2561$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Azimycin

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Azimycin? Cena, refundacja

Lek Azimycin objęty jest refundacją i występuje pod postacią tabletek powlekanych i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. W formie tabletek przyjmuje dawkę 125 mg, 250 mg i 500 mg i jest dostępny w opakowaniach po 3 i 6 tabletek. W postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej dawka leku wynosi 100 mg i 200 mg. Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie formy i dawki leku są dostępne w tym momencie w obrocie. 

 • Azimycin 250 mg – cena za 6 tabletek waha się od ok. 17,54 – 21,89 zł. 
 • Azimycin 500 mg – cena za 3 tabletki waha się od ok. 9,60 – 13,95 zł, a za opakowanie 6 tabletek należy zapłacić ok. 18,60 – 19,99 zł. 

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości. 

Azimycin – jak działa, na co i dla kogo

Lek Azimycin zawiera substancję czynną – azytromycynę, która wykazuje działanie bakteriobójcze. 

Azimycin stosowany jest w leczeniu zapalenia gardła, zatok, ucha środkowego, oskrzeli, zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz chorób przenoszonych drogą płciową

W jakim wieku można stosować ten lek? Lek można stosować u osób dorosłych i dzieci. U dzieci postać przyjmowanego leku uzależniona jest od masy ciała pacjenta. Tabletek nie należy podawać dzieciom o wadze poniżej 45 kg, natomiast lek w formie proszku można stosować u pacjentów z wagą już od 5 kg. 

Należy pamiętać, że dawka preparatu uzależniona jest od masy ciała pacjenta. Dawkowanie i sposób podawania można sprawdzić w ulotce, lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Azimycin- zamienniki

Do zamienników leku Azimycin w formie tabletek z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Azythromycin Aurovitas, Azythromycin Genoptim, AzitrolekAzycyna, Nobaxin, Sumamed. 

Do zamienników leku Azimycin w postaci proszku zawierających tą samą substancję czynną zalicza się m.in.: Azitrolek, Azitrox. 

Azimycin – skład leku

Substancją czynną leku jest azytromycyna. Każda tabletka powlekana zawiera 125mg, 250 mg lub 500 mg azytromycyny w postaci azytromycyny dwuwodnej, a 5 ml zawiesiny zawiera 100 mg lub 200 mg substancji czynnej. 

Pozostałe składniki leku w postaci tabletek to: skrobia kukurydziana preżelowana, powidon, celuloza mikrokrystaliczna typ 101, celuloza mikrokrystaliczna typ 102, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian, hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek. 

Pozostałe składniki antybiotyku w formie zawiesiny to: sodu węglan bezwodny, sodu benzoesan (E 211), karmeloza sodowa, glicyna, tytanu dwutlenek, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan, aromat malinowy, aromat truskawkowy, aromat pomarańczowy, sacharoza. 

Azimycin – dawkowanie

Azimycin – jak stosować ten lek? Antybiotyk należy stosować wedle zaleceń lekarza. Zazwyczaj leczenie odbywa się w cyklu 3- lub 5-dniowym. 

Dawkowanie leku w formie tabletek u dorosłych oraz u dzieci i młodzieży o masie ciała powyżej 45 kg 

Górne i dolne drogi oddechowe, zapalenie ucha środkowego, zakażenie skóry i tkanek miękkich (z wyjątkiem rumienia wędrującego)

Dawka wynosi 1,5 g w ciągu 3 dni, co daje 500 mg raz na dobę. Jeśli lekarz zaleci przyjmowanie antybiotyku przez 5 dni, pierwszego dnia należy przyjąć dawkę 500 mg, a od drugiego do piątego dnia po 250 mg. 

Rumień wędrujący

Zaleca się przyjmowanie leku w określonym schemacie: pierwszego dnia należy przyjąć 4 tabletki po 250 mg, co daje łącznie 1 g. Przez kolejne 4 dni należy przyjmować po 2 tabletki 250 mg raz na dobę. 

Niepowikłane zakażenia wywołane przez Chlamydia trachomatis

Zaleca się stosowanie leku w dawce 1 g, czyli 4 tabletki po 250 mg w pojedynczej dawce. 

Dawkowanie leku w formie zawiesiny u osób dorosłych

Zakażenie górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, zakażenie skóry i tkanek miękkich (z wyjątkiem rumienia wędrującego)

Całkowita dawka leku wynosi 30 mg na kilogram masy ciała, co daje 10 mg raz na dobę (przez 3 dni).

Rumień wędrujący 

Zaleca się, aby przyjmować dawkę 60 mg na kilogram masy ciała przez 5 dni podawaną w następującym schemacie: pierwszego dnia – 20 mg/ kg masy ciała, a od 2 do 5 dnia leczenia – 10 mg/kg masy ciała raz na dobę. 

Dawkowanie leku w postaci zawiesiny u dzieci

Antybiotyk o dawce 100 mg można podawać dzieciom z masą ciała od 5 kg, natomiast dawkę leku 200 mg nie zaleca się stosować u pacjentów z wagą poniżej 10 kg. Szczegółowe informacje dotyczące dawkowania u dzieci można odnaleźć w tabeli umieszczonej w ulotce. 

Azimycin – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku, gdy pacjent ma uczulenie na azytromycynę, erytromycynę, antybiotyki makrolidowe lub ketolidowe lub inny składnik leku

Szczególną ostrożność podczas leczenia należy zachować u osób mających:

 • zaburzenia rytmu serca,
 • niewydolność wątroby,
 • zaburzenia czynności nerek,
 • nowe zakażenie (może to świadczyć o nadmiernym wzroście drobnoustrojów lub o zakażeniu grzybiczym),
 • zaburzenia nerwowe lub umysłowe,
 • chorobę przenoszoną drogą płciową (np. zakażenie kiłą),
 • zakażone rany oparzeniowe,
 • cukrzycę (lek zawiera sacharozę). 

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem kuracji należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:

 • stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca (chinidyna, prokainamid, dofetylid, amiodaron, sotalol),
 • stosowane w zaburzeniach żołądka (cyzapryd),
 • stosowane w leczeniu alergii (terfenadyna),
 • leki przeciwpsychotyczne (pimozyd),
 • leki przeciwdepresyjne (cytalopram),
 • stosowane w zakażeniach (moksyfloksacyna, lewofloksacyna),
 • leki zobojętniające (należy podawać je ok. 2 godziny przed przyjęciem antybiotyku Azimycin),
 • doustne leki przeciwzakrzepowe,
 • pochodne ergotaminy,
 • alkaloidy sporyszu stosowane na migrenę lub w celu zmniejszenia przepływu krwi,
 • stosowane w zaburzeniach czynności serca (digoksyna),
 • stosowane w leczeniu dny moczanowej i rodzinnej gorączki śródziemnomorskiej,
 • stosowane w chorobach skóry, reumatoidalnym zapaleniu stawów lub po przeszczepieniu narządów (cyklosporyna),
 • stosowane w celu obniżenia stężenia cholesterolu (atorwastatyna),
 • stosowane w leczeniu HIV lub gruźlicy (ryfabutyna). 

Tego typu połączeń należy unikać, chyba, że specjalista zaleci inaczej.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się, aby stosować lek Azimycin w ciąży i w okresie karmienia piersią, gdyż substancja czynna zawarta w produkcie leczniczym przenika do mleka matki.

Azimycin – skutki uboczne

Azimycin, tak jak inne leki może wywołać działania niepożądane. Należy jednak pamiętać, że objawy niepożądane nie występują u każdego pacjenta. 

Do bardzo częstych objawów niepożądanych Azimycin (występują częściej niż u 1 na 10 osób) zalicza się biegunkę. 

Częste działania niepożądane (występują rzadziej niż u 1 na 10 osób) to ból głowy, wymioty, ból brzucha, nudności, zmiana liczby krwinek białych, zmniejszenie stężenia wodorowęglanów we krwi. 

W przypadku zauważenia poniższych objawów należy niezwłocznie zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala

 • reakcje uczuleniowe objawiające się wstrząsem lub trudnościami z oddychaniem i przełykaniem, obrzękiem warg, języka, twarzy i szyi, swędzącą wysypką, 
 • ciężkie reakcje skórne objawiające się zaczerwienieniem skóry usianą niewielkimi krostkami (pęcherzykami wypełnionymi białym lub żółtym płynem), wysypka skórną powodującą zaczerwienienie i łuszczenie, pęcherzycą i krwawieniem z warg, oczu, jamy ustnej, nosa i narządów płciowych, związaną z wysoka gorączką i bólem stawów,
 • ciężkie reakcje nadwrażliwości mogące obejmować gorączkę, wysypkę skórną, obrzęk narządowy, zwiększenie liczby pewnego typu białych krwinek (eozynofilia) oraz zapalenie narządów wewnętrznych.

W przypadku wystąpienia biegunki z krwią lub śluzem, osłabienia, braku łaknienia, zażółcenia skóry i białek oczu, ciemnego zabarwienia moczu, odbarwienia kału, bólu brzucha, podatności na zakażenia, siniaków lub krwawień, osłabienia, zmęczenia, duszności, bladości, przyspieszonego bicia serca, szybkiego i nieregularnego bicia serca, zmniejszenia ilości oddawanego moczu, 

O pozostałych, rzadziej występujących skutkach ubocznych leku można dowiedzieć się z ulotki. 

Przechowywanie leku

Azimycin należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.  


Inne leki na zapalenie gardła:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Azimycin (4)

Lek Azimycin należy stosować wedle zaleceń lekarza. Antybiotyk jest nowej generacji i przyjmowany jest przez 3 lub 5 dni. Jego działanie po zakończeniu kuracji utrzymuje się jeszcze przez 7 dni.

Nie jest wskazane spożywanie alkoholu podczas stosowania leku Azimycin.

Azimycin nie wpływa negatywnie na przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Nie ma wystarczających informacji o wpływie leku Azimycin na COVID-19.

Wyślij wiadomość do farmaceuty

  e-Konsultacja z Receptą Online
  Azimycin

  Wypełnij formularz medyczny, aby
  rozpocząć e-konsultację lekarską
  bez wychodzenia z domu.

  skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.