuacji.

W jakich sytuacjach lekarz może odmówić wypisania tabletki „dzień po”?

Istnieje niewiele sytuacji, w których lekarz może odmówić wypisania recepty na antykoncepcję awaryjną. Europejska Agencja Leków uznała ten środek za bezpieczny i niewymagający nadzoru lekarskiego.

Przeciwwskazaniem do przyjęcia tabletki „dzień po” EllaOne lub Escapelle jest nadwrażliwość na którykolwiek składniki preparatu oraz ciąża. Z tego powodu przed wypisaniem recepty na antykoncepcję awaryjną lekarz może poprosić Cię o wykonanie testu ciążowego. Jednak według obecnej wiedzy tabletka „dzień po” nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się zarodka, a później płodu. Dlatego nie ma o bezpieczeństwo ciąży, nawet jeśli do niej dojdzie pomimo zażycia leku.

Klauzula sumienia a tabletka „dzień po”

Lekarz może odmówić przepisania tabletki „dzień po”, powołując się na klauzulę sumienia. Jest to zapis w Kodeksie Etyki Lekarskiej, zgodnie z którym lekarz ma prawo do powstrzymania się od postępowania, które jest niezgodne z jego sumieniem i nie zagraża życiu pacjenta. Jednak nawet wówczas ma obowiązek wskazania innego miejsca, gdzie świadczenie będzie mogło być zrealizowane. W takiej sytuacji warto upewnić się, że lekarz zanotował swoją odmowę w dokumentacji lekarskiej i poprosić go o wydanie jej kopii.

Warto wiedzieć, że farmaceuta nie może odmówić wydania tabletki „dzień po”, powołując się na klauzulę sumienia.

Gdzie można dostać receptę na tabletkę „dzień po” od ręki?

Przed wypisaniem recepty na antykoncepcję awaryjną nie jest konieczne badanie przez lekarza. Można ją uzyskać stacjonarnie, a także w ramach e-konsultacji. Niezależnie w jakiej formie chcemy skorzystać z porady lekarskiej, warto być przygotowanym na krótki wywiad.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja awaryjna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.