Krople do oczu Azyter zawierają azytromycynę będącą antybiotykiem makrolidowym. Lekarz może zalecić stosowanie preparatu w przypadku bakteryjnych zakażeń oka. W przypadku kropli Azyter bardzo duże znaczenie ma higieniczna podaż leku. Leczenie zazwyczaj trwa 3 dni.
Azyter – co to za lek?
Azyter to preparat w formie kropli do oczu. Ze względu na zawartość azytromycyny wykazuje działanie przeciwbakteryjne i może być stosowany w leczeniu bakteryjnych infekcji oka. Bakterie to najczęstszy czynnik sprawczy zakażeń przedniego odcinka oka i aparatu ochronnego. Powodują m.in. zapalenie spojówek i zapalenie rogówki u dzieci i dorosłych.
Na co stosuje się Azyter?
Azyter jest stosowany w celu leczenia infekcji bakteryjnych oka.
Jak działa Azyter?
Azyter zawiera azytromycynę – antybiotyk makrolidowy o działaniu bakteriostatycznym. Substancja ta uniemożliwia namnażanie się drobnoustrojów wywołujących infekcję poprzez hamowanie biosyntezy białek bakteryjnych.
Zapytaj o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lek
Dla kogo jest przeznaczony lek Azyter?
Lek Azyter może być stosowany zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci (od urodzenia).
Co wchodzi w skład leku Azyter?
Preparat zawiera substancję czynną azytromycynę dwuwodną w ilości 15 miligramów na 1 gram (co odpowiada 14,3 mg azytromycyny).
Pozostałe substancje pomocnicze to: trójglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha.
Azyter – zamienniki
W przypadku leku Azyter zamiennik nie jest dostępny.
Azyter – dawkowanie
Lek Azyter należy aplikować wyłącznie do oczu. Zazwyczaj zaleca się podawanie jednej kropli leku dwa razy na dobę (rano i wieczorem) do każdego oka, które wymaga leczenia. Czas trwania terapii wynosi 3 dni. Ze względu na przedłużone działanie leku, nie ma potrzeby przedłużania kuracji poza zalecane 3 dni, nawet jeśli objawy zakażenia nadal się utrzymują.
Jak stosować Azyter?
Należy dokładnie umyć ręce przed i po aplikacji leku. Aby podać lek, należy odchylić dolną powiekę i spojrzeć w górę, a następnie zakroplić 1 kroplę do oka. Ważne jest, aby nie dotykać końcówką zakraplacza powierzchni oka lub powiek. Po użyciu pojemnik jednodawkowy należy natychmiast wyrzucić i nie przechowywać go do ponownego użycia.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Azyter, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Azyter
W przypadku pominięcia dawki nie należy stosować dawki podwójnej, lecz kontynuować leczenie zgodnie ze schematem.
Przerwanie stosowania leku Azyter
Azyter (krople do oczu) można odstawić wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Pobierz aplikację Pobierz aplikację
Receptomat w telefonie!
Azyter – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Azyter – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na azytromycynę, inne makrolidy lub trójglicerydy o średniej długości łańcucha..
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Azyter konieczna jest konsultacja z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką. Lek Azyter jest przeznaczony wyłącznie do stosowania okulistycznego. Nie należy go wstrzykiwać ani przyjmować doustnie. Jeżeli po trzech dniach od rozpoczęcia terapii nie nastąpi poprawa lub pojawią się nietypowe objawy, należy zgłosić się do lekarza. Osoby z zakażeniem oczu powinny unikać używania soczewek kontaktowych podczas leczenia.
W przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zgłosić się do lekarza.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Azyter z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Azyter w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Antybiotyk do oka Azyter może być stosowany w ciąży. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, może zalecić przyjmowanie leku kobietom karmiącym piersią.
Azyter a prowadzenie pojazdów
Po aplikacji kropli może wystąpić przejściowa nieostrość widzenia. Przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdu lub obsługi maszyn należy odczekać aż takie objawy ustąpią.
Azyter – skutki uboczne
Stosując lek Azyter, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Niektóre skutki uboczne Azyter mogą wymagać odstawienia leku i niezwłocznego kontaktu z lekarzem lub zgłoszenia na pogotowie. Należą do nich:
- obrzęk naczynioruchowy,
- zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczna nekroliza naskórka (wysypka, wykwity skórne, pęcherze na ustach, oczach i narządach płciowych),
- zespół DRESS (wysypka o charakterze małych czerwonych guzków, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych),
- złuszczające zapalenie skóry (uogólniony rumień z łuszczeniem się skóry na dużej powierzchni),
- ostra uogólniona krostkowica (szybko pojawiające się małe pęcherze z biało-żółtym płynem).
W przypadku Azyter działania niepożądane występujące bardzo często (tj. częściej niż u 1 na 10 osób) to:
- przemijający świąd, pieczenie lub kłucie oczu.
Częste skutki uboczne Azyter dotyczą mniej niż 1 na 10 osób i mogą obejmować:
- nieostre widzenie,
- wrażenie lepkości powiek,
- wrażenie ciała obcego w oku.
Azyter ma następujące niezbyt częste (tj. występujące rzadziej niż u 1 na 100 osób) działania niepożądane:
- nadwrażliwość,
- zapalenie spojówek,
- alergiczne zapalenie spojówek,
- zapalenie rogówki,
- wyprysk powiek,
- obrzęk powiek,
- nadwrażliwość oczu,
- łzawienie oczu,
- rumień powiek,
- przekrwienie spojówek.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Azyter?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Azyter? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Azyter znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Azyter nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Azyter to antybiotyk w kroplach do oczu przeznaczony dla dzieci i dorosłych. Substancją czynną leku jest azytromycyna. Wskazaniem do stosowania preparatu jest zakażenie bakteryjne oka. Standardowo krople aplikuje się 2 razy dziennie przez 3 dni.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.