Receptomat | e-Konsultacja z Receptą Online

Sprawdź, w jakich sytuacjach wskazane jest zażycie tabletki dzień po?

Stosowana przez Ciebie metoda antykoncepcji zawiodła? Pominęłaś tabletkę antykoncepcyjną? Może po prostu przydarzył Ci się ryzykowny kontakt seksualny bez zabezpieczenia? W takiej sytuacji, jeśli nie chcesz ryzykować nieplanowaną ciążą, powinnaś jak najszybciej zażyć tabletkę dzień po. Dowiedz się, kiedy jeszcze należy sięgnąć po antykoncepcję awaryjną i w jaki sposób ją stosować.kiedy zażyć tabletkę "dzień po"?

Spis treści

Kiedy należy przyjąć tabletkę dzień po?

Wskazaniem do zastosowania tabletki dzień po jest odbycie ryzykownego stosunku seksualnego bez zabezpieczenia lub gdy stosowana metoda antykoncepcji zawiodła:

  • doszło do uszkodzenia prezerwatywy,

  • stosowana przez Ciebie globulka dopochwowa nie uległa rozpuszczeniu przed stosunkiem,

  • zapomniałaś o zażyciu tabletki antykoncepcyjnej lub noszony przez Ciebie plaster uległ oderwaniu,

  • doszło do wydalenia z macicy wkładki wewnątrzmacicznej,

  • zapomniałaś o przyjęciu powtórnej dawki zastrzyku antykoncepcyjnego.

Tabletka dzień po to metoda antykoncepcji awaryjnej, która powinna być stosowana jedynie w ryzykownych sytuacjach. Na co dzień, w celu zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą, warto stosować antykoncepcję hormonalną (tabletki, wkładkę domaciczną, plastry, zastrzyki, a także ringi dopochwowe) lub barierową w postaci prezerwatyw lub kapturków dopochwowych.

Co warto wiedzieć przed wzięciem tabletki dzień po?

Tabletka dzień po jest dostępna na rynku w postaci dwóch preparatów. EllaOne zawiera substancję aktywną o nazwie octan uliprystalu, będącą syntetycznym modulatorem receptora progesteronowego. Należy ją przyjąć w ciągu 5 dni (120 h) od ryzykownego stosunku seksualnym. Escapelle to preparat zawierający w swoim składzie dużą dawkę pochodnej progesteronu – lewonorgestrelu. Jest przeznaczony do zastosowania po ryzykownym kontakcie seksualnym w przeciągu 72h. Wiele osób zastanawia się, który z leków jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy –  EllaOne czy Escapella? Tymczasem, poza zalecanym czasem zażycia, nie ma pomiędzy nimi znaczących różnic. Działanie obu substancji polega na zahamowaniu owulacji. Z tego powodu należy zażyć je jak najszybciej, optymalnie w przeciągu 12h. Wbrew powszechnej opinii nie są to leki o działaniu wczesnoporonnym. Jeśli doszło już do owulacji i zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej przez plemnik, tabletka dzień po nie okaże się skuteczna. Lek należy przyjąć jak najszybciej powtórnie, jeśli w przeciągu 3 godzin od jego spożycia doszło do wymiotów. Bóle i zawroty głowy, nudności, niespodziewane plamienie, a także przyspieszenie lub opóźnienie kolejnej miesiączki to możliwe skutki uboczne zarówno preparatu Escapelle, jak i EllaOne. Kobiety w okresie laktacji przez okres 7 dni od przyjęcia tabletki dzień po nie powinny karmić piersią. 

Tabletka dzień po – gdzie kupić?

Tabletki dzień po są dostępne w aptece, ale żeby je kupić potrzebna jest recepta. Może je przepisać lekarz każdej specjalności, nie tylko ginekolog. Dzięki serwisowi receptomat.pl możesz otrzymać receptę online bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a kod niezbędny do wykupienia leku w aptece dostaniesz w ciągu 5 minut SMS-em. W przypadku ewentualnego ryzykownego kontaktu seksualnego czas odgrywa dużą rolę, dlatego nie powinnaś zwlekać z kontaktem z lekarzem.  

e-Konsultacja z Receptą Online

Antykoncepcja Awaryjna

Wypełnij wywiad medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Skonsultuj się z Lekarzem

Receptomat

Podobne wpisy o antykoncepcji awaryjnej: