Najważniejsze informacje:
- Ból po wyrwaniu zęba jest normalną reakcją na podrażnienie i naruszenie tkanek.
- Dolegliwości bólowe po ekstrakcji zęba zwykle utrzymują się do 7 dni. Długotrwały lub silny ból należy zawsze skonsultować ze stomatologiem.
- W celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości można zastosować chłodne okłady lub środki przeciwbólowe. Leki na ból po wyrwaniu zęba należy przyjmować zgodnie z zaleceniami na ulotce dołączonej do opakowania.
Usunięcie zęba jest jedną z metod leczenia stosowaną m.in. przy zaawansowanych chorobach przyzębia lub zatrzymanych ósemkach. Zabieg wiąże się z ingerencją w tkanki, czego skutkiem są dolegliwości bólowe o różnym stopniu nasilenia. Sprawdź, ile utrzymuje się ból po wyrwaniu zęba i jak można złagodzić nieprzyjemne objawy.
Ból po wyrwaniu zęba – jakie są przyczyny?
Ból po wyrwaniu zęba zgłasza większość pacjentów. Jest to fizjologiczna reakcja organizmu na uraz tkanek. Uszkodzenie skutkuje uwolnieniem mediatorów zapalnych i rozwinięciem się miejscowego stanu zapalnego. Jest to pożądany proces, który mobilizuje komórki układu odpornościowego i sprzyja procesom gojenia się tkanek. Ból po wyrwaniu zęba pojawia się, gdy przestają działać środki zastosowane do znieczulenia miejscowego.
Zdarza się, że ból zęba po wyrwaniu świadczy o powikłaniach. Dlatego należy obserwować jego natężenie i czas trwania oraz zwrócić uwagę na ewentualne objawy towarzyszące.
Ile trwa ból po wyrwaniu zęba?
Ból po wyrwaniu zęba utrzymuje się około tydzień. Najczęściej dolegliwości ustępują już w ciągu 3 dni. Przy bardziej skomplikowanych zabiegach (np. po chirurgicznym usunięciu ósemki) trwają dłużej. Nie należy się przejmować, jeżeli z każdym dniem dolegliwości słabną, reagują na leki przeciwbólowe lub domowe sposoby oraz nie towarzyszą im żadne dodatkowe objawy. Ból po usunięciu zęba trwający dłużej niż tydzień może świadczyć o powikłaniach, dlatego trzeba skonsultować go z lekarzem.
Ból po wyrwaniu zęba – objawy
Ból po wyrwaniu zęba może być odczuwany różnie przez każdego pacjenta. Wiele zależy od indywidualnej wrażliwości organizmu. Znaczenie ma także:
- umiejscowienie usuniętego zęba,
- stan zęba przed zabiegiem,
- rozległość zabiegu.
Najczęściej pacjenci zgłaszają łagodny i umiarkowany ból po usunięciu zęba. Z każdą kolejną dobą dolegliwości słabną. Najbardziej nasilone są przez pierwsze 1–3 dni od zabiegu.
W większości przypadków dolegliwości ograniczone są do miejsca ekstrakcji. Część osób zgłasza promieniujący ból po wyrwaniu zęba. Wynika to z budowy i silnego unerwienia twarzoczaszki. Dlatego niekiedy po zabiegu boli żuchwa, policzek lub skroń. Zdarza się także ból gardła po wyrwaniu zęba – najczęściej podczas połykania śliny. Przyczyną jest podrażnienie nerwu trójdzielnego.
Czasami występuje ból sąsiedniego zęba po wyrwaniu. Dolegliwość wynika z podrażnienia okolicznych tkanek lub urazu mechanicznego, do którego doszło podczas zabiegu na skutek użytych sił lub utrudnionego dostępu do chorego zęba.
Ból kości po wyrwaniu zęba najczęściej pojawia się po usunięciu zatrzymanej ósemki. Zabieg wymaga naruszenia nie tylko tkanek miękkich, ale również kostnych. Dlatego dolegliwości zwykle są bardziej rozległe i nasilone.
Ból po wyrwaniu zęba – na co zwrócić uwagę?
Należy zachować czujność, jeżeli ból po wyrwaniu zęba nasila się po kilku dniach i towarzyszą mu: szczękościsk, nieprzyjemny zapach z ust, narastający obrzęk, powiększenie węzłów chłonnych i gorączka. Takie dolegliwości wskazują na suchy zębodół. Jest to powikłanie występujące u około 4% osób. Rozwija się, gdy w ranie nie wytworzy się skrzep lub zostanie z niej wypłukany. Najczęściej dzieje się to, gdy nie są przestrzegane zalecenia pozabiegowe dotyczące zakazu płukania ust, spożywania posiłków przez kilka godzin po zabiegu, picia alkoholu lub palenia papierosów. Suchy zębodół wymaga pilnego leczenia, ponieważ może prowadzić do powstania ropnia lub zapalenia kości.
Nieprawidłowym objawem jest również ból i ropa po wyrwaniu zęba. Pojawienie się ropnej wydzieliny świadczy o infekcji bakteryjnej tkanek. W takiej sytuacji zawsze konieczna jest niezwłoczna konsultacja ze stomatologiem.
Na szczególną uwagę zasługuje ból kilka miesięcy po wyrwaniu zęba. Może on świadczyć o powikłaniach pozabiegowych lub być spowodowany przez inne zaburzenia. Wskazane jest wdrożenie diagnostyki i ewentualnego leczenia pod okiem specjalisty.
Co pomaga na ból po wyrwaniu zęba?
W celu złagodzenia dyskomfortu po ekstrakcji zęba można zastosować chłodne kompresy, które należy przykładać do policzka oraz skroni po stronie, gdzie znajdował się usunięty ząb. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, obniża aktywność nerwową, zmniejsza obrzęk i wspiera proces gojenia się rany. Ważne jest, aby zimne okłady nie dotykały bezpośrednio skóry oraz nie pozostawały zbyt długo w jednym miejscu. Pozwala to zapobiec uszkodzeniu tkanek z powodu niedostatecznego ukrwienia. Optymalnym rozwiązaniem jest owinięcie okładów w czystą tkaninę lub gazę. Na ból po wyrwaniu zębów nie można stosować płukanek, ponieważ istnieje ryzyko wypłukania skrzepu i zaburzenia procesu gojenia się rany.
Gdy ząb boli po wyrwaniu, a chłodne okłady nie przynoszą ulgi, można sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, które zawierają np. ketoprofen, ibuprofen lub paracetamol. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami opisanymi w ulotce dołączonej do opakowania. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zalecaną dawkę i dopuszczalny czas stosowania danego preparatu.
Domowe sposoby i leki przeciwbólowe zapewniają doraźną pomoc. Należy mieć świadomość, że w przypadku utrzymujących się lub nasilających dolegliwości, zalecana jest konsultacja z dentystą, aby upewnić się, że nie doszło do komplikacji po usunięciu zęba.
FAQ
Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące bólu zęba po wyrwaniu.
Ile utrzymuje się ból po wyrwaniu zęba?
Ból po wyrwaniu zęba najczęściej utrzymuje się do 7 dni. Z każdą dobą od zabiegu dolegliwości powinny słabnąć.
Czy możliwy jest ból gardła po wyrwaniu zęba?
Zdarza się, że po usunięciu zęba boli gardło. Jest to skutek podrażnienia nerwu trójdzielnego. Jeżeli dolegliwości utrzymują się przez długi czas lub towarzyszą im inne objawy, należy skonsultować się ze stomatologiem.
Czy ból po wyrwaniu zęba może promieniować?
Promieniujący ból po wyrwaniu zęba związany jest z silnym unerwieniem twarzoczaszki i naruszeniem nerwów. Uwagę powinny zwrócić nasilone i długo utrzymujące się dolegliwości.
Jak długo boli ząb po wyrwaniu?
Najczęściej ból zęba po wyrwaniu utrzymuje się przez 3 dni, ale może trwać nawet tydzień, jeżeli zabieg był skomplikowany lub rozległy.
Co pomaga na ból zęba po wyrwaniu?
Aby złagodzić ból zęba po wyrwaniu można zastosować chłodne okłady. Należy przykładać je na policzek po stronie ekstrakcji. Dozwolone jest również stosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty po wcześniejszym zapoznaniu się z ulotką dołączoną do opakowania lub po konsultacji z lekarzem.
Co robić, gdy pojawi się ból kilka miesięcy po wyrwaniu zęba?
Ból kilka miesięcy po wyrwaniu zęba należy zawsze skonsultować ze stomatologiem. Dolegliwości mogą świadczyć o powikłaniach związanych z zabiegiem lub innych procesach chorobowych.
Czy po wyrwaniu zęba może boleć szczęka?
Zdarza się, że po wyrwaniu zęba boli szczęka. Najczęściej ma to miejsce po skomplikowanych zabiegach lub po ekstrakcji ósemki.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.