Gdzie zgłosić się po receptę na tabletkę „dzień po” w niedzielę i święta

Tabletka „dzień po”, zwana również tabletką kryzysową, stanowi swego rodzaju koło ratunkowe. Może uchronić przed niechcianą ciążą, jeśli odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia lub okazało się ono nieskuteczne. W takiej sytuacji liczy się czas. Nie zawsze wizyta w przychodni POZ lub gabinecie specjalistycznym jest możliwa tego samego dnia. Co zrobić w przypadku, gdy do ryzykownego stosunku doszło w niedzielę lub święto?

Kobieta Wykonuje Test Ciazowy
Kobieta wykonuje test ciążowy

Dlaczego szybkie przyjęcie tabletki „dzień po” jest takie ważne?

Antykoncepcja awaryjna to metoda zapobiegająca niechcianej ciąży, z której korzysta się po stosunku. Można ją przyjąć, jeśli stosowana na co dzień metoda zabezpieczenia zawiodła lub nie została użyta. Tabletki „dzień po” nie należy uważać za alternatywę antykoncepcji ciągłej. Skuteczność działania zarówno preparatu EllaOnejak i Escapelle jest w dużej mierze zależna od szybkości ich przyjęcia po odbyciu ryzykownego stosunku seksualnego. Oba leki hamują lub opóźniają owulacje, a tym samym zapobiegają połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem. Jeśli do zapłodnienia już doszło, tabletki „dzień po” nie będą skuteczne. Zażyte do 12 h wykazują najwyższą efektywność w zapobieganiu ciąży. Zwlekanie z ich przyjęciem sprawia, że skuteczność działania tabletek „dzień po” zostaje obniżona, nawet jeśli nastąpi to w zalecanym w ulotce oknie czasowym. W przypadku EllaOne wynosi ono 120 h, a Escapelle – 72h.

Recepta na tabletkę „dzień po” – do jakiego lekarza należy się zgłosić?

W Polsce tabletka „dzień po” jest dostępna tylko na receptę. Może ją wypisać lekarz każdej specjalności (nie tylko ginekolog). Problemem pozostaje zdobycie recepty na antykoncepcję awaryjną w niedziele i święta, kiedy przychodnie POZ oraz gabinety specjalistyczne są nieczynne. 

Gdzie można uzyskać receptę na antykoncepcję awaryjną w niedziele i święta?

W sytuacji, gdy konieczne jest uzyskanie recepty na tabletkę „dzień po” w niedzielę lub święto, istnieje możliwość skorzystania z punktu świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej. Punkty te są dostępne całodobowo w każdą niedzielę, święta oraz w dni powszednie po godzinie 18:00. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług przychodni online.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja awaryjna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.