e-Konsultacja z Receptą Online

Leczenie impotencji – poznaj metody leczenia impotencji

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Leczenie impotencji – poznaj metody leczenia impotencji

Najważniejsze informacje:

 • Impotencja polega na trudności z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji niezbędnej do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. To częsty problem, który dotyka wielu mężczyzn, szczególnie w starszym wieku, choć nie tylko.  
 • Leczeniem zaburzeń wzwodu zajmuje się lekarz urolog. Diagnoza impotencji polega na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz na badaniach fizycznych i laboratoryjnych.
 • Istnieją skuteczne sposoby leczenia impotencji, obejmujące przede wszystkim farmakoterapię i psychoterapię. Skuteczne mogą być również: stosowanie specjalnych urządzeń próżniowych, fala dźwiękowa, rzadziej przeprowadzane jest leczenie chirurgiczne.
Leczenie Impotencji
Leczenie impotencji

Niezależnie od przyczyny impotencji, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wdrożenia właściwego leczenia, pozwalającego na przywrócenie sprawności i poprawę jakości życia seksualnego. Jak leczyć impotencję? W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat sposobów leczenia zaburzeń erekcji.

Kiedy i do jakiego lekarza udać się z impotencją?

Dla wielu mężczyzn impotencja to temat tabu. Wstydliwy problem nie powinien być jednak bagatelizowany – zaburzenia z zakresu uzyskania i utrzymania erekcji warto i można skutecznie leczyć. W tym celu warto umówić się na konsultację z urologiem – specjalistą z zakresu męskiego układu rozrodczego

Przez długi czas impotencja była problemem dotykającym głównie mężczyzn po 50. roku życia, jednak obecnie problemy ze wzwodem mają również młodsi panowie. Z zaburzeniem erekcji mamy do czynienia, gdy problem z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu trwa dłużej niż 6 miesięcy

Diagnoza impotencji – jak wygląda?

Diagnozowanie impotencji rozpoczyna się od dokładnego wywiadu medycznego, w trakcie którego lekarza zbiera informacje na temat objawów pacjenta, jego stylu życia, przyjmowanych leków i chorób współistniejących. Następnie specjalista przeprowadza badanie fizykalne penisa, jąder i prostaty oraz bada ciśnienie krwi.

W trakcie wizyty ważną rolę odgrywa szczerość i otwartość pacjenta. Dzięki temu lekarz będzie w stanie trafnie zdiagnozować problem i dobrać do niego odpowiednie leczenie.

W razie potrzeby lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań, które potwierdzą lub wykluczą prawdopodobne czynniki wywołujące problem z erekcją.

Jakie badania wykonuje się przy impotencji?

W celu potwierdzenia diagnozy impotencji, lekarz może zlecić badania laboratoryjne, takie jak badanie poziomu testosteronu, prolaktyny i hormonów tarczycy. Niektóre choroby endokrynologiczne mogą powodować trudności z erekcją.

Przy podejrzeniu zaburzeń neurologicznych, lekarz może zlecić badania obrazowe – tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Z kolei przy możliwych zaburzeniach naczyniowych, wykonywane jest badanie dopplerowskie – USG pozwala na ocenę przepływu krwi do penisa.

Na czym polega leczenie impotencji?

Sposób leczenia impotencji zależy od czynnika, którym jest ona wywołana. Jeśli zaburzenie związane jest z chorobą, niezbędne będzie jej równoległe leczenie. 

Leczenie farmakologiczne impotencji

W leczeniu impotencji wykorzystywane są przede wszystkim leki z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Służą one rozszerzeniu naczyń krwionośnych i zwiększeniu przepływu krwi do penisa, co pozwala na uzyskanie i utrzymanie erekcji. Ich skuteczność szacowana jest na ok. 70-80%.

Inną metodą leczenia impotencji są zastrzyki w ciała jamiste penisa. Preparaty podawane za pomocą iniekcji mają na za zadanie usprawnić pracę układu krążenia w prąciu i dzięki temu umożliwić odbycie satysfakcjonującego stosunku.

Jeśli problemy z erekcją są związane z wiekiem mężczyzny, przyjmować on może testosteron. Odpowiada on za właściwe reakcje fizjologiczne prącia w trakcie podniecenia.

Psychoterapia 

U niektórych pacjentów odpowiednim sposobem leczenia impotencji może okazać się terapia poznawczo-behawioralna. Ukierunkowana jest ona na zmniejszenie lęku i stresu, które związane są z aktywnością seksualną. Kiedy impotencji towarzyszą zaburzenia relacji w związku, zalecana jest terapia par. 

Zabiegi chirurgiczne

przypadku, kiedy leczenie farmakologiczne i inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, możliwe jest zastosowanie zabiegów chirurgicznych na impotencję. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest implantacja protezy penisa, pozwalająca na uzyskanie erekcji w sposób mechaniczny. Przeszczepy członka wykonuje się wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.

Pomoce seksualne

Kolejnym ze sposobów leczenia impotencji jest stosowanie pomocy seksualnych, do których należą pompy próżniowe i pierścienie erekcyjne. Narzędzia te pomagają w utrzymaniu erekcji poprzez zwiększenie przepływu krwi do penisa.

Fala dźwiękowa

Fala dźwiękowa stanowi nieinwazyjną metodę leczenia impotencji. Polega ona na stosowaniu fal akustycznych o wysokiej częstotliwości, których zadaniem jest pobudzenie mechanizmów regeneracji naczyń krwionośnych i nerwów penisa.

Naturalne preparaty na sprawność seksualną

Wsparciem w leczeniu okazać się mogą również naturalne preparaty na potencję. 

Żeń-szeń wzmaga popęd seksualny, podobnie korzeń maca, który dodatkowo wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną. Miłorząb japoński przyczynia się z kolei do wzmożonego napływ krwi do narządów płciowych, przez co prowadzi do zwiększenia erekcji.

Podsumowując, do metod leczenia impotencji zaliczamy:

 • leczenie doustne środkami farmakologicznymi,
 • leczenie farmakologiczne za pomocą wstrzyknięć do ciał jamistych,
 • psychoterapię – indywidualną lub w parze,
 • leczenie chirurgiczne (proteza penisa),
 • leczenie przy pomocy urządzeń próżniowych i pierścieni erekcyjnych,
 • leczenie falą dźwiękową,
 • stosowanie naturalnych preparatów na potencję.

Leczenie impotencji – jak pomóc może zmiana stylu życia?

W leczeniu zaburzeń erekcji istotną rolę odgrywa również zmiana nawyków. Ich wdrożenie zmniejsza również ryzyko wystąpienia dysfunkcji seksualnych. Zalecane są przede wszystkim:

 • utrzymywanie prawidłowej diety,
 • ograniczenie używek – tytoniu i alkoholu,
 • systematyczna aktywność fizyczna,
 • wykonywanie badań profilaktycznych,
 • regularne pomiary ciśnienia,
 • unikanie stresu,
 • dbanie o jakość snu.

Dlaczego warto leczyć impotencję?

Krótkotrwałe zaburzenia erekcji są naturalne i nie powinny być mylone z impotencją. Jeśli jednak zaburzenia erekcji utrzymują się oraz są źródłem lęku i stresu, warto zdecydować się na ich leczenie. Impotencja może wpływać na jakość życia seksualnego, powodować unikanie zbliżeń i być źródłem problemów w relacji. Może również prowadzić do spadku libido i zaburzeń wytrysku. Nieleczona będzie się pogłębiać i wpływać negatywnie na zdrowie psychiczne mężczyzny. 

Dlaczego Warto Leczyc Impotencje
Dlaczego warto leczyć impotencję

Czy impotencję można wyleczyć?

Impotencja jest wyleczalna. Dostępne obecnie różne sposoby leczenia problemów z erekcją dobiera się do przyczyny problemu u danego pacjenta. Współczesne metody pozwalają na skuteczną terapię i całkowite wyeliminowanie tego zaburzenia.

Podobne wpisy o impotencji:

e-Konsultacja z Receptą Online
Leczenie impotencji – poznaj metody leczenia impotencji

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.