Jak zwiększyć libido i zapobiec problemom z potencją?

Najważniejsze informacje:

  • Libido to określenie stosowane na pożądanie seksualne, rozumiane jako chęć uprawiania seksu i zainteresowanie sferą erotyczną.
  • Libido u mężczyzn zależy od wielu czynników, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Wpływ na spadek libido mają czynniki takie jak wiek, dieta, stres, choroby czy stosowanie leków.
  • Sposobami na to, jak zwiększyć libido męskie są m.in. regularna aktywność fizyczna, stosowanie zbilansowanej diety i redukcja stresu. Pomocne mogą być również tabletki podnoszące sprawność seksualną
Jak Zwiekszyc Libido
Jak zwiększyć libido

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu libido wpływa na samopoczucie, a także na zdrowie fizyczne i psychiczne mężczyzny. W artykule poniżej wyjaśniamy, jakie są przyczyny niskiego libido u mężczyzn oraz jak można je zwiększyć, aby zapobiegać problemom z potencją. 

Co to jest libido (wysokie i niskie)? 

Libido męskie oznacza popęd seksualny – w praktyce chodzi o chęć uprawiania przez mężczyznę seksu, a także samo zainteresowanie jego tematem. Wysokie libido u mężczyzny oznacza silne pożądanie seksualne, czyli dużą ochotę na seks i zwiększoną aktywność seksualną. Niskie libido męskie to stan polegający na braku zainteresowania seksualnego (popędu płciowego). Często przyczynia się to do unikania stosunków płciowych oraz braku satysfakcji z życia seksualnego. Może prowadzić także do impotencji.

Libido a potencja – jaki jest między nimi związek?

Mianem potencji określa się zdolność mężczyzny do osiągania i utrzymywania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. Problemy z potencją stanowią jedne z najczęstszych zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Mogą one wystąpić u każdego w różnym wieku i mieć różne przyczyny. 

Chociaż libido (ogólna chęć na seks) i potencja (sprawność seksualna) to dwa różne pojęcia, to istnieje między nimi związek. U mężczyzny może występować wysokie libido i jednocześnie problemy z potencją bądź odwrotnie – brak libido bez problemów z potencją. 

Brak pożądania seksualnego może być powodem problemów z potencją, gdyż erekcja wymaga pobudzenia seksualnego. Podobnie problemy z potencją mogą wpływać na ochotę na seks – frustracja związana z niezdolnością do osiągnięcia erekcji często skutkuje spadkiem libido.

Zarówno libido, jak i potencja są regulowane przez testosteron, będący głównym hormonem wpływającym na pożądanie seksualne u mężczyzn oraz również wpływ na zdolność do osiągnięcia erekcji. Zaburzenia hormonalne mogą wpływać więc zarówno na libido, jak i na potencję. 

Z czego może wynikać niskie libido u mężczyzn? Przyczyny

Na libido męskie wpływa wiele czynników – zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych.

Pokrótce omawiamy je poniżej. 

Wiek

Jednym z ważniejszych elementów przyczyniających się do spadku libido u mężczyzn jest wiek. Z czasem męski organizm zaczyna wytwarzać mniej testosteronu, czego skutkiem jest osłabienie zarówno popędu płciowego, jak i potencji. Z upływem lat, na skutek starzenia się organizmu, dochodzi do osłabienia erekcji i zdolności osiągania orgazmu.

Stres

Kolejnym czynnikiem odpowiedzialnym za spadek męskiego libido jest stres. Współczesny, szybki styl życia, nadmiar obowiązków i wyzwania zawodowe przyczyniają się do przewlekłego stresu. Ten prowadzi do zaburzeń w pracy układu nerwowego i hormonalnego. Efektem może być niskie libido, a także trudności z osiągnięciem erekcji.

Zaburzenia nastroju

Na poziom męskiego libido oddziaływać mogą negatywnie również zaburzenia nastroju. Depresja i lęki mogą przyczyniać się do zmniejszenia pożądania seksualnego, a często również do problemów z erekcją.

Styl życia

Ważnym aspektem wpływającym na męskie libido jest też prowadzony styl życia. Niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów oraz częste spożywanie alkoholu i narkotyków prowadzą do zaburzeń w pracy układu hormonalnego. Skutkiem tego jest spadek testosteronu, a w konsekwencji niskie libido. 

Zaburzenia tarczycy

Do przyczyn braku libido zaliczane są również zaburzenia tarczycy. Gruczoł tarczycowy odpowiada za produkcję hormonów, które regulują pracę układu hormonalnego. Przy chorobach tarczycy dochodzi do zaburzeń w pracy układu hormonalnego, co przyczynia się do spadku libido u mężczyzn.

Leki

Na poziom libido u mężczyzny wpływać może też przyjmowanie niektórych leków. 

Antydepresanty, leki przeciwbólowe i przeciwcukrzycowe mogą wpływać na poziom testosteronu i prowadzić do spadku libido. 

Jak zwiększyć libido męskie?

Istnieją różne sposoby na niskie libido. Oto kilka z nich, których wprowadzenie w życie pozwala na zwiększenie popędu seksualnego u mężczyzn. 

Ćwiczenia fizyczne

Sposobem na to, jak zwiększyć libido u mężczyzny, jest przede wszystkim podejmowanie regularnej aktywności fizycznej. Pozwala ona na podniesienie poziomu testosteronu i usprawnienie krążenia krwi w ciele, w tym w narządach płciowych. Już ok. 30-minutowe ćwiczenia wykonywane każdego dnia mogą pozytywnie wpłynąć na libido męskie. 

Zdrowa dieta

Sposobem na niskie libido jest też zmiana diety na zdrową, bardziej zbilansowaną, a przede wszystkim bogatą w produkty pobudzające produkcję testosteronu i poprawiające krążenie krwi w ciele. Korzystne dla zdrowia seksualnego są zwłaszcza produkty bogate w cynk, takie jak ostrygi, mięso, orzechy, jaja i nasiona dyni.

Masa ciała

Nadwaga i otyłość mogą wpłynąć na poziom testosteronu i tym samym obniżyć libido. Zdrowa dieta i ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i poprawić poziom libido.

Redukcja stresu

Stres jest jednym z najczęstszych czynników wpływających na niskie libido u mężczyzn. W redukcji stresu, a tym samym sposobem na to, jak podnieść libido, są rozmaite techniki relaksujące. Obejmować mogą one proste ćwiczenia oddechowe, jogę i medytację.

Jakość snu

Problemy ze snem są częstym powodem braku libido. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowania układu hormonalnego, należy zadbać o wystarczającą ilość i jakość nocnej regeneracji. 

Tabletki na zwiększenie libido

Na rynku dostępne są różne środki pobudzające libido – maca peruwiańska, żeń-szeń i korzeń kozieradki, które regulują hormony i wspierają popęd seksualny. U mężczyzn na potencję stosowana może być L-arginina, która poprawia ukrwienie narządów płciowych, a tym samym zwiększa ich wrażliwości na bodźce zewnętrzne. Zastosowanie znajdują również leki zwiększające libido na receptę – inhibitory fosfodiesterazy 5, takie jak sildenafil i tadalafil. Chociaż wykorzystywane są one w leczeniu zaburzeń erekcji, to mogą również pomóc w zwiększaniu popędu. 

Brak libido – kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Jeśli problemy z niskim libido utrzymują się przez długi czas i nie ustępują mimo zastosowania sposobów na zwiększenie popędu seksualnego, warto skonsultować się z lekarzem. Niekiedy przyczyną braku libido może być choroba, w przypadku której jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie jej leczenie farmakologiczne. Zdiagnozowanie przyczyny niskiego libido u mężczyzny pozwoli na zastosowanie odpowiedniego leczenia. 

e-Konsultacja z Receptą Online Impotencja

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.