Leki na zapalenie i ból gardła
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Najważniejsze informacje:
- Ból to główny objaw zapalenia gardła, który można łagodzić za zza pomocą pastylek, sprayów lub syropów na podrażnione gardło dostępnych zwykle bez recepty.
- Najczęstszą przyczyną infekcji są wirusy lub bakterie, co ma bezpośredni wpływ na wybór odpowiednich leków na zapalenie gardła.
- W przypadku wirusowego zapalenia gardła stosuje się leki pozwalające złagodzić objawy przypadłości. Zakażenie bakteryjne wymaga zastosowania antybiotyków.
- Podrażnienie błony śluzowej gardła może wywoływać kaszel, dlatego czasami przy zapaleniu gardła stosuje się nie tylko preparaty na ból, ale również leki na kaszel.
Leki na ból i kaszel wywołany podrażnieniem błony gardła to kluczowy element zwalczania dokuczliwych dolegliwości związanych z infekcjami górnych dróg oddechowych. Wiele preparatów łagodzących objawy dostępnych jest bez recepty, ale leki na zapalenie gardła zwalczające bezpośrednią przyczynę zakażenia bakteryjnego, wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza. Co jest dobre na bolące gardło? Kiedy konieczny jest antybiotyk i dlaczego syrop na kaszel może być stosowany przy zapaleniu gardła?
Leki na zapalenie gardła:
- Azithromycin Genoptim
- Fromilid 500
- Zinoxx
- Azithromycin Aurovitas
- Duracef
- Ospen 1000
- Klabax
- Ospen 750
- Azimycin
- Octeangin
Co na podrażnione gardło – leki na pierwsze objawy infekcji gardła
Podrażnione gardło to często pierwszy objaw infekcji, który może pojawić się jeszcze przed wystąpieniem innych symptomów, takich jak kaszel, katar czy gorączka. Zwykle współwystępowanie objawów świadczy o podłożu wirusowym, przy którym stosuje się jedynie leki przeciwbólowe (również o działaniu miejscowym, np. tabletki na chrypkę i suchość w gardle) oraz przeciwgorączkowe.
Przy nasilającym się bólu gardła pacjenci często sięgają po leki dostępne bez recepty, które mogą przynieść szybką ulgę. Są to głównie pastylki do ssania na podrażnione gardło, które zawierają składniki o działaniu znieczulającym, nawilżającym i/lub przeciwzapalnym.
Jeśli podrażnione gardło wywołuje chrypkę i/lub odruch kaszlowy, rozwiązaniem może być zastosowanie leków przeciwkaszlowych (np. tabletki/syrop na kaszel), które pokrywają błonę śluzową gardła warstwą ochronną i łagodzą objawy dolegliwości. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na właściwe nawodnienie organizmu oraz domowe metody leczenia zapalenia gardła, np. płukanie.
Czym wypłukać bolące gardło – naturalne metody zwalczania dolegliwości
Niezależnie od przyczyn i nasilenia dolegliwości, ból towarzyszący zapaleniu gardła, można łagodzić za pomocą naturalnych środków. Jednym z najprostszych sposobów łagodzenia bólu jest płukanie gardła ciepłym roztworem soli (pół łyżeczki soli kuchennej na szklankę wody) lub naparami z ziół działających przeciwbakteryjne i przeciwzapalnie. W aptekach dostępne są również specjalne płukanki łagodzące dolegliwości związane z zapaleniem gardła, takie jak ból, obrzęk i stan zapalny.
Zioła na zapalenie gardła – co pomaga łagodzić ból i podrażnienie?
Zioła od wieków wykorzystywane są w leczeniu wielu dolegliwości. Rośliny wykorzystywane są nie tylko do sporządzania naparów, m.in. do płukania bolącego gardła. Wyciągi z ziół stanowią również składnik wielu syropów i tabletek na zapalenie gardła.
Jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych przy infekcjach w obrębie jamy ustnej jest szałwia, która ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz ściągające, dzięki czemu pomaga złagodzić ból i obrzęk. Napar z szałwii jest doskonałym środkiem do płukania gardła. Podobne działanie ma tymianek, który dodatkowo osłania śluzówkę i rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Tymianek jest składnikiem wielu leków pomocnych przy przeziębieniu, przede wszystkim tabletek na kaszel i ból gardła. Często występuje w połączeniu z podbiałem, który dodatkowo nawilża błonę śluzową. W składzie preparatów (syropów, tabletek) na podrażnione gardło może znajdować się również: mięta pieprzowa – (działa znieczulająco), rumianek pospolity (ma właściwości przeciwzapalne), prawoślaz leczniczy i porost islandzki (powlekają błony śluzowe, zmniejszają podrażnienie) oraz nagietek lekarski (działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie).
Leki na zapalenie gardła – co jest dobre na bolące gardło?
Zapalenie gardła może wynikać z wielu czynników. Chociaż najczęstszą przyczyną dolegliwości są wirusy i bakterie, zdarza się również, że do schorzenia dochodzi na skutek alergii, podrażnienia lub nadwyrężenia. Dlatego przy doborze najwłaściwszych leków na zapalenie gardła należy uwzględnić bezpośrednie przyczyny dolegliwości.
W przypadku przypadłości o podłożu wirusowym stosuje się zwykle jedynie leczenie objawowe, polegające na łagodzeniu dokuczliwych symptomów, a nie zwalczaniu samego wirusa. W przypadku zakażenia bakteryjnego konieczna jest eliminacja patogenów, ponieważ ich namnażanie może doprowadzić do groźnych powikłań.
Pacjent zazwyczaj nie jest w stanie samodzielnie rozpoznać przyczyn przypadłości, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem, który przy rozpoznaniu infekcji bakteryjnej, najprawdopodobniej przepisze odpowiednie antybiotyki.
Zapalenie gardła – leki bez recepty
Łagodne zapalenie gardła jest dolegliwością, która często nie wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, a objawy można łagodzić za pomocą leków dostępnych bez recepty. Wybór preparatu zależy przede wszystkim od konkretnych symptomów towarzyszących infekcji.
W przypadku bólu gardła warto sięgnąć po pastylki do ssania. Zwykle zawierają składniki o działaniu znieczulającym oraz przeciwzapalnym, dzięki czemu zmniejszają obrzęk i dolegliwości bólowe. Dodatkowo często zawierają również zioła, które pomagają nawilżyć gardło.
W przypadku kaszlu, który często towarzyszy zapaleniu gardła, pomocne są również leki na kaszel (np. syrop, spray). Wybór dobrego syropu na kaszel powinien być uzależniony od rodzaju dolegliwości. Drapaniu w gardle towarzyszy najczęściej suchy kaszel, dlatego najskuteczniejsze będą leki przeciwkaszlowe. Jeśli u pacjenta pojawia się kaszel mokry należy zastosować leki wykrztuśne.
Zapaleniu gardła mogą towarzyszyć również inne objawy, przede wszystkim gorączka, katar, czy bóle głowy. Na rynku dostępnych jest wiele leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, które są dostępne bez recepty. Substancją czynną znajdującą się w tych preparatach jest najczęściej paracetamol lub ibuprofen. Leki zawierające ibuprofen mają również działanie przeciwzapalne, dzięki czemu mogą wpływać na zwalczanie infekcji.
Zapalenie gardła – leki na receptę
Jeśli objawy zapalenia gardła są intensywne, utrzymują się przez dłuższy czas pomimo stosowania leków bez recepty, zalecana jest konsultacja z lekarzem. W takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że infekcja związana jest z obecnością bakterii i konieczne jest zastosowanie antybiotyków dostępnych wyłącznie na receptę.
Antybiotyki są nieskuteczne w przypadku wirusów (odpowiedzialnych za większość przypadków zapalenia gardła) lub grzybów (sporadycznie odpowiadających za zakażenie). Przy wirusowym zapaleniu gardła zwykle nie stosuje się leków na receptę. Natomiast przy rozpoznaniu grzybiczego zapalenia gardła konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów, przede wszystkim zawierających flukonazol (np. Flumycon, Mycosyst, Fluxazol).
Ważne jest, aby pamiętać, że leki na receptę należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przerywać ich stosowania, nawet jeśli objawy ustąpią przed planowanym zakończeniem leczenia.
Jaki antybiotyk na zapalenie gardła – leczenie zakażenia bakteryjnego
Antybiotyki są skuteczną metodą zwalczania zakażenia bakteryjnego. Preparaty przeciwbakteryjne mogą działać na dwa sposoby: zabijają bakterie lub hamują ich namnażanie się.
Za bakteryjne zapalenie gardła odpowiada najczęściej Streptococcus pyogenes, paciorkowiec z grupy A wrażliwy na działanie penicyliny. Dlatego najczęściej stosowane leki na zapalenie gardła o podłożu bakteryjnym zawierają:
- fenoksymetylopenicylinę (Ospen),
- amoksycylinę (np. Duomox, Amotaks, Ospamox),
- amoksycylinę z kwasem klawulanowym (np. Amoksiklav, Augumentin),
- cefadroksyl (np. Biodroxil, Duracef) – stosowany u osób z nadwrażliwością na penicyliny,
- azytromycynę (np. Azycyna, Sumamed) – makrolidy stosuje się wyłącznie u pacjentów z nadwrażliwością na antybiotyki beta-laktamowe.
Pacjenci przyjmujący antybiotyki na zapalenie gardła powinni ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, ponieważ przedwczesne zakończenie leczenia lub nieprawidłowe (niższe) dawki leków mogą przyczynić się do powstania antybiotykooporności lub braku skuteczności leczenia. Należy pamiętać, że niekiedy po 24-48 godzinach stosowania antybiotyków obserwuje się całkowite ustąpienie objawów zapalenia gardła, ale leczenie powinno być kontynuowane do zakończenia kuracji.
Co na kaszel przy zapaleniu gardła?
Zapalenie gardła wiąże się z silnym podrażnieniem błony śluzowej, dlatego częstym objawem towarzyszącym przypadłości jest kaszel. Zwykle jest suchy i męczący, a wówczas najodpowiedniejszą metodą przeciwdziałania jest zastosowanie leków przeciwkaszlowych. Zazwyczaj zawierają substancje działające ośrodkowo, np. kodeinę, butamirat lub dekstrometorfan, hamujące odruch kaszlowy. W wielu przypadkach wystarczające jest zastosowanie łagodniejszych preparatów nawilżających i wyścielających śluzówkę gardła, np. syropów na kaszel zawierających porost islandzki. Na rynku dostępne są również spraye na kaszel suchy łagodzące podrażnienie gardła wywołane przez infekcję lub czynniki, takie jak dym papierosowy czy klimatyzacja.
W przypadku kaszlu produktywnego (mokrego), zaleca się leki wykrztuśne, które pomagają upłynniać i usuwać śluz z dróg oddechowych. Mokry kaszel pojawia się zwykle przy przeziębieniu, stanowiąc wraz z bólem gardła i katarem, charakterystyczny objaw infekcji wirusowej. Dość charakterystyczne przy przeziębieniu jest pojawianie się kaszlu mokrego po kaszlu suchym. Wśród najważniejszych substancji wykorzystywanych w lekach (syropy, tabletki) na kaszel mokry można wymienić: bromoheksynę, ambroksol i acetylocysteinę.
Niezależnie od rodzaju kaszlu, który pojawia się przy zapaleniu gardła oraz zastosowanych leków zwalczających dolegliwość, kluczową rolę w procesie zdrowienia i łagodzenia objawów odgrywa odpowiednie nawadnianie organizmu, które wspomaga prawidłowe nawilżenie śluzówek gardła, oraz odpoczynek umożliwiający regenerację organizmu.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.