Najważniejsze informacje:
Azytromycyna to antybiotyk azalidowy zaliczany do grupy makrolidów nowej generacji. Substancja jest pochodną erytromycyny. Azytromycyna wykazuje działanie bakteriostatyczne, a podany w większych dawkach również bakteriobójcze wobec:
Mniejszą aktywność wykazują również wobec:
Działanie azytromycyny opiera się o jej zdolność przyłączania się do określonej podjednostki w komórce bakteryjnej i zahamowania syntezy białka.
Azytromycyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, gromadzi się w fagocytach i wraz z nimi przedostaje się do tkanek objętych procesem zapalnym. Stężenie azytromycyny w surowicy jest 100 razy mniejsze niż w tkankach. Biologiczny okres półtrwania (czas kiedy stężenie substancji spada do połowy wartości maksymalnej) wynosi 68 godzin, co umożliwia przyjmowanie leku raz na dobę. Leczenie przy wykorzystaniu azytromycyny trwa zwykle od 1 do 5 dni.
Azytromycyna jest antybiotykiem o działaniu bakteriostatycznym oraz bakteriobójczym (przy zastosowaniu większych dawek) wykorzystywanym do leczenia zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na działanie substancji.
Wskazania do zastosowania azytromycyny (antybiotyku):
Azytromycynę na trądzik stosuje się tylko w przypadku leczenia dolegliwości u osób dorosłych.
Decyzję o konieczności zastosowania preparatów z azytromycyną podejmuje lekarz na podstawie badania. Wybór konkretnego preparatu i dawki leku uzależniony jest od konkretnej dolegliwości, wieku i wagi pacjenta.
Należy przestrzegać dokładnych zaleceń lekarza.
Substancja występuje w kilku postaciach:
Azytromycyna — dawkowanie:
Zastosowanie tabletek u dzieci możliwe jest tylko wtedy, gdy osiągają masę umożliwiającą przyjęcie dawki 125 g (najmniejszej) i są w stanie ją połknąć. W przeciwnym razie konieczne jest wykorzystanie granulatu do sporządzenia zawiesiny.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do przyjmowania leków jest nadwrażliwość na azytromycynę lub erytromycynę.
Należy zachować ostrożność u pacjentów:
Stosowanie azytromycyny w ciąży dopuszczalne jest tylko w przypadku, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają zagrożenie dla płodu. Nie zaleca się przyjmowania azytromycyny w pierwszym trymestrze ciąży.
Azytromycyna może być stosowana w okresie karmienia piersią. Substancja przenika do mleka matki w bardzo małym stężeniu, o niewielkim znaczeniu klinicznym. Azytromycyna zawarta w mleku nie ma wpływu na rozwój karmionych nim niemowląt. Istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia przejściowego zapalenia błony śluzowej żołądka lub jelit związane z zaburzeniem równowagi mikrobiologicznej.
W wyniku stosowania azytromycyny z niektórymi lekami może dojść do interakcji. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach leczniczych, również tych dostępnych bez recepty.
W przypadku konieczności przyjmowania azytromycyny leki, na które należy zwrócić szczególną uwagę to:
Jak wszystkie substancje lecznicze azytromycyna może powodować działania niepożądane, które nie muszą wystąpić u każdego pacjenta.
Częste działania niepożądane po azytromycynie (występujące częściej niż u 1 na 100, ale rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt częste działania niepożądane po azytromycynie (występujące częściej niż u 1 na 1000, ale rzadziej niż u 1 na 100):
Rzadkie działania niepożądane po azytromycynie (występujące częściej niż u 1 na 10 000, ale rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):
Po podaniu azytromycyny do worka spojówkowego obserwuje się zwykle miejscowe działania niepożądane.
Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
Często (częściej niż u 1 na 100, ale rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt często lub rzadko (u 1 na 1000 lub u 1 na 10 000 pacjentów):
Odpowiedzi na pytania pacjentów dotyczące azytromycyny.
Nie. Wszystkie preparaty zawierające azytromycynę dostępne są wyłącznie na receptę.
Azytromycyna i erytromycyna należą do makrolidów, antybiotyków o charakterystycznej budowie i mechanizmie działania polegającym na blokowaniu syntezy białka w komórce bakteryjnej. Azytromycyna jest pochodną erytromycyny i należy do makrolidów II generacji. W porównaniu z I generacją (erytromycyną) wykazuje się lepszą dostępnością biologiczną, trwałością, tolerancją i przedłużonym działaniem.
Rzadko, ale zdarza się, że preparaty zawierające azytromycynę wywołują reakcje fotoalergiczne, dlatego zaleca się unikania przebywania na słońcu w czasie przyjmowania preparatu.
Na polskim rynku jest kilka preparatów zawierających azytromycynę, występujących w różnych stężeniach i opakowaniach. Większość z nich jest refundowana w 50 %. Ceny leków bez refundacji mieszczą się w przedziale od 7 do 99 zł.
Ze względu na to, że poszczególne leki z azytromycyną dostępne są w różnorodnych dawkach i opakowaniach, stosunkowo łatwo znaleźć zamiennik dla pierwotnego (przepisanego) preparatu.
Badania nie wykazały interakcji pomiędzy alkoholem a azytromycyną. Ulotki preparatów zawierających substancję nie zawierają informacji na ten temat. Należy pamiętać, że alkohol osłabia zdolności regeneracyjne organizmu oraz może nasilać zaburzenia żołądkowo-jelitowe związane z przyjmowaniem alkoholu.
Uważa się, że azytromycyna nie wpływa na skuteczność doustnych preparatów antykoncepcyjnych. Ponieważ antybiotyki mogą wywoływać zaburzenia żołądkowo jelitowe osłabiające wchłanianie hormonów, a także wpływać na mikrobiotę odpowiedzialną za ich metabolizm, niektóre towarzystwa naukowe rekomendują, aby w trakcie antybiotykoterapii i przez kilka dni po jej zakończeniu stosować dodatkową metodę antykoncepcji.
Zakażenie chlamydią jest jednym ze wskazań do zastosowania azytromycyny. Przyjęcie jednorazowej dawki antybiotyku (azytromycyna 1 g) to podstawowa terapia wykorzystywana w leczeniu zakażeń układu moczowo-płciowego wywołanych przez C. trachomatis.
Azytromycyna należy do antybiotyków makrolidowych wykazujących skuteczność w leczeniu bakteryjnego zapalenia zatok. Zwykle wykorzystuje się ją w przypadku nadwrażliwości na antybiotyki beta-laktamowe, stanowiące tzw. leki I rzutu.
Azytromycyna jest substancją wykazującą skuteczność wobec wrażliwych na nią bakterii. Dotychczasowe badania nie wykazały, żeby przyjmowanie azytromycyny istotnie wpływało na przebieg choroby covid-19, chociaż w warunkach laboratoryjnych zauważono, że substancja wpływa na zmniejszenie aktywności wirusa oraz stanu zapalnego.
Ze względu na zagrożenie wystąpienia oporności bakterii na działanie leków przeciwbakteryjnych, nie zaleca się podawania azytromycyny u pacjentów chorych na COVID-19, u których nie doszło do wtórnego zakażenia bakteryjnego.