W jakich sytuacjach wskazane jest zażycie tabletki dzień po?

Nieudana metoda antykoncepcji, pominięcie dawki tabletki antykoncepcyjnej lub niezabezpieczony kontakt seksualny mogą prowadzić do ryzyka niechcianej ciąży. W takich momentach wiele osób zastanawia się nad zastosowaniem antykoncepcji awaryjnej, popularnie nazywanej tabletką „dzień po”. Kiedy dokładnie zaleca się jej użycie?

Gdzie zgłosić się po receptę na tabletkę „dzień po” w niedzielę i święta
Tabletka dzień po

Kiedy należy przyjąć tabletkę dzień po?

Wskazaniem do zastosowania tabletki dzień po jest odbycie ryzykownego stosunku seksualnego bez zabezpieczenia lub gdy stosowana metoda antykoncepcji zawiodła:

  • doszło do uszkodzenia prezerwatywy,
  • stosowana przez Ciebie globulka dopochwowa nie uległa rozpuszczeniu przed stosunkiem,
  • zapomniałaś o zażyciu tabletki antykoncepcyjnej lub noszony przez Ciebie plaster uległ oderwaniu,
  • doszło do wydalenia z macicy wkładki wewnątrzmacicznej,
  • zapomniałaś o przyjęciu powtórnej dawki zastrzyku antykoncepcyjnego.

Tabletka dzień po to metoda antykoncepcji awaryjnej, która powinna być stosowana jedynie w ryzykownych sytuacjach. Na co dzień, w celu zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą, warto stosować antykoncepcję hormonalną (tabletki, wkładkę domaciczną, plastry, zastrzyki, ringi dopochwowe) lub barierową w postaci prezerwatyw lub kapturków dopochwowych.

Co warto wiedzieć przed wzięciem tabletki dzień po?

Tabletka dzień po jest dostępna na rynku w postaci dwóch preparatów. EllaOne zawiera substancję aktywną o nazwie octan uliprystalu, będącą syntetycznym modulatorem receptora progesteronowego. Należy ją przyjąć w ciągu 5 dni (120 h) od ryzykownego stosunku seksualnym. Escapelle to preparat zawierający w swoim składzie dużą dawkę pochodnej progesteronu – lewonorgestrelu. Jest przeznaczony do zastosowania po ryzykownym kontakcie seksualnym w przeciągu 72h. Wiele osób zastanawia się, który z leków jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy –  EllaOne czy Escapella? Tymczasem, poza zalecanym czasem zażycia, nie ma pomiędzy nimi znaczących różnic. Działanie obu substancji polega na zahamowaniu owulacji. Z tego powodu należy zażyć je jak najszybciej, optymalnie w przeciągu 12h. Wbrew powszechnej opinii nie są to leki o działaniu wczesnoporonnym. Jeśli doszło już do owulacji i zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej przez plemnik, tabletka dzień po nie okaże się skuteczna. Lek należy przyjąć jak najszybciej powtórnie, jeśli w przeciągu 3 godzin od jego spożycia doszło do wymiotów. Bóle i zawroty głowy, nudności, niespodziewane plamienie, a także przyspieszenie lub opóźnienie kolejnej miesiączki to możliwe skutki uboczne zarówno preparatu Escapelle, jak i EllaOne. Kobiety w okresie laktacji przez okres 7 dni od przyjęcia tabletki dzień po nie powinny karmić piersią. 

Tabletka dzień po – gdzie kupić?

Tabletki dzień po są dostępne w aptece, ale żeby je kupić potrzebna jest recepta. Może je przepisać lekarz każdej specjalności, nie tylko ginekolog. W przypadku ewentualnego ryzykownego kontaktu seksualnego czas odgrywa dużą rolę, dlatego nie należy zwlekać z kontaktem z lekarzem.  

e-Konsultacja po Receptę Online Antykoncepcja awaryjna

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.