Libido u kobiet – co na nie wpływa, jak zwiększyć?

Najważniejsze informacje:

  • Libido u kobiet zależy od wielu czynników – wpływ na poziom pożądania seksualnego mają zarówno czynniki fizyczne, jak i psychiczne.
  • Do sposobów na zwiększenie libido należą regularna aktywność fizyczna, stosowanie zdrowej diety, komunikacja z partnerem oraz stosowanie leków – tabletek na libido dla kobiet. Pomocna może być również psychoterapia ukierunkowana na problemy emocjonalne wywołujące spadek libido.
  • Dzięki sposobom na zwiększenie libido kobiety mogą cieszyć się satysfakcjonującym życiem seksualnym.
Libido U Kobiet
Libido u kobiet

Wyjaśniamy, jak poprawić libido u kobiet oraz jakie tabletki dla kobiet na potencję mogą przyczynić się do podniesienia pożądania seksualnego.

Libido u kobiet – co to jest?

Mianem libido określa się pożądanie seksualne. U kobiet libido ma nieco inny charakter niż u mężczyzn, ponieważ u kobiet pożądanie seksualne jest bardziej skomplikowane, zmienne w czasie i zależne od wielu czynników.

Wysokie libido u kobiet oznacza silne pożądanie seksualne, które często wiąże się z dużą ochotą na seks i zwiększoną aktywnością seksualną. Z kolei niskie libido u kobiet polega na braku zainteresowania seksualnego (popędu płciowego), co często przyczynia się do rzadszych stosunków seksualnych oraz braku satysfakcji z życia seksualnego. U mężczyzn spadek libido lub jego brak może prowadzić do impotencji.

Szacuje się, że zaburzenia seksualne dotyczą nawet 40% kobiet. Obejmują one nie tylko niskie zainteresowanie seksem, ale również problemy z osiągnięciem orgazmu i bolesne stosunki.

Czynniki wpływające na libido u kobiet

Libido u kobiet zależy od wielu czynników, wśród których wskazać możemy zarówno te fizyczne, jak i emocjonalne. 

Do czynników fizycznych, które wpływają na libido, należą m.in. poziom hormonów, stan zdrowia oraz styl życia. Niski poziom hormonów płciowychtakich jak estrogen i progesteron, może prowadzić do zmniejszenia libido. Libido u kobiet zmienia się również w poszczególnych dniach cyklu. Spadek popędu płciowego u kobiet bywa też skutkiem ubocznym stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Obniżony popęd seksualny kobiety obserwują u siebie również w okresach karmienia piersią i menopauzy.

Podobnie problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, otyłość, choroby tarczycy, nietrzymanie moczu, nowotwory czy choroby serca, mogą wpłynąć na poziom pożądania seksualnego. 

Styl życia, a zwłaszcza brak snu, nadmierny stres, niska aktywność fizyczna oraz picie alkoholu i palenie papierosów, mogą wpłynąć spadek libido u kobiet.

Czynniki emocjonalne również odgrywają dużą rolę w kształtowaniu poziomu libido u kobiet. Stres, depresja i lęki mogą prowadzić do zmniejszenia pożądania seksualnego, a także do obniżenia jakości życia seksualnego. Negatywnie na libido odbijać się może również przyjmowanie antydepresantów. U kobiet brak chęci do uprawiania seksu może być również wynikiem bolesnych skurczów pochwy czy braku orgazmu. 

Niekorzystnie na poziom libido wpływać mogą też problemy w relacji – kłótnie, dawne żale, brak zaufania czy inne potrzeby w sferze seksualności. Jak dowiedli naukowcy, popęd seksualny obniża się wraz z długością związku – po czterech latach stałej relacji kobiece libido spada nawet o połowę.

Jak zwiększyć libido u kobiety?

W przypadku niskiego libido u kobiet, istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w podwyższeniu pożądania seksualnego. Pokrótce omawiamy poniżej, co zwiększa libido u kobiet.

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne, takie jak jazda na rowerze, jogging, pływanie czy joga, mogą pomóc w zwiększeniu poziomu energii, poprawie ogólnego zdrowia i podniesieniu poczucia atrakcyjności, co z kolei może wpłynąć na większe libido u kobiety.

Dieta 

Ważną rolę w utrzymywaniu libido na właściwym poziomie jest też zdrowa, zbilansowana dieta. Powinna być ona bogata w warzywa, owoce, białko i tłuszcze zdrowe, a zwłaszcza tłuszcze omega-3, które pomagają w utrzymywaniu zdrowego poziomu hormonów płciowych.

Psychoterapia

Przy obniżonym libido zalecana bywa również psychoterapia, ukierunkowana na zidentyfikowanie trudności emocjonalnych, które mogą niekorzystnie wpływać na poziom pożądania seksualnego.

Tabletki na podniesienie libido

U kobiet na potencję stosowana jest najczęściej L-arginina, która zwiększa ukrwienie narządów płciowych, w tym łechtaczki. Powoduje to tym samym zwiększenie jej wrażliwości na bodźce zewnętrzne. Istnieją również suplementy ziołowe, które mogą być pomocne w poprawie pożądania seksualnego u kobiet. Należą do nich maca peruwiańska, żeń-szeń i korzeń kozieradki, które regulują hormony i wspierają popęd.

Komunikacja z partnerem

Również otwarta komunikacja z partnerem może pomóc w zwiększeniu poziomu libido u kobiety. Wspólne rozmowy na temat potrzeb i oczekiwań seksualnych zbliżają partnerów. Rozwojowi intymności sprzyja też eksperymentowanie z fantazjami seksualnymi.

e-Konsultacja z Receptą Online Impotencja

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.