Najważniejsze informacje:
Antybiotyk Ospamox to lek o szerokim działaniu, znajdujący zastosowanie m.in. w leczeniu różnorodnych zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Lek może być stosowany przez dorosłych i przez dzieci, jest wydawany wyłącznie na receptę. Dowiedz się więcej o leku Ospamox - przeczytaj opis poniżej i ulotkę producenta. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Ospamox.
postać / dawka | tabletki powlekane (500 mg, 750 mg, 1000 mg,) proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (250 mg/5 ml, 500 mg/5 ml) |
substancja czynna | amoksycylina (Amoxicillinum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | zakażenia bakteryjne różnych części ciała, zakażenia układu moczowego, choroba z Lyme (borelioza), choroba wrzodowa żołądka, zapobieganie zapaleniu wsierdzia w trakcie zabiegów chirurgicznych |
podmiot odpowiedzialny | Sandoz GmbH Biochemiestrasse 10 6250 Kundl, Austria |
Lek Ospamox znajduje się na liście leków refundowanych. Dostępny jest w postaci tabletek powlekanych i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Wielkość opakowań leku Ospamox (500, 750 i 1000 mg) 16 lub 20 tabletek powlekanych. Ospamox zawiesina dostępny jest w butelce o pojemności 60 ml i 100 ml.
Tabletki powlekane do stosowania doustnego:
Proszek do sporządzania zawiesiny ustnej:
Cenu mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Substancją czynną antybiotyku Ospamox jest amoksycylina - półsyntetyczna penicylina o działaniu bakteriobójczym. Lek charakteryzuje się szerokim spektrum działania. Pozwala zwalczać drobnoustroje takie jak: tlenowe bakterie Gram-dodatnie Enterococcus faecalis i Listeria monocytogenes oraz paciorkowce β-hemolizujące z grup A, B, C i G.
Sprawdź opinie pacjentów o Ospamox.
Ze względu na strukturę chemiczną amoksycylina zaliczana jest do antybiotyków beta-laktamowych, charakteryzujących się obecnością pierścienia beta-laktamowego w cząsteczce.
Mechanizm działania wszystkich antybiotyków beta-laktamowych polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co powoduje jej osłabienie i w konsekwencji prowadzi do śmierci komórki bakteryjnej.
Zastosowanie leku Ospamox to leczenie różnorodnych zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę, w tym zakażenia takie jak:
Lek Ospamox może być stosowany zarówno u dorosłych, jak również u dzieci i młodzieży.
Lek zawiera substancję czynną - amoksycylinę.
Jaki jest skład leku w postaci tabletek?
Jedna tabletka powlekana Ospamox zawiera odpowiednio: 500 mg, 750 mg lub 1000 mg amoksycyliny w postaci amoksycyliny trójwodnej.
Substancje pomocnicze leku: magnezu stearynian, poliwidon (K 25), karboksymetyloskrobia sodowa, celuloza mikrokrystaliczna.
Skład otoczki: tytanu dwutlenek, talk, metylohydroksypropyloceluloza.
Jaki jest skład leku w postaci zawiesiny?
5 ml zawiesiny doustnej Ospamox po przygotowaniu zawiera odpowiednio: 250 mg lub 500 mg amoksycyliny w postaci amoksycyliny trójwodnej.
Substancje pomocnicze: cytrynowy kwas bezwodny, sodu benzoesan, aspartam, talk, cytrynian sodu bezwodny, guar, krzemionka strącona, aromat cytrynowy i aromat brzoskwiniowo-morelowy, aromat pomarańczowy.
Sprawdź dawkowanie tabletek doustnych oraz zawiesiny.
U osób dorosłych i młodzieży o masie ciała minimum 40 kg najczęściej stosuje się między 750 mg do 1 g leku na dobę w podziale na 2 lub 3 dawki. Przy zapobieganiu zapaleniu wsierdzia po operacjach należy przyjąć 2-3 g amoksycyliny godzinę przed zabiegiem.
U dzieci o wadze poniżej 40 kg zazwyczaj zaleca się dawkę amoksycyliny w wielkości 40-90 mg/kg mc. na dobę w podziale na 2 lub 3 dawki. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3 g leku. Przy zapobieganiu zapaleniu wsierdzia po zabiegach dawka wynosi 50 mg/kg mc. na godzinę przed operacją. Ospamox dla dzieci poniżej 12. roku życia najlepiej podawać w postaci zawiesiny, ponieważ umożliwia odmierzenie niższych dawek i jest lepiej dostosowana do wieku małego pacjenta.
Tabletki należy połykać w całości i popić szklanką wody. Nie można ich rozgryzać, żuć czy kruszyć
U osób dorosłych oraz dzieci o masie ciała minimum 40 kg zazwyczaj dawka wynosi 250-500 mg 3 razy na dobę lub 750-1000 mg 2 razy na dobę co 12 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 6 g. W zależności od schorzenia zaleca się:
U dzieci o masie ciała poniżej 40 kg dawkowanie należy dostosować do wagi dziecka. Najczęściej dawka wynosi między 40 a 90 mg/kg m.c. na dobę w podziale na 2 lub 3 dawki. Maksymalna dawka dobowa wynosi 100 mg/kg masy ciała.
Pomiędzy kolejnymi dawkami trzeba zachować równe, minimum 4-godzinne przerwy. Przed każdym odmierzeniem ilości leku należy starannie wstrząsnąć butelką z zawiesiną.
Odwrócić butelkę z lekiem i wstrząsnąć, aby rozluźnić proszek. Napełnić butelkę przegotowaną, chłodną wodą do poziomu nieco poniżej kreski oznaczonej na butelce. Następnie odwrócić butelkę i starannie wstrząsnąć, a następnie uzupełnić wodą dokładnie do poziomu oznaczonego kreską. Zawiesina w kolorze białym lub lekko żółtawym jest gotowa do użycia.
Dawki leku należy zażywać w równych odstępach czasu w ciągu dnia, z zachowaniem co najmniej 4-godzinnych przerw.
Zwykle zaleca się kontynuowanie leczenia przez 2 lub 3 dni po ustąpieniu objawów zakażenia.
W zakażeniach wywołanych przez paciorkowce beta-hemolizujące lek należy stosować przez 6 do 10 dni w celu całkowitej eradykacji bakterii.
Lek należy przyjmować zawsze tak długo, jak zalecił to lekarz, nawet jeśli pacjent czuje się lepiej. Przerwanie stosowania leku może prowadzić do nasilenia zakażenia.
Leku Ospamox nie należy stosować u pacjentów, u których:
Ważne, aby przed rozpoczęciem stosowania leku poinformować lekarza, jeśli pacjent choruje na monomukleozę zakaźną, ma chorobę nerek lub nieregularnie oddaje mocz.
Preparat może powodować działania niepożądane, takie jak np. zawroty głowy, reakcje alergiczne, drgawki lub inne objawy, które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania samochodu.
Lek Ospamox może wchodzić w interakcje z innymi substancjami. należą do nich przede wszystkim:
U pacjentów cierpiących na schorzenia nerek niezbędne może być zmniejszenie dawkowania.
Amoksycylina przenika przez barierę łożyskową i osiąga stężenie w osoczu płodu równe ok. 25-30% wartości stężenia u matki. Nie stwierdzono jednak, aby lek miał negatywny wpływ na rozwijający się płód. Stosowanie leku Ospamox w ciąży powinno zostać dokładnie rozważone przez lekarza, a w razie wdrożenia leku niezbędna jest stała obserwacja pacjentki.
Substancja czynna antybiotyku przenika do pokarmu kobiecego, a wraz z nim do organizmu dziecka. Kobiety w okresie karmienia piersią mogą jednak zażywać lek, ponieważ nie odnotowano szkodliwego wpływu amoksycyliny na karmione piersią dziecko. Podczas zażywania Ospamox należy uważnie obserwować dziecko, a w razie wystąpienia u niego zaburzeń ze strony układu pokarmowego, zakażenia drożdżakowego czy wysypki na skórze należy niezwłocznie przerwać karmienie piersią.
Lek Ospamox może wywoływać działanie niepożądane - nie wystąpią one jednak u wszystkich pacjentów.
Bardzo rzadkie działania niepożądane Ospamox (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):
Niezbyt często pojawiają się reakcje skórne o mniej ciężkim przebiegu:
Częste działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt częste działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):
Bardzo rzadkie działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie należy tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i blistrze. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ospamox.
Picie alkoholu podczas przyjmowania antybiotyków nie jest zalecane, ponieważ między innymi obniża to skuteczność terapii. Może prowadzić do wydłużenia leczenia lub nasilenia objawów choroby.
Nie, Ospamox jest lekiem wydawanym wyłącznie na receptę.
Nie zaleca się picia napojów alkoholowych podczas stosowania preparatu Ospamox. Alkohol może negatywnie wpłynąć na działanie leku.