W jakich sytuacjach wskazane jest zażycie tabletki dzień po?

Nieudana metoda antykoncepcji, pominięcie dawki tabletki antykoncepcyjnej lub niezabezpieczony kontakt seksualny mogą prowadzić do ryzyka niechcianej ciąży. W takich momentach wiele osób zastanawia się nad zastosowaniem antykoncepcji awaryjnej, popularnie nazywanej tabletką „dzień po”. Kiedy dokładnie zaleca się jej użycie?

Tabletka Dzien Po
Tabletka dzień po

Kiedy należy przyjąć tabletkę dzień po?

Wskazaniem do zastosowania tabletki dzień po jest odbycie ryzykownego stosunku seksualnego bez zabezpieczenia lub gdy stosowana metoda antykoncepcji zawiodła:

  • doszło do uszkodzenia prezerwatywy,
  • stosowana przez Ciebie globulka dopochwowa nie uległa rozpuszczeniu przed stosunkiem,
  • zapomniałaś o zażyciu tabletki antykoncepcyjnej lub noszony przez Ciebie plaster uległ oderwaniu,
  • doszło do wydalenia z macicy wkładki wewnątrzmacicznej,
  • zapomniałaś o przyjęciu powtórnej dawki zastrzyku antykoncepcyjnego.

Tabletka dzień po to metoda antykoncepcji awaryjnej, która powinna być stosowana jedynie w ryzykownych sytuacjach. Na co dzień, w celu zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą, warto stosować antykoncepcję hormonalną (tabletki, wkładkę domaciczną, plastry, zastrzyki, ringi dopochwowe) lub barierową w postaci prezerwatyw lub kapturków dopochwowych.

Co warto wiedzieć przed wzięciem tabletki dzień po?

Tabletka dzień po jest dostępna na rynku w postaci dwóch preparatów. EllaOne zawiera substancję aktywną o nazwie octan uliprystalu, będącą syntetycznym modulatorem receptora progesteronowego. Należy ją przyjąć w ciągu 5 dni (120 h) od ryzykownego stosunku seksualnym. Escapelle to preparat zawierający w swoim składzie dużą dawkę pochodnej progesteronu – lewonorgestrelu. Jest przeznaczony do zastosowania po ryzykownym kontakcie seksualnym w przeciągu 72h. Wiele osób zastanawia się, który z leków jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy –  EllaOne czy Escapella? Tymczasem, poza zalecanym czasem zażycia, nie ma pomiędzy nimi znaczących różnic. Działanie obu substancji polega na zahamowaniu owulacji. Z tego powodu należy zażyć je jak najszybciej, optymalnie w przeciągu 12h. Wbrew powszechnej opinii nie są to leki o działaniu wczesnoporonnym. Jeśli doszło już do owulacji i zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej przez plemnik, tabletka dzień po nie okaże się skuteczna. Lek należy przyjąć jak najszybciej powtórnie, jeśli w przeciągu 3 godzin od jego spożycia doszło do wymiotów. Bóle i zawroty głowy, nudności, niespodziewane plamienie, a także przyspieszenie lub opóźnienie kolejnej miesiączki to możliwe skutki uboczne zarówno preparatu Escapelle, jak i EllaOne. Kobiety w okresie laktacji przez okres 7 dni od przyjęcia tabletki dzień po nie powinny karmić piersią. 

Tabletka dzień po – gdzie kupić?

Tabletki dzień po są dostępne w aptece, ale żeby je kupić potrzebna jest recepta. Może je przepisać lekarz każdej specjalności, nie tylko ginekolog. W przypadku ewentualnego ryzykownego kontaktu seksualnego czas odgrywa dużą rolę, dlatego nie należy zwlekać z kontaktem z lekarzem.  

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja awaryjna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.