e-Konsultacja z Receptą Online

Azitrolek

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Azitrolek? Cena, refundacja

Lek występuje w postaci tabletek powlekanych i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. W postaci tabletek przyjmuje dawkę 250 mg i 500 mg i jest dostępny w opakowaniach po 3 i 6 tabletek. W postaci proszku dostępny jest w dawce 100 mg i 200 mg. 

Tabletki powlekane:

 • Azitrolek 250 mg – cena za opakowanie 6 tabletek waha się od ok. 20 – 21,32 zł, po refundacji – ok. 16,97 zł (odpłatność 50%). 
 • Azitrolek 500 mg – cena za opakowanie 3 tabletek waha się od ok. 14 – 18,49 zł, po refundacji ok. 14,14 zł (odpłatność 50%), zaś za opakowanie 6 tabletek cena waha się od ok. 19,99 – 39,99 zł. Opakowanie 6 tabletek nie podlega refundacji. 

Proszek do sporządzania zawiesiny doustnej:

 • Azitrolek 100 mg/5 ml – cena za opakowanie waha się od ok. 12,28 – 15,92 zł. Lek jest refundowany (odpłatność 50%). 
 • Azitrolek 200 mg/5 ml – cena za opakowanie waha się od ok. 26,28 – 34,04 zł. Po refundacji (odpłatność 50%) cena będzie mniejsza.  

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości. 

Azitrolek – jak działa, na co i dla kogo

Substancją czynną preparatu jest azytromycyna, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne i zapobiega syntezie białek bakteryjnych. Azytromycyna stosowana jest w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, środkowym zapaleniu ucha czy zakażeń skóry i tkanek miękkich

W jakim wieku można stosować ten lek? Lek można stosować od 1. roku życia. Należy jednak pamiętać, że dawka preparatu uzależniona jest od masy ciała pacjenta. Dawkowanie i sposób podawania można sprawdzić w ulotce. 

Azitrolek – zamienniki

Azitrolek – zamienniki na receptę zawierające tę samą substancję czynną to m.in.: Azycyna, Bactrazol, Macromax, Nobaxin, Sumamed.

Azitrolek – skład leku

Substancją czynną leku jest azytromycyna. Pozostałe składniki leku w postaci tabletek powlekanych to celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana żelowana, karboksymetyloskrobia sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, laurylosiarczan sodu, stearynian magnezu, alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu, talk, lecytyna sojowa, guma ksantan. 

Składniki antybiotyku w formie proszku do sporządzenia zawiesiny doustnej to krzemionka koloidalna bezwodna, sacharoza oczyszczona, sacharoza sproszkowana, guma ksantan, hydroksypropyloceluloza, fosforan bezwodny sodu, aromat śmietankowo-karmelowy, aspartam, dwutlenek tytanu. 

Azitrolek – dawkowanie

Azitrolek – jak stosować ten lek? Antybiotyk należy stosować wedle zaleceń lekarza. Zazwyczaj leczenie odbywa się w cyklu 3- lub 5-dniowym. Dawka leku ustalana jest na podstawie masy ciała pacjenta. Zazwyczaj Azitrolek przyjmowany jest raz na dobę, niezależnie od pory posiłku. 

U dzieci od 1. roku życia całkowita dawka leku wynosi 30 mg/kg mc. Zaleca się, by preparat podawać w dawce 10 mg/kg mc raz na dobę, przez 3 lub 5 dni dawkując pierwszego dnia 10 mg/kg mc, a pozostałe cztery dni po 5 mg/kg mc. 

Więcej informacji dotyczących dawkowania można odnaleźć w ulotce. 

Azitrolek – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku, gdy pacjent ma:

 • uczulenie na azytromycynę, erytromycynę lub inny składnik leku,
 • zaburzenia arytmii serca,
 • zaburzenia pracy wątroby,
 • zaburzenia czynności nerek,
 • zaburzenia neurologiczne,
 • zaburzenia psychiczne,
 • miastenię (osłabienie mięśni),
 • niskie stężenie potasu lub magnezu we krwi,
 • uczulenie na antybiotyk makrolidowy lub ketolidowy. 

Szczególną ostrożność podczas leczenia należy zachować u osób:

 • z zaburzeniami elektrolitowymi (hipokaliemia, hipomagnezemia),
 • z bradykardią i ciężką niewydolnością serca,
 • z wrodzonym lub udokumentowanym nabytym wydłużeniem odstępu QT,
 • otrzymujących inne leki, wydłużające odstęp QT (leki przeciwarytmiczne klasy IA i III, cyzapryd i terfenadyna).

Ponadto, azytromycyna w postaci proszku do sporządzenia zawiesiny doustnej nie jest właściwa do leczenia ciężkich zakażeń, w tym oparzeniowych. 

Nie zaleca się przyjmowania leku pacjentom z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharozy-izomaltazy.  

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem kuracji należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:

 • warfaryna (lek przeciwzakrzepowy),
 • teofilina (lek przeciw astmie),
 • ergotamina (lek stosowany w leczeniu migreny),
 • cyklosporyna (zapobiega odrzucaniu przeszczepu narządu),
 • digoksyna (lek na niewydolność serca),
 • kolchicyna (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej),
 • cyzapryd (lek stosowany w zaburzeniach żołądka),
 • nelfinawir i zydowudyna (lek przyjmowany podczas zakażenia wirusem HIV),
 • alfentanyl (stosowany do narkozy),
 • astemizol (stosowany podczas kataru siennego),
 • ryfabutyna (stosowana w leczeniu gruźlicy),
 • statyny (stosowana w celu zmniejszenia stężenia lipidów we krwi). 

Tego typu połączeń należy unikać, chyba, że specjalista zaleci inaczej.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się, aby stosować Azitrolek w ciąży i w okresie karmienia piersią, gdyż substancja czynna zawarta w leku przenika do mleka kobiecego. 

Azitrolek – skutki uboczne

Azitrolek, tak jak inne leki może wywołać skutki uboczne. Należy jednak pamiętać, że objawy niepożądane nie występują u każdego pacjenta. 

Do bardzo częstych objawów niepożądanych (występują częściej niż u 1 na 10 osób) zalicza się biegunkę. 

Częste działania niepożądane Azitrolek (występują nie częściej niż u 1 na 10 osób) to bóle głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, zmiana liczby krwinek białych oraz mniejsza ilość stężenia węglowodanów we krwi. 

O pozostałych, rzadziej występujących skutkach ubocznych leku można dowiedzieć się z ulotki. 

Przechowywanie leku

Azitrolek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 30°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 

Butelkę z przyrządzoną zawiesiną należy umieszczać w pomieszczeniu poniżej 25°C, a sam lek przyjmować nie dłużej jak 10 dni. 

Należy pamiętać, aby preparatu nie przyjmować po upływie terminu ważności. 


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Azitrolek (5)

Lek Azitrolek należy stosować wedle zaleceń lekarza. Antybiotyk zazwyczaj jest przyjmowany przez 3 dni. Jego działanie po zakończeniu kuracji utrzymuje się jeszcze przez 7 dni.

Lek Azitrolek można przyjmować zarówno przed, jak i po posiłku. Nie wpływa to na działanie leku.

Nie jest wskazane spożywanie alkoholu podczas stosowania leku Azitrolek.

Azitrolek nie jest wskazany dla dzieci poniżej 1. roku życia. U starszych dzieci –  dawkę dobową zawiesiny należy przyrządzić zgodnie z masą ciała dziecka. Szczegółowe dane dotyczące konkretnej dawki i masy ciała dziecka znajdują się w ulotce.

Azitrolek to antybiotyk nowej generacji, który przyjmuje się przez 3 dni. Działa on jednak do 10 dni. Z uwagi na przedłużone działanie leku, przyjmuje się, że antybiotyk ten należy do silnych leków.

e-Konsultacja z Receptą Online
Azitrolek

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.