Najważniejsze informacje:
Niezależnie od przyczyny impotencji, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wdrożenia właściwego leczenia, pozwalającego na przywrócenie sprawności i poprawę jakości życia seksualnego. Jak leczyć impotencję? W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat sposobów leczenia zaburzeń erekcji.
Dla wielu mężczyzn impotencja to temat tabu. Wstydliwy problem nie powinien być jednak bagatelizowany - zaburzenia z zakresu uzyskania i utrzymania erekcji warto i można skutecznie leczyć. W tym celu warto umówić się na konsultację z urologiem - specjalistą z zakresu męskiego układu rozrodczego.
Przez długi czas impotencja była problemem dotykającym głównie mężczyzn po 50. roku życia, jednak obecnie problemy ze wzwodem mają również młodsi panowie. Z zaburzeniem erekcji mamy do czynienia, gdy problem z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu trwa dłużej niż 6 miesięcy.
Diagnozowanie impotencji rozpoczyna się od dokładnego wywiadu medycznego, w trakcie którego lekarza zbiera informacje na temat objawów pacjenta, jego stylu życia, przyjmowanych leków i chorób współistniejących. Następnie specjalista przeprowadza badanie fizykalne penisa, jąder i prostaty oraz bada ciśnienie krwi.
W trakcie wizyty ważną rolę odgrywa szczerość i otwartość pacjenta. Dzięki temu lekarz będzie w stanie trafnie zdiagnozować problem i dobrać do niego odpowiednie leczenie.
W razie potrzeby lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań, które potwierdzą lub wykluczą prawdopodobne czynniki wywołujące problem z erekcją.
W celu potwierdzenia diagnozy impotencji, lekarz może zlecić badania laboratoryjne, takie jak badanie poziomu testosteronu, prolaktyny i hormonów tarczycy. Niektóre choroby endokrynologiczne mogą powodować trudności z erekcją.
Przy podejrzeniu zaburzeń neurologicznych, lekarz może zlecić badania obrazowe - tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Z kolei przy możliwych zaburzeniach naczyniowych, wykonywane jest badanie dopplerowskie - USG pozwala na ocenę przepływu krwi do penisa.
Sposób leczenia impotencji zależy od czynnika, którym jest ona wywołana. Jeśli zaburzenie związane jest z chorobą, niezbędne będzie jej równoległe leczenie.
Leczenie farmakologiczne impotencji
W leczeniu impotencji wykorzystywane są przede wszystkim leki z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Służą one rozszerzeniu naczyń krwionośnych i zwiększeniu przepływu krwi do penisa, co pozwala na uzyskanie i utrzymanie erekcji. Ich skuteczność szacowana jest na ok. 70-80%.
Inną metodą leczenia impotencji są zastrzyki w ciała jamiste penisa. Preparaty podawane za pomocą iniekcji mają na za zadanie usprawnić pracę układu krążenia w prąciu i dzięki temu umożliwić odbycie satysfakcjonującego stosunku.
Jeśli problemy z erekcją są związane z wiekiem mężczyzny, przyjmować on może testosteron. Odpowiada on za właściwe reakcje fizjologiczne prącia w trakcie podniecenia.
Psychoterapia
U niektórych pacjentów odpowiednim sposobem leczenia impotencji może okazać się terapia poznawczo-behawioralna. Ukierunkowana jest ona na zmniejszenie lęku i stresu, które związane są z aktywnością seksualną. Kiedy impotencji towarzyszą zaburzenia relacji w związku, zalecana jest terapia par.
Zabiegi chirurgiczne
przypadku, kiedy leczenie farmakologiczne i inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, możliwe jest zastosowanie zabiegów chirurgicznych na impotencję. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest implantacja protezy penisa, pozwalająca na uzyskanie erekcji w sposób mechaniczny. Przeszczepy członka wykonuje się wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.
Pomoce seksualne
Kolejnym ze sposobów leczenia impotencji jest stosowanie pomocy seksualnych, do których należą pompy próżniowe i pierścienie erekcyjne. Narzędzia te pomagają w utrzymaniu erekcji poprzez zwiększenie przepływu krwi do penisa.
Fala dźwiękowa
Fala dźwiękowa stanowi nieinwazyjną metodę leczenia impotencji. Polega ona na stosowaniu fal akustycznych o wysokiej częstotliwości, których zadaniem jest pobudzenie mechanizmów regeneracji naczyń krwionośnych i nerwów penisa.
Naturalne preparaty na sprawność seksualną
Wsparciem w leczeniu okazać się mogą również naturalne preparaty na potencję.
Żeń-szeń wzmaga popęd seksualny, podobnie korzeń maca, który dodatkowo wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną. Miłorząb japoński przyczynia się z kolei do wzmożonego napływ krwi do narządów płciowych, przez co prowadzi do zwiększenia erekcji.
Podsumowując, do metod leczenia impotencji zaliczamy:
W leczeniu zaburzeń erekcji istotną rolę odgrywa również zmiana nawyków. Ich wdrożenie zmniejsza również ryzyko wystąpienia dysfunkcji seksualnych. Zalecane są przede wszystkim:
Krótkotrwałe zaburzenia erekcji są naturalne i nie powinny być mylone z impotencją. Jeśli jednak zaburzenia erekcji utrzymują się oraz są źródłem lęku i stresu, warto zdecydować się na ich leczenie. Impotencja może wpływać na jakość życia seksualnego, powodować unikanie zbliżeń i być źródłem problemów w relacji. Może również prowadzić do spadku libido i zaburzeń wytrysku. Nieleczona będzie się pogłębiać i wpływać negatywnie na zdrowie psychiczne mężczyzny.
Impotencja jest wyleczalna. Dostępne obecnie różne sposoby leczenia problemów z erekcją dobiera się do przyczyny problemu u danego pacjenta. Współczesne metody pozwalają na skuteczną terapię i całkowite wyeliminowanie tego zaburzenia.