e-Konsultacja z Receptą Online

Ospamox

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Ospamox? Cena, refundacja

Lek Ospamox znajduje się na liście leków refundowanych. Dostępny jest w postaci tabletek powlekanych i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Wielkość opakowań leku Ospamox (500, 750 i 1000 mg) 16 lub 20 tabletek powlekanych. Ospamox zawiesina dostępny jest w butelce o pojemności 60 ml i 100 ml.

Tabletki powlekane do stosowania doustnego:

 • Ospamox 500 mg – cena za 16 sztuk tabletek to koszt ok. 3,49 – 7,61 zł, a za 20 sztuk należy zapłacić ok. 3,33 – 9,27 zł.
 • Ospamox 750 mg – cena za 16 sztuk tabletek wynosi ok. 3,20 – 11,04 zł, a za 20 sztuk należy zapłacić ok. 3,20 – 13,74 zł.
 • Ospamox 1000 mg – cena za 16 tabletek wynosi ok. 3,20 – 13,87 zł, a za 20 sztuk należy uiścić opłatę w wysokości ok. 3,20 – 17,37 zł.

Proszek do sporządzania zawiesiny ustnej:

 • Ospamox 250 mg/5 ml – cena za butelkę leku o pojemności 60 ml waha się od ok. 6,99 – 8,50 zł.
 • Ospamox 500 mg/5 ml – cena za butelkę leku o pojemności 60 ml waha się od ok. 3,99 – 16,09 zł, a za butelkę o pojemności 100 ml należy zapłacić 3,20 – 25,50 zł.

Cenu mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Ospamox – jak działa, na co i dla kogo?

Substancją czynną antybiotyku Ospamox jest amoksycylina – półsyntetyczna penicylina o działaniu bakteriobójczym. Lek charakteryzuje się szerokim spektrum działania. Pozwala zwalczać drobnoustroje takie jak: tlenowe bakterie Gram-dodatnie Enterococcus faecalis i Listeria monocytogenes oraz paciorkowce β-hemolizujące z grup A, B, C i G.

Amoksycylina – działanie

Ze względu na strukturę chemiczną amoksycylina zaliczana jest do antybiotyków beta-laktamowych, charakteryzujących się obecnością pierścienia beta-laktamowego w cząsteczce. 

Mechanizm działania wszystkich antybiotyków beta-laktamowych polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co powoduje jej osłabienie i w konsekwencji prowadzi do śmierci komórki bakteryjnej.

Ospamox – wskazania

Zastosowanie leku Ospamox to leczenie różnorodnych zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę, w tym zakażenia takie jak: 

 • ostre zapalenie zatok
 • ostre zapalenie ucha środkowego, 
 • ostre paciorkowcowe zapalenie migdałków podniebiennych i zapalenie gardła, 
 • zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, 
 • pozaszpitalne zapalenie płuc, 
 • ostre zapalenie pęcherza moczowego, 
 • bezobjawowy bakteriomocz w okresie ciąży, 
 • ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, 
 • dur brzuszny i dur rzekomy, 
 • ropień okołozębowy z szerzącym się zapaleniem tkanki łącznej, 
 • zakażenia związane z protezowaniem stawów, w celu usunięcia (eradykacji) bakterii Helicobacter pylori, 
 • choroba z Lyme (borelioza),
 • w zapobieganiu zapalenia wsierdzia,
 • w terapii skojarzonej w leczeniu choroby wrzodowej żołądka.

Czy lek Ospamox można stosować u dzieci i młodzieży?

Lek Ospamox może być stosowany zarówno u dorosłych, jak również u dzieci i młodzieży.

Ospamox – zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: AmotaksDuomox, Hiconcil, Amoxicillin MIP Pharma.

Ospamox – skład leku

Lek zawiera substancję czynną – amoksycylinę.

Jaki jest skład leku w postaci tabletek?

Jedna tabletka powlekana Ospamox zawiera odpowiednio: 500 mg, 750 mg lub 1000 mg amoksycyliny w postaci amoksycyliny trójwodnej.

Substancje pomocnicze leku: magnezu stearynian, poliwidon (K 25), karboksymetyloskrobia sodowa, celuloza mikrokrystaliczna.

Skład otoczki: tytanu dwutlenek, talk, metylohydroksypropyloceluloza.

Jaki jest skład leku w postaci zawiesiny?

5 ml zawiesiny doustnej Ospamox po przygotowaniu zawiera odpowiednio: 250 mg lub 500 mg amoksycyliny w postaci amoksycyliny trójwodnej.

Substancje pomocnicze: cytrynowy kwas bezwodny, sodu benzoesan, aspartam, talk, cytrynian sodu bezwodny, guar, krzemionka strącona, aromat cytrynowy i aromat brzoskwiniowo-morelowy, aromat pomarańczowy.

Ospamox – dawkowanie

Sprawdź dawkowanie tabletek doustnych oraz zawiesiny.

Antybiotyk Ospamox – jak dawkować tabletki doustne u osób dorosłych i młodzieży?

U osób dorosłych i młodzieży o masie ciała minimum 40 kg najczęściej stosuje się między 750 mg do 1 g leku na dobę w podziale na 2 lub 3 dawki. Przy zapobieganiu zapaleniu wsierdzia po operacjach należy przyjąć 2-3 g amoksycyliny godzinę przed zabiegiem.

Dawkowanie Ospamox – antybiotyk dla dzieci

U dzieci o wadze poniżej 40 kg zazwyczaj zaleca się dawkę amoksycyliny w wielkości 40-90 mg/kg mc. na dobę w podziale na 2 lub 3 dawki. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3 g leku. Przy zapobieganiu zapaleniu wsierdzia po zabiegach dawka wynosi 50 mg/kg mc. na godzinę przed operacją. Ospamox dla dzieci poniżej 12. roku życia najlepiej podawać w postaci zawiesiny, ponieważ umożliwia odmierzenie niższych dawek i jest lepiej dostosowana do wieku małego pacjenta.

Tabletki należy połykać w całości i popić szklanką wody. Nie można ich rozgryzać, żuć czy kruszyć

Dawkowanie zawiesiny Ospamox dla dorosłych i młodzieży

U osób dorosłych oraz dzieci o masie ciała minimum 40 kg zazwyczaj dawka wynosi 250-500 mg 3 razy na dobę lub 750-1000 mg 2 razy na dobę co 12 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 6 g. W zależności od schorzenia zaleca się:

 • w zakażeniach dróg moczowych – 3 g leku 2 razy na dobę przez 1 dzień,
 • w ciężkich zakażeniach – 750 mg – 1 g preparatu 3 razy na dobę,
 • w leczeniu choroby z Lyme – we wczesnym stadium choroby 4 g leku na dobę, natomiast w późnym stadium do 6 g na dobę,
 • w leczeniu choroby wrzodowej – 750 mg lub 1 g preparatu 2 razy na dobę przez 7 dni w skojarzeniu z innymi lekami,
 • przy zapobieganiu zakażeniu wsierdzia podczas zabiegów chirurgicznych – dawkę należy dostosować do rodzaju zabiegu.

Dawkowanie zawiesiny Ospamox dla dzieci

U dzieci o masie ciała poniżej 40 kg dawkowanie należy dostosować do wagi dziecka. Najczęściej dawka wynosi między 40 a 90 mg/kg m.c. na dobę w podziale na 2 lub 3 dawki. Maksymalna dawka dobowa wynosi 100 mg/kg masy ciała.

Pomiędzy kolejnymi dawkami trzeba zachować równe, minimum 4-godzinne przerwy. Przed każdym odmierzeniem ilości leku należy starannie wstrząsnąć butelką z zawiesiną.

Ospamox zawiesina – jak zrobić? Przygotowanie leku:

Odwrócić butelkę z lekiem i wstrząsnąć, aby rozluźnić proszek. Napełnić butelkę przegotowaną, chłodną wodą do poziomu nieco poniżej kreski oznaczonej na butelce. Następnie odwrócić butelkę i starannie wstrząsnąć, a następnie uzupełnić wodą dokładnie do poziomu oznaczonego kreską. Zawiesina w kolorze białym lub lekko żółtawym jest gotowa do użycia.

O jakiej porze przyjmować lek?

Dawki leku należy zażywać w równych odstępach czasu w ciągu dnia, z zachowaniem co najmniej 4-godzinnych przerw.

Jak długo należy stosować lek Ospamox?

Zwykle zaleca się kontynuowanie leczenia przez 2 lub 3 dni po ustąpieniu objawów zakażenia.

W zakażeniach wywołanych przez paciorkowce beta-hemolizujące lek należy stosować przez 6 do 10 dni w celu całkowitej eradykacji bakterii.

Lek należy przyjmować zawsze tak długo, jak zalecił to lekarz, nawet jeśli pacjent czuje się lepiej. Przerwanie stosowania leku może prowadzić do nasilenia zakażenia.

Ospamox – przeciwwskazania, środki ostrożności

Leku Ospamox nie należy stosować u pacjentów, u których:

 • występuje nadwrażliwość na amoksycylinę lub którąkolwiek z penicylin oraz na jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu,
 • w przeszłości doszło do natychmiastowej, ciężkiej reakcji alergicznej na antybiotyk β-laktamowy, np. karbapenem, cefalosporynę lub monobaktam.

Ważne, aby przed rozpoczęciem stosowania leku poinformować lekarza, jeśli pacjent choruje na monomukleozę zakaźną, ma chorobę nerek lub nieregularnie oddaje mocz.

Czy Ospamox ma wpływ na zdolność kierowania pojazdami?

Preparat może powodować działania niepożądane, takie jak np. zawroty głowy, reakcje alergiczne, drgawki lub inne objawy, które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania samochodu.

Interakcja z innymi lekami

Lek Ospamox może wchodzić w interakcje z innymi substancjami. należą do nich przede wszystkim:

 • probenecyd – obniżający nerkowe wydzielanie kanalikowe amoksycyliny, przez co może zwiększać jej stężenie w organizmie. Nie powinno się przyjmować probenecydu podczas stosowania Ospamox;
 • allopurynol – mogący podnosić ryzyko skórnych reakcji uczuleniowych na amoksycylinę;
 • tetracykliny oraz pozostałe leki bakteriostatyczne – mogące wpływać na bakteriobójcze właściwości preparatu.

U pacjentów cierpiących na schorzenia nerek niezbędne może być zmniejszenie dawkowania.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Amoksycylina przenika przez barierę łożyskową i osiąga stężenie w osoczu płodu równe ok. 25-30% wartości stężenia u matki. Nie stwierdzono jednak, aby lek miał negatywny wpływ na rozwijający się płód. Stosowanie leku Ospamox w ciąży powinno zostać dokładnie rozważone przez lekarza, a w razie wdrożenia leku niezbędna jest stała obserwacja pacjentki. 

Substancja czynna antybiotyku przenika do pokarmu kobiecego, a wraz z nim do organizmu dziecka. Kobiety w okresie karmienia piersią mogą jednak zażywać lek, ponieważ nie odnotowano szkodliwego wpływu amoksycyliny na karmione piersią dziecko. Podczas zażywania Ospamox należy uważnie obserwować dziecko, a w razie wystąpienia u niego zaburzeń ze strony układu pokarmowego, zakażenia drożdżakowego czy wysypki na skórze należy niezwłocznie przerwać karmienie piersią.

Ospamox – skutki uboczne 

Lek Ospamox może wywoływać działanie niepożądane – nie wystąpią one jednak u wszystkich pacjentów.

Bardzo rzadkie działania niepożądane Ospamox (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):

 • reakcje uczuleniowe, w tym świąd skóry lub wysypka, obrzęk twarzy, warg, języka, ciała lub trudności w oddychaniu; 
 • wysypka lub punktowe, płaskie, czerwone, okrągłe plamki pod powierzchnią skóry lub zasinienie skóry, które mogą być objawem zapalenia naczyń krwionośnych w wyniku reakcji alergicznej, niekiedy wraz z bólem stawów (zapalenie stawów) i zaburzeniami czynności nerek;
 • reakcja alergiczna typu późnego, występująca zwykle po upływie 7 do 12 dni od przyjęcia leku Ospamox, której objawami są: wysypka, gorączka, ból stawów i powiększenie węzłów chłonnych, zwłaszcza pod pachami;
 • reakcja skórna zwana rumieniem wielopostaciowym, objawiająca się swędzącymi czerwonofioletowymi wykwitami na skórze, zwłaszcza na dłoniach lub podeszwach stóp, obrzękiem na skórze (przypominającym pokrzywkę), wrażliwymi na dotyk miejscami w obrębie jamy ustnej, oczu i narządów płciowych; może występować gorączka i uczucie silnego zmęczenia;
 • inne ciężkie reakcje skórne, takie jak zmiany zabarwienia skóry, grudki pod skórą, powstawanie pęcherzy, krostek, złuszczanie się skóry, zaczerwienienie, ból, świąd, łuszczenie się skóry; zmiany mogą przebiegać z gorączką, bólami głowy i ciała;
 • objawy grypopodobne z wysypką, gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych i nieprawidłowymi wynikami badań krwi [w tym zwiększeniem liczby krwinek białych (eozynofilia) oraz zwiększeniem aktywności enzymów wątrobowych]; polekowa reakcja z eozynofilią i objawami ogólnymi (ang. Drug Reaction with Eosinophilia and Systemic Symptoms, DRESS);
 • gorączka, dreszcze, ból gardła lub inne objawy zakażenia albo łatwe powstawanie siniaków – objawy zaburzeń dotyczących komórek krwi;
 • reakcja Jarischa-Herxheimera, która występuje podczas leczenia amoksycyliną choroby z Lyme i przebiega z gorączką, dreszczami, bólem głowy, bólem mięśni i wysypką skórną;
 • zapalenie jelita grubego, wywołujące biegunkę (czasami z domieszką krwi), ból i gorączkę;
 • możliwość wystąpienia ciężkich działań niepożądanych dotyczących wątroby – zazwyczaj u pacjentów leczonych przez długi czas, mężczyzn i osób w podeszłym wieku.

Niezbyt często pojawiają się reakcje skórne o mniej ciężkim przebiegu:

 • wysypka w postaci okrągłych, różowoczerwonych, lekko swędzących wykwitów
 • podobne do pokrzywki obrzęki na przedramionach, rękach, dłoniach, nogach lub stopach.

Częste działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):

 • wysypka,
 • nudności,
 • biegunka.

Niezbyt częste działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):

 • wymioty.

Bardzo rzadkie działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):

 • pleśniawki (zakażenie drożdżakowe pochwy, jamy ustnej lub fałdów skóry),
 • zaburzenia czynności nerek,
 • drgawki (obserwowane u pacjentów otrzymujących duże dawki lub pacjentów z zaburzeniami czynności nerek),
 • zawroty głowy,
 • nadmierna aktywność,
 • kryształki w moczu, widoczne jako zmętnienie moczu lub trudności albo dyskomfort podczas oddawania moczu, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia tych objawów należy przyjmować dużą ilość płynów
 • zmiana zabarwienia języka na żółto, brązowo lub czarno (język może wyglądać jak włochaty),
 • nadmierny rozpad krwinek czerwonych, będący przyczyną niedokrwistości; objawy obejmują: uczucie zmęczenia, bóle głowy, duszność, zawroty głowy, bladość i zażółcenie skóry oraz białkówek oczu,
 • zmniejszenie liczby krwinek białych,
 • zmniejszenie liczby krwinek uczestniczących w krzepnięciu krwi (płytek krwi),
 • wydłużenie czasu krzepnięcia krwi (może być widoczne w razie krwawienia z nosa lub skaleczenia).

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Nie należy tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i blistrze. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ospamox (3)

Picie alkoholu podczas przyjmowania antybiotyków nie jest zalecane, ponieważ między innymi obniża to skuteczność terapii. Może prowadzić do wydłużenia leczenia lub nasilenia objawów choroby.

Nie, Ospamox jest lekiem wydawanym wyłącznie na receptę.

Nie zaleca się picia napojów alkoholowych podczas stosowania preparatu Ospamox. Alkohol może negatywnie wpłynąć na działanie leku.

e-Konsultacja z Receptą Online
Ospamox

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem