Ból zęba po zatruciu – co pomaga, jakie leki

Najważniejsze informacje:

  • Ból zęba po zatruciu jest spowodowany naruszeniem i obumieraniem miazgi zęba.
  • Dolegliwości bólowe utrzymują się z reguły przez kilka dni. Jeżeli ból trwa dłużej, należy skonsultować się ze stomatologiem.
  • Ulgę mogą przynieść domowe sposoby, takie jak zimne okłady, ziołowe płukanki i olejek goździkowy. Przy dużym nasileniu objawów zaleca się, aby sięgnąć po środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
Ból zęba po zatruciu

W niektórych przypadkach przed leczeniem kanałowym niezbędne jest zatrucie zęba. Po zabiegu pacjenci zgłaszają dolegliwości bólowe o różnym stopniu nasilenia, które zwykle utrzymują się przez kilka dni. Objawy mogą znacznie pogorszyć samopoczucie i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto wiedzieć, jak złagodzić ból po zatruciu zęba

Na czym polega zatrucie zęba?

Zatrucie zęba jest procedurą będącą wstępem do leczenia kanałowego. Mimo że jest to starsza technika, nadal znajduje zastosowanie w praktyce dentystycznej – szczególnie w przypadku pacjentów z zaawansowanym stanem zapalnym. Celem zabiegu jest doprowadzenie do obumarcia miazgi zęba, aby było możliwe jej bezpieczne i bezbolesne usunięcie.

Zatrucie zęba wymaga rozwiercenia zęba aż do miazgi. Po uzyskaniu dostępu do tkanki lekarz aplikuje preparat zatruwający. Na koniec zakłada specjalny opatrunek i tymczasowe wypełnienie, które chroni otwarty ząb przed czynnikami zewnętrznymi. Po upływie wymaganego czasu można przystąpić do dalszych etapów leczenia kanałowego, często bez konieczności użycia dodatkowego znieczulenia, co jest uważane za korzystne dla pacjenta.

Jak długo umiera ząb po zatruciu?

Obumieranie miazgi zęba po zatruciu trwa od kilku dni do kilku tygodni. Najczęściej trucizna jest usuwana po około 14 dniach. Może się zdarzyć, że konieczne jest pozostawienie jej na dłużej. Zwykle dzieje się tak w przypadku dużych zębów lub zaawansowanych procesów chorobowych. Czas wymagany do zatrucia zęba stomatolog ocenia indywidualnie dla każdego pacjenta.

Czy ząb po zatruciu boli?

Ból zęba po zatruciu jest uznawany za normalne zjawisko. Nieprzyjemne dolegliwości mają dwie przyczyny. Jedną z nich jest naruszenie tkanek podczas borowania – szczególnie, że ząb rozwiercany jest bardzo głęboko. Drugim powodem jest sam proces obumierania miazgi, który wymaga czasu.

W większości przypadków zgłaszany jest pulsujący ból zęba po zatruciu. Niektórzy pacjenci opisują go jako rwący. Dolegliwości bólowe mogą promieniować do okolicznych struktur – policzka, ucha i skroni. Charakterystyczne jest to, że z czasem maleją. Bardzo często zatruty ząb boli przy nacisku, ale początkowo ból może utrzymywać się przez cały czas.

Co pomaga na ból zęba po zatruciu?

Przy umiarkowanych dolegliwościach w pierwszej kolejności warto sięgnąć po domowe sposoby na ból zęba po zatruciu. Najczęściej stosowane metody to:

  • zimne okłady na policzek po stronie zatrutego zęba,
  • płukanki z szałwii lekarskiej lub rumianku,
  • płukanie jamy ustnej roztworem soli,
  • ssanie kostki lodu,
  • smarowanie dziąseł wokół zatrutego zęba olejkiem goździkowym.

Na silny ból zęba po zatruciu można zastosować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, które zawierają ibuprofen, ketoprofen lub paracetamol. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Zalecane jest przyjęcie najmniejszej możliwej dawki. Leki na ból zęba po zatruciu należy używać doraźnie.

Co robić, gdy zatruty ząb boli po miesiącu?

Ból po zatruciu zęba zwykle trwa kilka dni. W rzadkich przypadkach może zdarzyć się, że dolegliwości bólowe utrzymują się dłużej, ale ich natężenie maleje z każdym dniem. Nie powinny im również towarzyszyć żadne objawy dodatkowe (takie jak gorączka, opuchlizna, szczękościsk). Jeżeli ból zatrutego zęba jest długotrwały lub nasila się, konieczne jest niezwłoczne skonsultowanie się z dentystą.

Należy pamiętać, że wskazaniem do niezwłocznej konsultacji stomatologicznej jest także opuchlizna po zatruciu zęba. W takich sytuacjach konieczne może być usunięcie preparatu i opatrunku oraz zastosowanie antybiotyku. O sposobie postępowania zawsze decyduje lekarz.

FAQ

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące bólu zęba po zatruciu.

Ile czasu boli ząb po założeniu lekarstwa?

Po założeniu lekarstwa ból utrzymuje się od kilku godzin do kilku dni. Czas trwania dolegliwości zależy od zaawansowania procesu chorobowego, a także indywidualnych cech organizmu.

Czy zatruty ząb boli po tygodniu?

Może się zdarzyć sytuacja, że zatruty ząb boli po tygodniu lub dwóch tygodniach. Dolegliwości bólowe powinny zmniejszać się z każdym dniem.

Czy możliwy jest ból zatrutego zęba po miesiącu?

Ból zatrutego zęba po miesiącu zdarza się bardzo rzadko. Utrzymujące się tak długo dolegliwości bólowe należy niezwłocznie skonsultować ze stomatologiem.

Ile trwa zatrucie zęba?

Zatrucie zęba zwykle trwa około 14 dni. Niekiedy lekarz może zdecydować o wydłużeniu czasu działania trutki.

Jakie są domowe sposoby na ból zęba po zatruciu?

Do domowych sposobów na bolący ząb po zatruciu zaliczane są: zimne okłady, ssanie kostki lodu, smarowanie dziąseł olejkiem goździkowym lub płukanie jamy ustnej naparem z szałwii i rumianku lub roztworem soli.

Czy może pojawić się opuchlizna po zatruciu zęba?

Opuchlizna po zatruciu zęba jest nieprawidłowym objawem, który należy skonsultować ze stomatologiem.

Czy to dobrze, że zatruty ząb boli?

Ból zęba po zatruciu jest uznawany za normalne zjawisko. Przyczyną dolegliwości jest naruszenie tkanek i stopniowe obumieranie miazgi zęba.

Jak złagodzić pulsujący ból po zatruciu zęba?

Pulsujący ból po zatruciu zęba można złagodzić domowymi sposobami, do których należą: ssanie kostki lodu, chłodne okłady na policzek po stronie bolącego zęba, płukanki ziołowe z szałwii lub rumianku oraz płukanie jamy ustnej roztworem soli. Przy nasilonych dolegliwościach można sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Jak długo boli zatruty ząb?

Zatruty ząb boli przez kilka dni. Zdarza się, że ból utrzymuje się dłużej. W takiej sytuacji należy skonsultować się ze stomatologiem.

e-Konsultacja z Receptą Online Ból zęba

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.