Potencja u mężczyzn i kobiet – czym jest i co na nią wpływa?

Najważniejsze informacje:

  • Potencja to zdolność do doświadczania podniecenia seksualnego. U mężczyzn dodatkowo oznacza również możliwość osiągania i utrzymywania erekcji. 
  • Na potencję u mężczyzn i kobiet wpływa wiele różnych czynników, wśród których można wyróżnić wiek, ogólny stan zdrowia, stan psychiczny i styl życia.
  • Potencja odgrywa istotną rolę w życiu kobiet i mężczyzn. Wpływa na zwiększenie satysfakcji seksualnej, utrzymywanie bliskich relacji partnerskich oraz zdolność do prokreacji.
  • Problemy z potencją u mężczyzn i kobiet wymagają konsultacji ze specjalistą, ponieważ mogą być oznaką różnych schorzeń. Niekiedy nie jest konieczne stosowanie leków (np. na zaburzenia erekcji), czy kuracji hormonalnych, a poprawę można uzyskać po zmianie stylu życia.
Potencja U Mezczyzn I Kobiet
Potencja u mężczyzn i kobiet

Potencja odgrywa duże znaczenie w życiu kobiet i mężczyzn. Odpowiada za udane życie seksualne, relacje partnerskie, a u mężczyzn ma również istotny wpływ na zdolność do posiadania potomstwa. Wiele czynników wpływa na potencję, a jej osłabienie może doprowadzić do pogorszenia funkcjonowania. Dlatego w przypadku zauważenia problemów, niezależnie od płci, warto skonsultować się ze specjalistą. 

Potencja — co to jest?

Co to jest potencja? Co na nią wpływa i jak oddziałuje na życie kobiet i mężczyzn?

Potencja, określana również jako zdolność organizmu do reakcji seksualnych, to ogólny termin określający możliwość do doświadczania podniecenia seksualnego u obu płci. 

Potencja ma nieco inne znaczenie dla kobiet i mężczyzn, ponieważ u kobiet oznacza głównie samą reakcję na bodźce seksualne, zdolność do odczuwania przyjemności, czy przeżywania orgazmu, a u mężczyzn związana jest przede wszystkim ze zdolnością do osiągania i utrzymania wzwodu niezbędnego do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. 

Potencja seksualna nie jest więc tym samym, co popęd (libido), ani wzwód, ale jest z nimi mocno związana. 

Jakość życia seksualnego, czyli zdolność do odczuwania podniecenia i zadowolenia z kontaktów intymnych, związana jest z funkcjonowaniem całego organizmu. Wiele czynników może powodować problemy z potencją u mężczyzn i kobiet. Dolegliwości mogą mieć podłoże psychiczne lub somatyczne, dlatego zaleca się kontakt ze specjalistą i przeprowadzenie określonych badań umożliwiających ustalenie przyczyny i podjęcie stosownego leczenia impotencji.

Co wpływa na potencję u kobiet i mężczyzn?

Potencja u mężczyzn i kobiet zależy od wielu czynników, wśród których można wyróżnić:

  • ogólny stan zdrowia (fizjologia) — potencja u mężczyzn, ściśle wiążąca się z erekcją, związana jest ze stanem i funkcjonowaniem naczyń krwionośnych, układu nerwowego i hormonalnego. U kobiet zdolność do odczuwania podniecenia i satysfakcji z kontaktów zależy od równowagi hormonalnej, budowy i ukrwienia układu rozrodczego i zmian związanych z jego funkcjonowaniem np. powstałych w wyniku ciąży i porodu,
  • uwarunkowania psychologiczne — stres, depresja, lęk, brak pewności siebie oraz inne problemy emocjonalne mogą wpływać na zdolność do osiągania podniecenia, szczególnie ogromne znaczenie mają w przypadku kobiet (we wszystkich grupach wiekowych) oraz mężczyzn w młodym wieku,
  • styl życia — niezdrowy tryb życia, taki jak nadmierna konsumpcja alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej i niewłaściwe odżywianie, może negatywnie wpływać na jakość życia seksualnego u obu płci,
  • leki — niektóre środki farmakologiczne, np. większość leków na nadciśnienie tętnicze (beta-blokery, diuretyki), leki psychotropowe (benzodiazepiny) i środki hormonalne (np. szczególnie niektóre tabletki antykoncepcyjne), mogą wpływać na potencję u obu płci, 
  • środowisko — szczególne znaczenie mogą mieć warunki mieszkaniowe (np. dzielenie pokoju z dziećmi) oraz dyskomfort fizyczny (np. uczucie zimna, głód, zmęczenie).

Spadek libido i problemy z potencją u kobiet i mężczyzn są często związane z nakładaniem się na siebie kilku czynników, dlatego kluczowe jest dbanie o zdrowie psycho-fizyczne.

Potencja u mężczyzn

Potencja u mężczyzn związana jest ze zdolnością do osiągania i utrzymywania erekcji w wyniku podniecenia seksualnego. Zaburzenia potencji u mężczyzn uniemożliwiają im odbywanie satysfakcjonujących stosunków seksualnych. 

Nie zawsze problem z potencją u mężczyzn oznacza zaburzenia erekcji. W niektórych przypadkach największym zmartwieniem pacjentów jest przedwczesny wytrysk. Wówczas może dochodzić do stosunku seksualnego, ale czas jest niewystarczający do odczuwania satysfakcji. Co może podważać wiarę w sprawność seksualną i, podobnie jak zaburzenia erekcji, być źródłem ogromnej frustracji mężczyzny.

Na potencję seksualną u mężczyzn oraz możliwość osiągnięcia i utrzymania wzwodu wpływa współdziałanie układu nerwowego i krwionośnego, oraz hormony (głównie testosteron). Duże znaczenie mają również czynniki psychologiczne.

W przypadku problemów z potencją ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który ustali przyczyny problemu i dobierze odpowiednie metody leczenia.

Potencja u kobiet

Potencja u kobiet to zdolność do odczuwania podniecenia seksualnego, doświadczania orgazmu oraz osiągania satysfakcji ze stosunku seksualnego. Podobnie jak w przypadku mężczyzn, jest wiele przyczyn problemów z potencją u kobiet, przede wszystkim zaburzenia hormonalne (np. choroby tarczycy), schorzenia układu moczowo-płciowego (i wiążący się z nim dyskomfort, np. suchość pochwy), leki (np. tabletki antykoncepcyjne mogą wpływać na spadek libido i potencji), stres, zmęczenie czy niska samoocena. 

Wiele kobiet doświadcza zaburzeń potencji w okresie menopauzy, miesiączki czy ciąży, co związane jest z fizjologicznymi zmianami hormonalnymi. Wpływ na potencję u kobiet mogą mieć nie tylko zmiany hormonalne, ale również fizyczne następujące po ciąży i porodzie (np. rozciągnięcie mięśni miednicy, blizna lub ból w okolicach krocza mogą prowadzić do trudności z osiągnięciem orgazmu).

W przypadku zauważenia problemów z potencją lub libido warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć somatyczne przyczyny dolegliwości.

Potencja seksualna — jakie daje możliwości?

Potencja u kobiet i mężczyzn pozwala na doświadczanie i czerpanie przyjemności z udanego życia seksualnego. Jest jednym z czynników umożliwiających budowanie intymnej relacji pomiędzy partnerami. 

Potencja u mężczyzn odpowiada za wzwód i możliwość odbycia stosunku seksualnego, dlatego odgrywa istotną rolę w funkcjach rozrodczych

FAQ – pytania i odpowiedzi

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące potencji u mężczyzn i kobiet. 

Potencja a wiek — czy starsi ludzie mają potrzeby seksualne?

Potencja zmienia się wraz z wiekiem. Zapotrzebowanie na doznania seksualne i zdolność do reagowania na bodźce ulega zmniejszeniu u obu płci. W dużym stopniu ma to związek ze spadkiem produkcji hormonów (testosteronu i estrogenu) i ogólnego stanu zdrowia. 

Nie oznacza to, że starsi ludzie nie mogą cieszyć się aktywnością seksualną. Właściwa opieka medyczna, zmiany stylu życia, a także odpowiednia terapia mogą pomóc w utrzymaniu i poprawie potencji u osób w późniejszym wieku.

Czy wzwód zależy od potencji?

Tak, wzwód u mężczyzn jest bezpośrednio związany z potencją, ponieważ erekcja stanowi jej główny objaw. 

W wyniku reakcji na określone bodźce seksualne (dotyk, fantazje) dochodzi u mężczyzn do podniecenia seksualnego. To wyzwala reakcje prowadzące do rozszerzenia naczyń krwionośnych i ciał jamistych, co umożliwia napływ krwi do członka, jego usztywnienie i podniesienie.

Potencja a alkohol — czy picie ma wpływ na życie seksualne?

Tak. Picie alkoholu może mieć wpływ na życie seksualne z powodu jego efektów na organizm i zachowanie. Szczególnie nadużywanie alkoholu wpływa na ogólne reakcje organizmu, a więc również odbieranie bodźców seksualnych. 

Alkohol może wpływać na zaburzenia erekcji u mężczyzn lub problemy z kontrolowaniem wytrysku. U kobiet może wpływać na zdolność osiągania orgazmu, często połączoną z utratą kontroli, co wiąże się z ryzykiem podejmowania nieostrożnych zachowań seksualnych.

Czy są suplementy diety wpływające na potencję?

Tak. Są suplementy, którym przypisuje się takie działanie, np. preparaty zawierające żeń szeń, buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris), L-argininę, cynk, DHEA. Większość z nich ma wpływać na poprawę potencji u mężczyzn. 

Przed zastosowaniem suplementów diety warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ nie wszyscy mogą przyjmować wskazane preparaty.

Warto pamiętać, że suplementy diety nie powinny zastępować zdrowego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej. Ponadto należy zadbać o redukcję stresu, unikać nadużywania alkoholu i palenia tytoniu. 

e-Konsultacja z Receptą Online Impotencja

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.